Ha 10x annyi bolygó van mint csillag, akkor a végtelenben ugyan annyi bolygó van mint csillag?
Még régebben én magam tettem föl azt a kérdést. És jött rá egy válasz, hogy képzeljem el, hogy sorba rendezzük a pozitív egész számokat. És ez esetben mindegyik mellétudunk rendelni egy pozitív páros számot.
Pl.:
1 - 2
2 - 4
3 - 6
4 - 8
5 ....
6
.
.
.
Itt eleg jol el van magyarazva a problema lenyege:
Illetve a wiki cikke a szamossagrol: [link]
Nem tul jo, de le van benne irva, hogy minden halmaz megszamlalhatoan vegtelen, ha letezik bijektiv lekepezes a termeszetes szamok halmazara. Ebbol fakadoan szamossaguk is meg fog egyezni (az osszes ilyen halmaz alef nul szamossagu halmazok). bizonyithato, hogy a racionalis szamok szamossaga ugyan ennyi. Es az is bizonyithato, hogy a megszamlalhato vegtelennel vegzett racionalis muveletek szinten ezen a szamossagon belul maradnak (lasd Hilbert paradox).
De en sem tanultam felsobb matematikat, ugyhogy remelem jon Vadmalac, es majd bebizonyitja, hogy a ∞*10 = ∞ egyenloseg nem igaz.
"De en sem tanultam felsobb matematikat, ugyhogy remelem jon Vadmalac, es majd bebizonyitja, hogy a ∞*10 = ∞ egyenloseg nem igaz."
Addig ne állj fél lábon.
:D
De nézzük most az elvet. Ne a bolygókat és napokat, egyszerűsítsük az elvi, végtelen univerzum-modellünket.
A világegyetemben van mondjuk kétféle nap, sárga és kék fényű. A sárga és kék fényű napok tömege azonos, de sárga fényűből kétszer annyi van. Persze mindkettőből végtelen sok, de minden kék napra 2 sárga jut.
A kérdés: a világegyetemben lévő összes naptömeg hány százaléka kék nap?
:)
"Addig ne állj fél lábon. "
Engem komolyan erdekel. Nem sokat velek tudni a szamelmeletrol, de a vegtelenek termeszete az egyik ilyen. Szoval erzekenyen erint. :)
"Ne a bolygókat és napokat, egyszerűsítsük az elvi, végtelen univerzum-modellünket. "
Ez nem egyszerusites (Mit kell azon egyszerusiteni, hogy x*10 = x?). Ez bonyoritas, es teljesen mas lesz a vegen felirando egyenlet. Ez valoban hatarertek feladat. Tok mas. Ha azt kerdezed, hogy az egitesteknek mi lesz az aranya, akkor persze, hogy 9% csillag es 91% bolygo. De ezek szama vegulis ugyan annyi. Ezert paradoxon a Hilbert paradoxon, es ebbe orult bele Kantor is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!