Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a függvény határértékét...

Ha a függvény határértékét implikációval definiálják, a határérték hogyan állhat fent hamis => igaz esetben?

Figyelt kérdés

Tehát:


0 < |x-a| < delta => |f(x) - A| < epsilon


Azt értem hogy igaz => igaz esetén hogy van a dolog de nem értem miért implikációval van az. Az implikáció ugye definíció szerint csak akkor ad hamis eredményt ha igazból következtetünk hamisra. Így A fenti definícióban 0 < |x-a| < delta feltételnek nem is szükséges fennállnia, attól még a határérték létezik - definíció szerint. De nem értem ez hogy lehetséges?


2013. aug. 7. 08:02
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Csakhogy a függvény határértékének nem ez a definíciója. Ebben nem szerepel az a lényegi kitétel, hogy "bármely" epszilonhoz "létezik olyan" delta, amelyre a megfogalmazottak teljesülnek. Tehát ha "van" olyan epszilon, amelyre "nincs" delta, akkor az A nem határérték.
2013. aug. 7. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Nyilván nem ez a definíciója, de gondoltam nem írom le a teljeset elvégre aki idejár úgyis tudja.


Akkor tessék: Az f(x) függvény határértéke az "a" helyen az "A" szám, ha tetszőleges eps>0 számhoz van olyan delta>0 szám, hogy ha 0 < |x-a| < delta akkor |f(x)-A| < eps.


Értem én hogy ha epsilonhoz van vagy nincs delta, de a kérdésem az utolsó implikációra vonatkozik.


Köszönöm, üdv

2013. aug. 7. 09:00
 3/19 anonim ***** válasza:
x-et nem te választod meg. Az állítás az, hogy (adott epszilon esetén) minden x-re igaz az, hogy (... => ...), és van is egy jópár olyan x-érték, amikor 0<|x-a|<delta igaz lesz.
2013. aug. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Az nekem rendben van hogy nem én választom az x-et és lesz pár olyan érték amelyre teljesül. De akkor ez azt jelenti hogy függvény határértéknél az az eset nem is játszik szerepet ha a feltétel hamis, mivel csak olyan x-eket veszünk amikre a feltétel teljesül?


Köszönöm a válaszod. Üdv

2013. aug. 7. 21:21
 5/19 anonim ***** válasza:

"De akkor ez azt jelenti hogy függvény határértéknél az az eset nem is játszik szerepet ha a feltétel hamis, mivel csak olyan x-eket veszünk amikre a feltétel teljesül? "


Pontosan, az implikációnak ez a lényege. Ha a feltétel IGAZ, akkor állít valamit. Ha a feltétel HAMIS, akkor nem állít semmit.


Egyébként A=>B ekvivalens azzal, hogy "nem A vagy B". És akkor nincs szó kövekeztetésről, ez egyetlen állítás, talán könnyebb megérteni. Konkrétan: minden x-re: x az vagy túl messze van a-tól, vagy f(x) közel van A-hoz.

2013. aug. 10. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

"x az vagy túl messze van a-tól, vagy f(x) közel van A-hoz."


Ha szembeállítom a definícióval ez inkább összezavar, de majd ezen még agyalok.


Na most hogy ha jól sejtettem, tehát itt olyan x-eket veszünk amelyekre az implikáció feltétele teljesül, akkor az egész határérték definíciót nem lenne egyszerűbb konjukcióval (ÉS) definiálni? Hiszen olyan epsilont és deltát keresünk amelyre a 0<|x-a|<delta és |f(x)-A)<eps fennáll - ha jól értelmezem amit mondasz.


Vagy a szükséges-elégséges feltétel miatt alkalmazzák az implikációt?


0<|x-a|<delta elégséges feltétele |f(x)-A|<eps -nek

|f(x)-A|<eps szükséges feltétele 0<|x-a|<delta -nak


Vagy rosszul értelmezem?


Nagyon köszönöm a válaszodat, üdv

2013. aug. 10. 18:47
 7/19 A kérdező kommentje:

Ja és még egy kérdés:


Véges helyen vett határértéknél azt mondjuk hogy x tart 2-höz pl. Itt az "x", ugye a vízszintes tengely a koord. rendszerben. Ezt itt most számsorozatként tekintjük? Tehát x konvergál 2-höz, pontosabban a x(n)?


A másik kérdés, hogy ha a függvény az adott helyen nincs értelmezve, mondjuk megint legyen x=2 hely. Itt is x tart 2-höz, de a másik oldalról, az x értékek túlmennek ezen a 2-őn, vagyis konvergenciáról nem beszélhetünk. Vagy itt, ezeknél az eseteknél azt hogy az x tart valahova mindig csak az egyik oldalról nézzük?


Köszönöm, üdv

2013. aug. 10. 19:08
 8/19 anonim ***** válasza:

"nem lenne egyszerűbb konjukcióval (ÉS) definiálni? Hiszen olyan epsilont és deltát keresünk amelyre a 0<|x-a|<delta és |f(x)-A)<eps fennáll - ha jól értelmezem amit mondasz"


Nem az a lényeg, hogy csak olyat keresünk.

Az a lényeg, hogy nem találhatnánk másmilyet, ha akarnánk sem. Valahányszor 0<|x-a|<delta, akkor ha akarnánk se találnák olyan x-et, amelyre ne teljesülne |f(x)-A|<epsilon.


Ha azt mondod, minden holló fekete, azt nem tudod sem bizonyítani, sem cáfolni azzal, ha néhány fekete hollót mutatsz. Ez a matematikában nem elégséges. Vagy mutatnod kell egy nem fekete hollót, vagy bizonyítani, hogy ha akarnánk sem tudnánk mutatni nem fekete hollót.

2013. aug. 11. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Az, hogy x tart 2-höz, azt jelenti, hogy olyan x1, x2, ... sorozatokat veszel, amiknek a határértéke 2. Az összes ilyen sorozatot... és állítasz valamit az f(x1), f(x2), ... függvényérték-sorozatokról.


Ha pl. azt mondod, hogy f(x) határértéke a 2-ben A, az azt jelenti, hogy MINDEN 2 határértékű x1, x2... sorozat esetén az f(x1), f(x2), ... sorozat határértéke A. Ha azt mondod, hogy f(x) a 2-ben folytonos, az azt jelenti, hogy az f(x1), f(x2), ... sorozat határértéke MINDIG f(2).

2013. aug. 11. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

És ezen kívül van olyan, hogy bal oldali határérték, illetve jobb oldali határérték.


Ezek majdnem ugyanazt jelentik, mint a határérték, a különbség az, hogy csak olyan x1, x2, ... sorozatokat veszel, amelyek balról ill. jobbról tartanak a-hoz. Vagyis nem pusztán a-hoz tartanak, hanem egy adott küszöb után mindig kisebbek ill. nagyobbak is, mint a.


Például ha x tart a 0-hoz, akkor f(x)=1/x-nek nincs határértéke.

De ha x tart a 0-hoz balról, akkor f(x) tart a mínusz végtelenhez.

Ha viszont x tart a 0-hoz jobbról, akkor f(x) a plusz végtelenhez tart.


Tehát mindkét oldali határérték létezik, de a kettő nem egyenlő.

2013. aug. 11. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!