Baktériumokkal, higiéniával kapcsolatos kérdés gyakorlati alkalmazás? Bővebben lent.
Vásároltam korábban egy ruhaszárító állványt egy üzletben. Idő hiányában egyből munkára fogtam és nem fordítottam külön figyelmet a letakarítására. Az utcáról bejárhatnak a legyek az üzletbe és akár az is elképzelhető hogy az üzletben rárepültek a tárgyra mielőtt akár emberi ürülékkel is érintkezhettek.
Kimostam egy törülközőt amit alapos kézmosás és kézszárítás után a ruhaszárító egy olyan slot-jára helyeztem, ahol korábban egy olyan ruha száradt amit előtte utcán hordtam de kiraktam hogy kiszáradjon mert kint meleg van.
A kimosott nedves törülköző két helyen is érintkezett a ráhelyezés során a ruhaszárító azon pontjával ahol a másik említett ruhadarab előzetesen levegőzött illetve arra a fogantyúra, slot-ra lett ráhelyezve.
A kérdésem az, hogy abban az esetben ha a legrosszabb forgatókönyv érvényesül: légy emberi ürülék egyéb szennyeződés, másik ruhadarabbal kintről behozott szennyeződés, piszok izzadtság hogyan befolyásolja a törülköző tisztaságát higiéniai szempontból. Megtapadhat e ilyenkor microorganizmus a felületen? A nedves felületen hogyan és milyen mértékben fognak elszaporodni (törülköző, ruhaszárító)? Melyik fajta? Szükséges e tápanyag a szaporodásukhoz ? Végeznek e mozgást a microorganizmusok? Mutálódnak/mutálódhatnak közben? Elpusztult baktériumok letakarításának és teljesen tiszta homogén felület létrehozásának mi a módja? Jó módszer e az ózon generátor vagy van jobb? Vasalás utólag segít e?
Papírfelület tisztítása lehetséges e az eredeti állapot megőrzése/visszaállítása mellett, ha valamilyen állat összejárkálta?
#10
Félsz, hogy lemaradsz valamiről. Kezeltetned kéne magad, mielőtt egy elmeotthonban találod magad.
#12
Elhiszem, hogy szeretnél őrültnek beállítani. A SZU-ban is nagy hagyománya volt, anno.
#14
Ami offline bűncselekmény, az online is az. Az EU épp szövegezi a vonatkozó új törvényt.
#15: Drága Kérdező, ha tanultál volna EU jogot, akkor tudnád, hogy az EU semmiféle törvényt nem szövegezhet, ugyanis az uniós jogforrások között nem szerepel olyan, hogy törvény.
Ha nem hat rád a válaszolók segítő szándéka, és ahelyett megfontolnád, amit írnak, inkább vagdalkozni kezdesz, az a továbbiakban a Te dolgod. Többet már nem tudok és talán nem is akarok segíteni neked.
Megtapadhat e ilyenkor microorganizmus a felületen?
igen
A nedves felületen hogyan és milyen mértékben fognak elszaporodni (törülköző, ruhaszárító)?
ez rengeteg dologtól függ, táplálék és rossz környezetei viszonyok híján nem igazán fognak szaporodásba fogni
Melyik fajta?
Erre akkor lehetne válaszolni, ha mintát vennénk a törülközőről és kitenyésztenénk a bacit. Akkor is megvan rá az esély, hogy egy nem differenciálható, nevenincs szaprofita fajt találunk.
Szükséges e tápanyag a szaporodásukhoz ?
Természetesen, hiszen élőlények.
Végeznek e mozgást a microorganizmusok?
van amelyik igen, van amelyik nem (helyváltoztatásra vonatkozóan)
Mutálódnak/mutálódhatnak közben?
szaporodáskor igen
Elpusztult baktériumok letakarításának és teljesen tiszta homogén felület létrehozásának mi a módja?
sterilizálásnak hívják, anyagtól és céltól függően rengeteg módja van
Jó módszer e az ózon generátor vagy van jobb?
Ha nem a szobában berreg, hanem mondjuk beteszed egy dobozba a törülközőt, és abba vezeted az ózont, valószínűleg igen, segítene, de ez picit olyan, mint atombombával szúnyogírtani.
Vasalás utólag segít e?
A legtöbb baci nem bírja a magas hőt, de ennek is megvannak a maga tényezői: milyen hőfok, mennyi ideig. Amit a törülköző tetején elérsz a vasalóval, nem biztos, hogy a szálak között is ugyanannyi, és az sem biztos, hogy ez elég e a bacinak.
UI: mialatt ezt elolvastad többezer olyan bacit lélegeztél be és nyeltél le, amelyek miatt a törülközőn aggódsz. Konklúzió --> felesleges. A legtöbb baktériummal együttélünk, ha gondot okoznának az immunrendszerünk lerendezi, ha meg nem, szerencsére olyan országban élünk, ahol elérhető az orvostudomány.
#16
Nem ismered a szeretet fogalmát. Sajnos, van ez így.
Kicsit túlaggódod a dolgot, de semmi gond, ettől színes a világ, hogy nem vagyunk egyformák. Amúgy baktériumból és gombából legalább 1 kg tömegű, több ezer milliárd egyedszám él többek között a bélrendszeredben és a bőröd felszínén. A bőröd például ennek köszönheti a pH 5.5-öt. Úgy hívják őket, hogy normál bőrflóra. Ezek óvnak a patogén [megbetegítő] baktériumok elszaporodásától. Nyilván a bélrendszeredben más a normál baktérium flóra. Például a K2 vitamint is a bélrendszeredben lévő bacik termelik meg számodra. És hogy a bevezető komplett legyen, nyilván a konyhádnak is van egy normál baktérium flórája. Ettől lesz a te általad készített kovász más, mint az én általam készített kovász. Meg a kertben a füvednek is van normálflórája. Az eső utáni kellemes esőszagot is bacik csinálják...
Na ezen bevezető után térjünk rá a ruhaszárító szerkezetedre, amin a törölköző előtt utcai ruha száradt. Nyilván előfordulhat, hogy néhány száz baci, vagy gomba, vagy vírus áttapadt a ruhádról a szárítóra, onnan a törölközőre. De ezzel a csekély mennyiséggel az immunrendszernek meg kell tudni birkóznia. Kivéve persze, ha szervátültetés, vagy valami más ok miatt immunszupresszált állapotba hoztak. Ekkor jó módszer az ózonozás is például, ha van erre egy külön helyiséged. Mert az ózon nagyon mérgező abban a 2 ppm-es koncentrációban, ahol sterilez. Ózon segítségével steril koszt is tudsz létrehozni, mert nyilván a takarítást nem végzi el az ózon, csak sterilez. Amúgy a mikrobiális szennyeződések eltávolítása praktikusan detergenssel való dörzsöléssel, átmosással is megvalósítható, tehát mosogató-szeres bő vizes lemosással a felületre tapadt mikroorganizmusokat a detergens micellái magukkal ragadják a felületről és a felület anélkül tisztul meg, hogy elölted volna rajta a mikroorganizmusokat. Ez utóbbi praktikusabb, mint az állandó ózonos, vagy alkoholos fertőtlenítés.
Ennyi a lényeg. De a többi kérdésedet is igyekszem zárójelben megválaszolni, még ha a probléma megoldásához nem tartozik.
[Igen, a baktériumok képesek szaporodni a ruhán, vagy a törölközőn. Nem véletlenül cseréled tisztára a használt törölköződet, mert nyáron egy hét múlva már szaga van, holott a tiszta testedet törlöd meg benne. A szaporodó bacik miatt büdös! Mert a felhámod elhalt hámsejtjei is ledörzsölődnek rólad törölközés közben, és a levegőben szálló pollen kiülepedve is jó táptalaj a baktériumok számára. Szóval a kaja adott, ha a páratartalom és a hőmérséklet is optimális adott speciesnek, nyilván szaporodni fog. Mutálódásnak kicsi a valószínűsége, nem is értem miért érdekel. A baktériumok adhézióval tapadnak meg a felületeken, szóval abban az értelemben nem mozognak, ahogy te kérdezed. Idegen baktériumok úgy kerülnek fel a ruhádra, hogy a szél által felvert mikroszemcséken (ami lehet por, növényi por, pollen, ruhaszösz) utaznak a levegőben, és kiülepednek rád, illetve bármire, ha a légáramlás kellően lecsökken. Vagy kellően nedves a felület a megtapadáshoz. De ez kikerülhetetlen és hozzá is van szokva az immunrendszerünk. Ugyanis az utcán ezt a port be is lélegezzük. Nem csak a kezünkre kerül, amit otthon megmosunk, hanem a tüdőnkbe is jut, amiből az immunrendszer takarítja ki, mert megmosni nem lehet :-) Otthon is szálldos bőven baci a levegőben, csak az otthonunk bacijaihoz már hozzászoktunk, illetve az otthon bacijaiból szerzik be az újszülöttek az életükhöz nélkülözhetetlen normál baktériumflórát. (A koraszülöttek steril inkubátorába éppen ezért be szoktak adni egy Édesanyjuk által alaposan megsimogatott, és megpuszilgatott plüss macit, hogy legyen honnan megszerezni az életben maradáshoz szükséges baktériumokat és gombákat!)]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!