Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Képesek lennénk rá? (Kérdés lent)

Képesek lennénk rá? (Kérdés lent)

Figyelt kérdés
Amikor az ember gondolkodik a hangszálai és a mandulája mozog, magában beszél és nem ad ki hangot. Ha létrehoznánk egy rönthgen-gépet, amivel láthatnánk az alany torokcsövét, és leszinkronizálnánk hogy melyik betűnek, magán-mássalhangzónak a hangszál mely állása felel meg, az illető gondolna valamit, akkor "le tudnánk olvasni", hogy mire gondol? Ugye minden ember ugyanúgy képzi a hangokat, ezért csak egyszer kellene leszinkronizálni, de minden nyelvre. Elvben lehetséges? Hogyan? Csak rötghen-sugárral/fénnyel lehet látni az alany hangszálainak mozgását? Szerintem érdekes téma... Köszönök minden választ!

2015. márc. 21. 16:35
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

"Ugye minden ember ugyanúgy képzi a hangokat, ezért csak egyszer kellene leszinkronizálni, de minden nyelvre."


1. Egyáltalán nem ugyanúgy képezi minden ember az egyes hangokat, a különböző nyelvek között jelentős eltérések vannak/lehetnek. Például a héber vagy az orosz "kemény h", a "rendes" és a "raccsolós" r (utóbbi pl. a franciában és az angolban), az olasz "zárt e" és "nyílt a" stb., továbbá nem ugyanúgy képezzük pl. a d és a t hangokat sem, mint az angolok, és még lehetne sorolni.

2. Az egyes nyelveken belül is vannak nyelvjárások, amelyekben egyes hangokat másképp képeznek, pl. a szabolcsi vagy az erdélyi nyelvjárásban igen hallható.

3. Az egyes emberek sem tökéletesen azonosan képeznek minden hangot, úgy értem, sokan nem "tökéletesen" képeznek egyes hangokat, bár ezt igazán csak a logopédusok és azok hallják meg, akiknek "van fülük" erre.


"Csak rötghen-sugárral/fénnyel lehet látni az alany hangszálainak mozgását?"


Én úgy tudom, hogy a röntgen inkább a csontokat teszi láthatóvá, a lágy részekre, belső szervekre jobb az ultrahang vagy a ct.


(Megj.: Szerintem mandula helyett gégét akartál írni, merthogy az részt vesz a hangképzésben, és a zöngés hangoknál érezhető is a rezgése, ha a kezedet óvatosan a nyakadra teszed. Hm? :)

2015. márc. 21. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Ha mozgatnánk is a hangszálunk és a gégénk gondolkodás közben akkor sem lehetne értelmezni mire gondol, nyelv és ajkak nélkül kb artikulálatlan üvöltözés lenne.

Próbálj meg úgy beszélni, hogy lefogod a nyelved és egy helyben tartod a szád

2015. márc. 21. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Hominida ***** válasza:
Van egy nagyon régi sci-fi regény is erről, A gondolatolvasó gép címmel. De elvileg is csak akkor lehetne megvalósítható – eltekintve a számos egyéb problémától –, ha az illető a gondolatait magában kimondva gondolná el. A valóságban ez ritkán van így. A gondolatok gyorsaságát a beszédmechanizmus nem is tudja követni.
2015. márc. 21. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Ez csak annál működne, aki magában beszél.

De, ott egyrészt elég egy mikrofon is - másrészt ő se mondja ki minden gondolatát.


Viszont van valami abban, amit mondasz.

Folyamatos agyszkenneléssel (betanítás után, persze) le lehet hallgatni a tudatos gondolataidat. Azokat, amelyeket már magadban (az agyadban) ki is mondasz.

De ehhez az agytevékenységet mérő műszer kell.

2015. márc. 21. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!