Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez bizonyítható? Igaz egyáltal...

Ez bizonyítható? Igaz egyáltalán? (2. feladat)

Figyelt kérdés

IQ tesztet oldottam és a következő feladat tárult elém:


Írja be a hiányzó számot!


5 - 7 - 17 - 31 - 65 - [] - 257


Én arra megoldásra jutottam, hogy a sorban következő számot a harmadik számtól úgy kapjuk meg, hogy a kettővel előbbit (17-es esetén az 5-öst) kettővel megszorozzuk (5*2) majd hozzáadjuk az eggyel előtte lévővel (2*5+7=17).


Eszerint a hiányzó számnak 127-nek kell lennie.


...


A feladat megoldásában egy másik utat írtak le:


A második szám az előző kétszeresének hárommal csökkentett értéke, a harmadik az előző kétszeresének hárommal növelt értéke. Ez a két szisztéma ismétlődik.


...


A kérdésem tehát: Lehet ugyanaz a két megoldási út eredménye minden esetben vagy csak itt véletlen? Illetve lehet bizonyítani?


2011. ápr. 10. 21:08
 1/9 anonim ***** válasza:

Kettő hatványok:


1 2 4 8 16 32 64 128 256


Felváltva plusz 1 / mínusz egy:


2 1 5 7 17 31 65 127 257


ez a szabályotok legegyszerűbb alakja. mindkét megfogalmazás ez bonyolítva.

2011. ápr. 10. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Bármilyen számot beírhatsz - akár nullát is.

Véges sorozatoknál mindig létezik olyan szabály, ami pont a kívánt sorozatot adja. Egyetemen tanítják, hogyan lehet ezt kiszámolni. Kihullik a hajad, mire kiszámolod - de előbb-utóbb kijön az eredmény.

2011. ápr. 10. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Interpolációnak hívják, és polinomokkal működik.
2011. ápr. 11. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Amit középiskolában is tanítanak, és itt pont becssznéd, mert ez nem polinomiális.
2011. ápr. 11. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Taylor-sorbafejtésnek hívják és egyetemi tananyag.
2011. ápr. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Amennyire én középiskolás fejjel tudom, Véges sok értékpárra polinomiális interpoláció.


Végtelen sok adattal, lehetőleg a függvény n. edik deriváltjainak értékeivel, szerencsés esetben 0-ban, hívják Taylor-sorba fejtésnek.


A Fourier-analízis sajnos bonyolultabb, már egyetemi szintű.

2011. ápr. 13. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Igen, egy sorozat pár tagjának felsorolásával nincs megadva, viszont nekem is lenne egy kérdésem a Taylor-soros módszerrel kapcsolatban, hogy azzal hogy lehet megállapítani a szabályszerűséget?

A megadott pontokra illesztünk vmilyen függvényt, majd Taylor-sorba fejtjük, és maga a Taylor-sor adja meg a szabályszerűséget? Ha igen, akkor viszont itt az a probléma, hogy hogyan találjuk meg azt a függvényt ami illeszkedik a pontokra, és lehetőleg Taylor-sorba is tudjuk fejteni? Meg igazából ha találunk ilyen függvényt akkor már az is megadná a szabályszerűséget, szal pls ha valaki tudja ennek mi a módja vázlatosan írja le :)

2011. ápr. 14. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Megpróbálhatod úgy, hogy sorba fejted a sorozatot a hiányzó pont nélkül. Ez adja a legegyszerűbb, illeszkedő függvényt.

Aztán megnézed, hogy ez a függvény mit ad eredménynek az adott pontban.

Ez valami randa tört lesz valószínűleg... ha nem tetszik, helyettesítsd be egy hozzá közeli számmal, aztán fejtsd újra sorba.

2011. ápr. 15. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Aha, ez logikusnak hangzik, viszont akkor nekem vmi ismeretem hiányzik, eddig még csak függvény sorbafejtéséről hallottam, egy sorozat sora pedig nem illeszkedik a sorozat tagjaira ugye. Azért köszi.
2011. ápr. 15. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!