Lenne pár kérdésem áramkörökkel kapcsolatban, tudnátok segíteni?


Épp feladatokat oldok, és nem igazán tiszta a kép.


Ha van egy olyan áramkör, amiben pl. sorosan van kapcsolva 2 síkkondenzátor, hogyan oszlik meg a feszültség? és mi a helyzet a párhuzamos kapcsolással?


Aztán, nyílt/zárt áramkör teljesítménykülönbsége hogyan árulja el, hogy mekkora a kapocsfeszültség? (tehát zárt kapcsolásnál a teljesítmény 15 Wattal több, mint nyitottnál, és ez alapján kérdezi a kapocsfeszültséget, ennél adott még pár ellenállás).


Aztán, ha a síkkondenzátor (adott a kapacitás, lemezek távolsága, töltése adott) lemezei közötti térerősség a kérdés, akkor Coulomb-tv kell, vagy pedig Q^2/A*epszilon? ezt azért nem tudnám alkalmazni, mert a felület nem adott, de a coulomb tv-ben nem vagyok itt biztos.


köszönöm, ha valaki válaszol!


2014. márc. 10. 21:45
 1/1 bongolo ***** válasza:

>> sorosan van kapcsolva 2 síkkondenzátor, hogyan oszlik meg a feszültség

- A feszültségek összege lesz az eredő feszültség.

- A középső fegyverzeteken csak töltésmegosztás miatt lesznek töltések, ezért mindegyik kondenzátoron ugyanakkora töltés van

- Mivel C=Q/U → U=Q/C és Q állandó, ezért a feszültségek 1/C szerint osztódnak szét.


>> és mi a helyzet a párhuzamos kapcsolással?

Olyankor mindegyik kondenzátoron azonos a feszültség természetesen (hisz vezetékkel alul-felül össze vannak kötve)


>> zárt kapcsolásnál a teljesítmény 15 Wattal több, mint nyitottnál

Nem értem. Nyitottnál nem folyik áram, tehát nulla a teljesítmény. Vagy mi ez az áramkör??


>> a síkkondenzátor (adott a kapacitás, lemezek távolsága, töltése adott) lemezei közötti térerősség a kérdés

Adottak: C, d, Q

Ki lehet számolni: U = Q/C

Tudjuk, hogy U=E·d

Ebből E = Q/(C·d)

2014. márc. 10. 23:01