Dreax kérdése:

Paraméteres trigonometrikus egyenletek?


Interneten nem nagyon találtam rá hogyan kellene ezeket megcsinálni, és ez kicsit más mint egy szimpla paraméteres egyenlet, egy feladat rá :

melyik m valós paraméterre van megoldása a

cos2x-m*cosx+1-3*m^2=0 *=szorozva

előre is köszönöm a segítséget benne :))


2012. jan. 15. 18:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Biztos, hogy cos 2x van a kérdésben, nem " koszinusz négyzet x ".

Mindegy, csak nem akarok feleslegesen dolgozni.

2012. jan. 15. 19:06
 2/14 anonim ***** válasza:

Tényleg nem mindegy, mert ha ez szimplán cos2x akkor bekerül egy -(sinx)^2 is.

Kérjük a mielőbbi javítást. :)

2012. jan. 15. 19:24
 3/14 A kérdező kommentje:
biztosan ez a feladat, többször is leellenőriztem, amúgy a 3335 ös feladat a matermatika gyakorló és érettségire felkészítő feladatgyűjtemény III. -ból való, de az ottani megoldókulcs alig ír valamit :\
2012. jan. 15. 19:33
 4/14 anonim ***** válasza:

cos(2x) = 2 (cos x)^2 - 1. Ezt felhasználva és y = cos x-et helyettesítve:


y^2 + m*y - 3m^2 = 0.


Akkor lesz megoldható az eredeti, ha ennek a paraméteres másodfokú egyenletnek van -1 és 1 közötti megoldása.

2012. jan. 15. 19:49
 5/14 A kérdező kommentje:
nekem 2*y^2 + m*y - 3m^2 = 0 jött ki ha a cos(2x) re beírom amit írtál, de lehet rosszul gondolom :\ és erre hogy írod fel a megoldó képletet ? ha csak számok vannak a diszkriminánsban akkor semmi problémám nincs, de ha már betűk is azt nem nagyon értem :(
2012. jan. 15. 20:31
 6/14 anonim ***** válasza:
Igen, az ott 2*y^2.
2012. jan. 15. 20:45
 7/14 anonim ***** válasza:
Hogy lett Nektek +3y , nekem -3y jön ki!
2012. jan. 15. 20:53
 8/14 anonim ***** válasza:
Bocs! +my?? nekem -my
2012. jan. 15. 20:54
 9/14 anonim ***** válasza:

És még a az elsőfokú tagot is elírtam...


Helyesen: 2*y^2 - my - 3*m^2 = 0.


Mindjárt neki állok rendesen, remélem addig megcsinálja valaki helyettem.

2012. jan. 15. 20:55
 10/14 anonim ***** válasza:

Nah... Megoldóképlet, remélem a jó egyenletre:


y = 1/4*(m +- gyök(m^2 + 24*m^2))

A diszkrimináns m minden valós értékére pozitív.

y1 = -m, y2 = 3/2*m.


Hogy cos x tudjon y lenni, ahhoz y-nak 1 és -1 között kell lenni. Azaz vagy y1 = -m van -1 és 1 között, vagy y2 = 3/2*m.


Az y-es esetben a megoldás halmaz m-re a [-1, 1] zárt intervallum, a második esetben a [-2/3, 2/3] intervallum. A teljes megoldás a két halmaz uniója a [-1, 1] intervallum.

2012. jan. 15. 21:04
1 2