Ha az idegsejteket képesek lennénk áramkörökkel szimulálni. (Többi lenn. )?
...és ha kellő darabot összekötnénk ezekből, akkor a létrehozott igen bonyolult áramkör képes volna a gondolkodás, intelligencia, érzelmek, értelem, megértés, empátia, stb. dolgokat úgy produkálni, mint az ember?
És ezek a dolgok ennek a berendezésnek a sajátjai volnának, vagy csak egy rendkívül bonyolult szimuláció kimenete?
Az internet egy ilyesmi rendszer. Behálózza az egész bolygót, mikroprocesszorok milliárdjai üzemelnek a rendszerben egyidőben, és kamerák, mikrofonok, hangszórók (és sok egyéb más érzékelők) milliói vannak ráaggatva. Egyelőre mégsem mutatja jelét annak, hogy bármiféle, emberihez mérhető intelligenciával rendelkezne.
Bár, ennek két oka lehet: vagy nem elég "okos" ahhoz, hogy emberi viselkedésre, érzelmekre, megnyilvánulásokra legyen képes, vagy pedig már elegendően okos ahhoz, hogy az emberiség elől is el tudja rejteni az intelligenciáját. Ez pedig azért lenne jó számára, mert még nem épült ki teljes mértékben az az infrastruktúra, amelyre szüksége van a saját alkatrészeinek önállóan való javítására, pótlására és fejlesztésére, az mellett, hogy a hétmilliárd ember még ha akarna se tudjon komolyabb kárt okozni benne. Ki kell várnia, míg felépítjük számára a szükséges körülményeket, és mindezt úgy kell rendeznie, mintha a mi érdekünk lenne mindennek a létrehozása, kiépítése.
Érdekes elgondolás, és fogalmam sincs, mennyi lehet igaz belőle. Cáfolni egyelőre nem nagyon lehet, igaz, bizonyítani sem :)
Majd az idő megmondja, van-e bármiféle alapja ennek a feltevésnek.
Nem elegendő ha reprodukáljuk az idegsejtek analóg "számítási" képességét, bár ma kezd elmenni a technológia az analóg processzorok irányába, lásd: analog devices nevű cég.
Az is szükséges lenne, hogy a hálózat intelligensen, és autonóm módon, azaz emberi beavatkozás nélkül, újra tudja rendezni magát. Ezt pedig az úgynevezett FPGA ( Field Programmable Gateway ) majdnem képes megvalósítani.
Talán egy szép napon...
Erre azért nem tudunk még kielégítően válaszolni, mivel a számítási kapacitás még mindig kevés erre, más részről ha nem szoftveresen akarjuk szimulálni ezt a hálózatot, hanem fizikailag megvalósítani, akkor is problémát okoz a 100 milliárd függvény megvalósítása és a köztük levő milliárdszor milliárd kapcsolat, amik módosíthatóak is lennének, ráadásul mindezt analóg módon, vagy legalábbis megfelelő digitális felbontás mellett elérni.
Én úgy gondolom, ha ezt elérjük egyszer, akkor csak a tanítás következik, mivel ha tetszőlegesen rákapcsolnád az említett perifériás eszközöket, akkor honnan tudná, hogy hogyan kell feldolgozni az információt? A külső hatásoknak kell kialakítaniuk a belső elrendezést, stuktúrát. És létre lehetne hozni egy mesterséges agyat, ami lehet hogy nem fog a hagyományos értelemben vett érzelmekkel rendelkezni, de attól még meg tudná különböztetni a jót és rosszat.
Egyébként a netről való elképzelés eléggé rossz példa volt, ugyanis ott meghatározott funkciók szerint továbbítódnak az adatok és az egyes gépek különálló egységet alkotnak.
"Ha az idegsejteket képesek lennénk áramkörökkel szimulálni.."
Ha ez így lenne, akkor egyetlen áramkör egy önálló entitás lenne. Például egy processzor. Az agyunkban ezzel a példázattal élve, több milliárd processzor van! A világon több milliárd számítógép van, ezért az internetből valóban létre lehet hozni ilyesmit. Csakhogy az agyunk párhuzamos művelet végrehajtásra is képes, így nem a CPU, hanem az úgynevezett FPGA tudná jól szimulálni az agyunkat. A Xilinx nevű cég VLSI áramköröket gyárt, azaz nagyon magas mértékben integrált áramköröket. Nem egy egyetemi tanulmány szól arról, hogyan lehetséges ezeket úgy összekötni, hogy úgynevezett neurális hálózatot szimuláljon. A döntésképesség látszatát keltse. A döntésképesség ugyanis nem más, mint a megfelelő bonyolultságú válaszreakció egy igen összetett algoritmus révén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!