Valakinek próbáltam segíteni egy feladatban, de nem az jött ki ami a megoldókulcsban volt. Nektek mi (és hogy) jön ki erre: tanX+6ctgX=5
2011. dec. 12. 21:10
 1/3 anonim ***** válasza:

tangenst, kotangenst átírni szinuszos, koszinuszos kifejezésre:

sinx/cosx + 6cosx/sinx = 5 közös nevező, beszorzás

sin^2(x) + 6cos^2(x) = 5*sinx*cosx kivonunk mindkét oldalból 5*sinx*cosx-et

sin^2(x) + 6cos^2(x) - 5*sinx*cosx = 0 szorzattá alakítunk

(2cosx-sinx)*(3cosx-sinx) = 0

szorzat akkor és csak akkor 0, ha az egyik tényezője 0.


I. 2cosx-sinx = 0 /+sinx

2cosx = sinx /leosztás cosx-szel

tgx = 2

x = 1,107148718 + k*pi, ahol k egész


II. 3cosx-sinx = 0 /+sinx

3cosx = sinx /leosztás cosx-szel

tgx = 3

x = 1,249045772 + m*pi, ahol m egész


Az eredményeket radiánban adtam meg.

2011. dec. 12. 21:20
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen! akkor nem mi rontottuk el hanem a megoldókulcs rossz :)
2011. dec. 12. 21:37
 3/3 anonim ***** válasza:
Leellenőriztem a megoldásokat, visszaírtam az eredeti egyenletbe és kijött, szóval a megoldókulcs bakizott. :)
2011. dec. 12. 21:43