A rádióhullámot is fókuszálja a nagyítólencse?
Figyelt kérdés
Úgy tudom, a látható fény és a rádióhullám csak a hullámhosszukban térnek el egymástól. Akkor az üvegből készült lencse ugyanolyan hatással van a látható tartományon kívül eső hullámhosszúsággal rendelkező sugárzásokra is?2009. júl. 4. 23:46
1/4 anonim válasza:
Szerintem igen: gondolj a parabolaantennákra.
2/4 anonim válasza:
Igen, elenyészően kis mértékben.
Vegyük a prizmát. Ez kevésbé hajlítja el a piros fényt (hullámhossz kb. 500 nm), mint a kéket (hullámhossz mondjuk 200-300 nm). Így tudja felbontani a fényt. Ehhez képest elképzelheted, hogy az üveglencse milyen kevéssé töri meg mondjuk a 200 méter hosszú hosszúhullámot, de még az 1 cm hosszú mikrohullámot is.
Rádióhullámokat fókuszáló lencsék léteznek, pl. a világűrben. Galaxisok viselkedhetnek lencseként a mögöttük lévő rádióhullámforrásokból jövő sugárzás tekintetében. A rádiócsillagászat képes észlelni ilyen jelenségeket.
3/4 A kérdező kommentje:
Gondoltam rá, nyilván ugyanúgy verődik vissza, mint a rendes fény. De az üveg lencse hatására volnék kíváncsi. Vagyis "parabolatükör" helyett egy üvegből készült, domború gyűjtőlencsével is lehetne készíteni antennát?
2009. júl. 5. 00:08
4/4 A kérdező kommentje:
Ohóó, megelőztél! Köszönöm, mostmár értem!:)) Valóban, a prizma megmagyarázza a dolgot, nem is értem, miért nem jutott eszembe.
Még egyszer köszönöm a választ!
2009. júl. 5. 00:10
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!