Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Forgácsolásban marószerszámokn...

Forgácsolásban marószerszámoknál hogyan kell fordulatot számolni?

Figyelt kérdés

2016. febr. 21. 14:50
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Sok válasz érkezett ide, tán néhány felesleges is, meglátva viszont #1-es hozzászólását, viszont rögtön lefordultam a székről.


Minek fordulatot számolni?


Szerintem nem dolgoztál szerszámgépen, foglalkoztál gyártástervezéssel, úgyhogy nem bírom megállni, hogy ne tegyek hozzá néhány megjegyzést:


1. Amikor forgácsolással meg kell munkálni egy adott munkadarabot, akkor anyagminőségtől, és egyéb dolgoktól függően megállapítja a technológus, hogy mekkora vágósebességet kell alkalmazni, és milyen szerszámmal.


2. Ugyanis szerszámtól is függ a vágósebesség. Pl. ha te veszel egy lapkát vagy marót, akkor annak a dobozára rá lesz írva egy vágósebesség tartomány pl. 150-200 m/min, stb. meg egyéb -gyártó által javasolt- forgácsolási paraméter.


3. Befogod a marógépbe a szerszámot, akkor a vágósebesség alapján vissza kell számolnod, hogy milyen fordulatot állíts be. Mert a szerszámgépeken a fordulatszám az, amelyet lehet állítgatni, mégpedig egy mértani sornak megfelelő fordulatokkal (Reynard-sorozatnak megfelelően adott fokozati tényezővel, ami géptipustól függ).


És arra a fordulatra állítod be, amelyik a legközelebb van a kiszámolthoz.

Ezt úgy hívják, hogy fokozatos hajtómű.


Van persze fokozatnélküli is, ott többnyire van beépitve egy frekvenciaváltó, és azzal lehet (egy forgatógomb segítségével) beállítani a fordulatot.


4. Vagyis a fordulatszám mindig egy beállítandó paraméter, ezért kell kiszámolni.


5. Marógépeken (és esztergákon is) a szerszám forgómozgása általában ún. főmozgás, ezért is van annak kitüntetett szerepe. (A többi mozgás, asztalelőtolás, stb. mellékmozgások).

2016. febr. 22. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Minekvan ***** válasza:
#11 Remélem nem esett bajod, hogy leestél a székről. Mi az akadálya annak, hogy a leírt képletből visszaszámolja a fordulatot? Talán sarkalatosan fogalmaztam a fordulatszám fontosságának tekintetében. A vágósebesség meg szerintem a kiindulási paraméter, amely fontos a szerszám-munkadarab kölcsönös mozgási viszonyához.(Anyagtól is függ ugye). A kérdésre válaszolva abból indultam ki(talán tévesen), hogy nem profi, hanem hobbi szintű, egyszerű fixfordulatú célszerszámra gondoltam.
2016. febr. 22. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

#12 Arra próbáltam utalni, hogy a fordulatot szokás számolni a vágósebességből, technológiai okok miatt, és nem fordítva.

(Egyébként a marás technológiai számítása a v=d*pi*n képletnél jóval messzebbmenőbb, de én most nem akarok kitérni erre, mert ugye sokféle-fajta marás létezik, és persze sokféle szerszámmal...)

2016. febr. 23. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

v=d*pi*n

az V=D x pí x n

--------------

1000

véegyenlődészerpíszerennperezer

2016. febr. 23. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!