A jövőben képesek lennénk erre?
Persze, képesek lehetünk erre a jövőben, de fontosabb kérdés, hogy ez kinek lenne jó?
Mi van akkor ,ha az lesz velünk, mint a Mártix című filmben?
"Mi van akkor ,ha az lesz velünk, mint a Mártix című filmben?"
Hogy végtelen mennyiségű energiát préselnének ki az emberekből, felforgatva a fizika törvényeit? :P
#3 válaszoló az igen óvatos válaszával jár legközelebb az igazsághoz :)
Agyunk valamilyen módon tárolja az információkat. Hogy pontosan milyen mechanizmusok játszódnak le az információtárolás hátterében, arról pontos ismereteink még nincsenek, ez a jövő és az agykutatás gyümölcse lesz várhatólag. Ám amint ezt megfejtettük, már nem kell sok idő (a jelenlegi technológiai ismereteink alapján sem), hogy megalkossák az első "közbetétet", vagyis jelátalakítót, amelyik képes az agyban tárolt adatokat maradéktalanul kinyerni. Ezzel pedig el is jutottunk egy olyan szerkentyűhöz, amely képes egy emberi agy által eltárolt összes információt bináris formában lekódolni.
A végeredmény sok, igen érdekes kérdést is felvet, amelyek mind erkölcsi, mind társadalmi, mind technológiai, mind filozófiai téren messze túlmutatnak az ember és az emberiség jelenlegi fejlettségén, és amelyekről történő elmélkedéssel egyesével is könyveket lehetne megtölteni. Ilyen pl. az, hogy bárki bármit tett élete folyamán, az mind bármikor napvilágra kerülhet, beleértve a legrejtettebb, legféltettebb, legmocskosabb titkaidat is - valamint mindazon gondolatok összességét is, amelyeket ha bárki látna, biztosan belepirulnál.
(A dolog egyébként engem sokkal inkább emlékeztet a "13. emelet" c. filmre; ha nem láttad még, de tetszett a Mátrix mondanivalója (nem csak a látványvilága), akkor ajánlom figyelmedbe ezt a filmet is).
Köszönöm a válaszát mindenkinek!
Sceptic, ezen gondolkoztam én is, hogy ezeket az információkat, adatokat, melyek agyunkban vannak, át lehetne konvertálni.
A filmet meg lehet megnézem :)
Ezzel a gondolattal az a baj, hogy ha a tudatod egy szoftver, akkor annak mindig szüksége lesz egy hardverre, amin futhat. Tehát hiába élnél egy számítógépen belül, az is tönkremehet, azt is karban kell tartani, szóval legjobb esetben is csak a tested öregedését tudod kijátszani. Vagyis sokkal előrébb nem jutottál.
És akkor még nem is beszéltünk a megvalósításról. A jelenlegi számítógépek működése szerintem nem tenne lehetővé ilyesmit.
Már csak egy tudat szimulálása is rengeteg számítási kapacitást igényelne. Hiába jobbak a számítógépek mindenféle matematikai műveletben, de amit az idegrendszerünk lekezel tizedmásodpercek alatt, az egy számítógépnek sokkal több időbe telhet, mert nem erre lett tervezve. Azon számítógépek, amik fizikailag lettek programozva arra, amit csinálniuk kell, bármikor lepipálják azon társaikat, amelyek szoftveresen vannak programozva. Ezért is tudja az agyunk még ma is lepipálni a legkomolyabb szuperszámítógépet is olyan dolgokban, amire tervezve lett.
És ekkor még nem beszéltünk arról, hogy nem csak egy embert kellene futtatni, hanem sokkal többet, és még a világot is, amiben élnek.
Aztán még meg is kell alkotni a programot, ami tud tudatokat és egy olyan világot szimulálni, mint a miénk.
Utóbbira kezdetleges példát már lehet találni, voxel grafikának hívják, ezzel el lehet jutni minimum az atomok szintjéig a szimulálás valódisága terén. De már egy kisebb nem mozgó dologról egy darab képet kiszámítani rengeteg idő, és ehhez még hozzá kellene venni a rengeteg fizikai törvény, amiket szimulálni kell. Borzasztó mennyiségű számítási kapacitás kellene. De ez a része még elképzelhető, hogy leprogramozható.
Viszont az, hogy a tudatunkat szimuláljuk, na az már nem kispályás dolog. Vegyük például a tanulás folyamatát. Ez egy programnál röviden annyit jelent, hogy tudnia kell átprogramoznia magát. Bár ilyen létezik, de csak bizonyos határokon belül tud új dolgot megtanulni, közel nincs ahhoz, amire az agyunk képes. Egy ilyen program létrehozásához tökéletesen ismernünk kellene az agyunk működését, de ugyebár ettől még messze járunk.
Ráadásul ha igazán gyorsra akarjuk a programunkat, akkor ugye fizikálisan kellene beprogramozni. Ezzel az a baj, hogy a program ilyenkor nehezen frissíthető. És ezért is csodálatos az agyunk, mert ebben is lepipál mindent, mert képes saját magát fizikálisan programozni, röviden tud tanulni és tud nagyon jó lenni a tanult dolgokban. Még csak hasonló létrehozásától is évtizedek választanak el minket.
Szóval röviden ez az átültetéses dolog nagyon nehéz és macerás lenne.
Szerintem sokkal egyszerűbb lenne egy olyan rendszer létrehozása, ami nem másolja át a tudatodat sehova, hisz teljesen felesleges, mert a hardver-szoftver páros már megvan az agyadként. És ha jobban belegondolsz, az agyad ezt a virtuális világot is tudná félig-meddig szimulálni, gondolj csak az álmokra vagy hallucinációkra. Képes teljesen élethű, de mégse valós dolgot létrehozni, mindenféle nehézség nélkül.
Vagyis bőven elég lenne egy internet szerű hálózat, ami csak összekötné az embereket, akik be akarnak lépni, úgyhogy bőven elég egy olyan eszköz, ami tudja továbbítani az agyad által kiszámolt dolgokat, és fogadni amit mások küldenek, majd azt átalakítani, hogy az agyad felfogja.
Egy nagyjából olyan, mint ami az Eredet című filmben van, szerintem sokkal praktikusabb és kivitelezhetőbb lenne.
Meg van egy másik hasonló témája film, angolul azt hiszem Gamer a címe, ott emberek másik embereket irányítanak, így valósítva meg egy "virtuális" világot.
De már az is nagyon komoly előrehaladás lenne, ha gondolatokkal lehetne irányítani egy számítógépet, és ez meg is tudna jeleníteni képeket, amiket magunkban elképzelünk. Ez nagyon sok ipari ágazatot forradalmasíthatna.
Na de ennyi gondolat elég, amúgy is kezdenek kicsit szétesni a mondataim, jó olvasást!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!