Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan bizonyítható az archimé...

Hogyan bizonyítható az archimédeszi axióma?

Figyelt kérdés

Szeptembertől matek szakos hallgató leszek az SZTE-n, és szeretnék néhány dolgot előre megtanulni, mert a gimiben nem igazán tanulunk ilyeneket.

Ha valaki el tudná magyarázni a bizonyítást úgy, hogy én is értsem, annak nagyon örülnék.



#matematika #határérték #analízis #Kalkulus #supremum #archimédeszi axióma #teljességi axióma
2013. márc. 4. 14:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
Az axióma pont attól axióma, hogy nem bizonyítjuk, hanem elfogadjuk alapigazságként. Ővele bizonyítunk más tételeket.
2013. márc. 4. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
39%
Sehogy, axiómákat nem bizonyítunk, pont ettõl axióma.
2013. márc. 4. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Rendben, nevezzük archimédeszi tulajdonságnak. Talán így kapok majd választ egy kompetens személytől. Nem is értem, hogy miért ír olyan, akinek semmi köze a témához.
2013. márc. 4. 17:48
 4/11 anonim ***** válasza:
27%
Ha hülye vagy, és nem tudsz feltenni pontosan egy kérdést, akkor ne másokat okolj. Elég lényeges a különbség az axióma és a tulajdonság között. Ha szerinted nem, és szerinted mindegy, akkor inkább iratkozz be árufeltöltő tanfolyamra a Tescohoz, hülyegyerek.
2013. márc. 4. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
32%
Haszontalannak minősítetted a válaszomat? Kár, pedig nagy haszna volt. Megtudhattad belőle, mekkora tapló vagy.
2013. márc. 4. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Nem is értem miért akar magasabb szintű matekkal foglalkozni az, aki az alapfogalmakkal sincs tisztában.

Ülj vissza a gimis elsős matekra és kezdj előről mindent, mert súlyos hiányosságaid vannak.

2013. márc. 4. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Az előttem szólok mind kompetens magyarázatot adott.

Az axiómákat nem bizonyítjuk hanem alapigazságként fogadjuk el. Más tételeket pedig ez alapján bizonyítunk. Jól mondták ezt, nem tudom miért pontoztad le az első személy válaszát. Ha ennyire buta vagy, hogy nem érted meg, hogy miről van szó, vagy nem tudsz megnyitni egy google-t, vagy egy wikipediát, akkor inkább ülj vissza 9. osztályba


Melllesleg most komolyan:

nézzük a pontot:

Ez egy kiterjedés nélküli test. Ezt te hogyan bizonyítod be?

A másik: egyenes:

két ponton keresztül egy egyenes húzható( síkban).

Ezt megint most komolyan ne nevettesd már ki magadat, hogy ezt bizonyítani akarod? nem is lehet. Ezért hívják axiómáknak.


Mellesleg elég furcsa lehet a gimi amiben jártál ha nem tanítottak ilyen dolgokról mint:

a kör

pont, egyenes merőleges, párhuzamosság stb.


A matek szakhoz( már ha fel tudtad fogni az értelmét amit írtam:


1. Nézz utána az Analízisnek:

-határérték, integrálás, deriválás ezeknek, függvények egyéb tulajdonságai. kiszámítása+definíciója. Geometria asszem második félévtől van. Algebrát is gyakorolni kellene. Számelmélet lesz még. +véges matematika: permutációk valószínűségszámítás

2.) mátrixok rendje, és azoknak tulajdonságai

3.) egy kis infót sem ártana felszedned.

Nem a geometria a fontos



Én személy szerint fizika szakos hallgató vagyok, kb ugyanezeket tanulom matekból.

2013. márc. 5. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

[link]


Itt van az órarend.

2013. márc. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
38%

Ezt nem tudom megérteni:

"Rendben, nevezzük archimédeszi tulajdonságnak. Talán így kapok majd választ egy kompetens személytől. Nem is értem, hogy miért ír olyan, akinek semmi köze a témához."


Én meg nem értem miért akar olyan matekszakra menni akinek tényleg semmi köze a hozzá. Ugyanis az eddigi összes válaszoló helyesen írt, és konkrét meghatározást az axiómákról. Ha ezt te nem tudod megérteni akkor nem tudom.

A pont mióta tulajdonság? ÁÁÁ....

2013. márc. 5. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%

A kérdező jogosan tette fel a kérdését, tekintve azt, hogy akkortájt még nem tanult egyetemen.

A kérdése bizonyítást igénylő állítás Analízisből, szóval aki ezt nem tudja bizonyítani, azt nem értem, hogy beszélhet úgy, mint feljebb, s eleve mit keres egyetemen, netalántán hogy vizsgázott le...

(lásd: [link] )


Archimedesi állítás:

Minden x,y valós számra, ahol x>0, létezik n természetes szám, hogy n*x>y.


Bizonyítás indirekt módon történik:

Létezik x,y valós szám úgy, hogy x>0 és minden n természetes számra: n*x<=y.

(Logikából állítások tagadása révén, most ellentmondásba kellene jutni, ezzel bebizonyíthatjuk az állítást.)


Legyen "A" halmaz az n*x számok halmaza, úgy, hogy:


A:= {n*x valós számok | n természetes szám}

Ekkor A halmaz felülről korlátos, hiszen a bizonyításban "n*x<=y" alapján n*x mindig <=y.

Ha A halmaz felülről korlátos, akkor létezik alfa, amely szuprémuma az "A" halmaznak ily módon: Alfa=Sup(A) valós számmal (Epszilon=x).

Ilyenkor létezik egy kis "a" eleme A szám, amire a>alfa-x .


Ez azzal ekvivalens, hogy

Létezik p természetes szám, úgy, hogy a=p*x => p*x>alfa-x.


Ebből:

alfa<p*x+x=(p+1)*x, ahol "p+1" az természetes szám => (p+1)*x eleme "A" halmaznak

Végül következik, hogy: (p+1)x<= alfa (ami ellentmondás).


Bizonyítás vége.

2015. ápr. 8. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!