Jó matekosok! Ezen másodfokra visszavezethető egyenlet megoldásában a segítségemre lennétek? :D 30x4-17x3-228x2+17x+30=0

Ti ezt hogy oldanátok meg?(10.ikes anyag)
2011. dec. 5. 16:17
 1/4 anonim ***** válasza:

Az egyenletben elojel hiba van vagy -17 vagy +17 mindket oldalon.

Elosztod x a negyzeten-el valamint csoportositasz es helyetesidtest alkalazol ahol x+1/x = y igy masodfokuva valik az egyenlet majd annak a ket gyokevel megoldasz ket masodfoku egyenletet x-ben.

2011. dec. 5. 16:41
 2/4 anonim ***** válasza:

Az elozo hozzaszolasara reagalnek, az x^2 + 1/x^2 NEM az x+1/x negyzete! Szoval igy nem helyettesitheto az y=x+1/x. Mashogy kell gondolkozni.


A kerdes feltevojet pedig megkerjuk, hogy erositse meg, hogy az elojelek valoban jok-e.


Ez tenyleg 10-dikes? Hol tanulsz?

2011. dec. 5. 17:29
 3/4 anonim ***** válasza:
Masokid y^2= x^2+2+(1/x)^2.En nem irtam hogy egybol helyetesithetsz hanem csoportositani kell.30*(Y^2-2) lesz csoportositas utan h jol tudom....
2011. dec. 5. 18:36
 4/4 anonim ***** válasza:

Az egyenlet nem feltétlen hibás Megoldható akkor is, ha a 17-esek közül mindkettő pozitív, vagy negatív. Ekkor tényleg az x+1/x helyettesítés lesz a jó. Viszont a kérdésben szereplő előjelekkel is megoldható. Ekkor az x-1/x helyettesítés fog segíteni.


Az egyenlet négy gyöke:


x1 = 3, x2 = -1/3, x3 = 2/5, x4 = -5/2.


A helyettesítés ami célhoz vezet:


y = x - 1/x

y^2 = x^2 - 2 + 1/x^2

y^2 + 2 = x^2 + 1/x^2


Ekkor átrendezés után a következő egyenletet kapjuk:


30y^2 - 17y - 168 = 0


Ennek a gyökei: y1 = 8/3 és y2 = -21/10


Első esetben visszatérve az eredeti ismeretlenre a következő egyenletet kapjuk:


3x^2 - 8x - 3 = 0


A megoldások: x1 = 3 és x2 = -1/3


Második esetben visszatérve az eredeti ismeretlenre a következő egyenletet kapjuk:


10x^2 + 21x - 10 = 0


A megoldások: x3 = 2/5 és x4 = -5/2

2011. dec. 5. 20:50