Sin^2x-2*sinx*cosx+2cos^2x=2 egyenlet megoldási menete mi?


Ez a maxim kiadós 11-12-es matekkönyv 78/1,d feladata. Aki tud, kérem segítsen! A megoldásokat ismerem, de hogy hogyan jutok el oda, arra nem jöttem rá.(Megoldás: x1=k*pí, x2=~-1,1+k*pí, k eleme zének)

A válaszolóknak előre is köszönet!


2011. dec. 13. 19:34
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, hogy lehet-e egyszerűbben, mint ahogy én csináltam... Addíciós tételek alkalmazásával

sin^2x=(1-cos2x)/2

cos^2x=(1+cos2x)/2

2sinxcosx=sin2x

Tehát ezeket beírva az eredeti egyenletbe:

(1-cos2x)/2-sin2x+cos2x=1 beszorzunk 2-vel, összevonunk

cos(2x)-2sin(2x)-1=0

cos(2x)=cos^2x-sin^2x

1=sin^2x+cos^2x

cos^2x-sin^2x-4sixcosx-sin^2x-cos^2x=0

-2sin^2x-4sinxcosx=0

sinx(sinx+2cosx)=0

I. sinx = 0

x = pi + k*pi, ahol k egész

II. sinx+2cosx=0

sinx=-2cosx

tgx=-2

x = -1,107 + m*pi, ahol m egész

2011. dec. 13. 20:56