Valakinek próbáltam segíteni egy feladatban, de nem az jött ki ami a megoldókulcsban volt. Nektek mi (és hogy) jön ki erre: tanX+6ctgX=52011. dec. 12. 21:10
1/3 anonim válasza:
tangenst, kotangenst átírni szinuszos, koszinuszos kifejezésre:
sinx/cosx + 6cosx/sinx = 5 közös nevező, beszorzás
sin^2(x) + 6cos^2(x) = 5*sinx*cosx kivonunk mindkét oldalból 5*sinx*cosx-et
sin^2(x) + 6cos^2(x) - 5*sinx*cosx = 0 szorzattá alakítunk
(2cosx-sinx)*(3cosx-sinx) = 0
szorzat akkor és csak akkor 0, ha az egyik tényezője 0.
I. 2cosx-sinx = 0 /+sinx
2cosx = sinx /leosztás cosx-szel
tgx = 2
x = 1,107148718 + k*pi, ahol k egész
II. 3cosx-sinx = 0 /+sinx
3cosx = sinx /leosztás cosx-szel
tgx = 3
x = 1,249045772 + m*pi, ahol m egész
Az eredményeket radiánban adtam meg.
2/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen! akkor nem mi rontottuk el hanem a megoldókulcs rossz :)
2011. dec. 12. 21:37
3/3 anonim válasza:
Leellenőriztem a megoldásokat, visszaírtam az eredeti egyenletbe és kijött, szóval a megoldókulcs bakizott. :)