Baktériumokkal, higiéniával kapcsolatos kérdés gyakorlati alkalmazás? Bővebben lent.
Vásároltam korábban egy ruhaszárító állványt egy üzletben. Idő hiányában egyből munkára fogtam és nem fordítottam külön figyelmet a letakarítására. Az utcáról bejárhatnak a legyek az üzletbe és akár az is elképzelhető hogy az üzletben rárepültek a tárgyra mielőtt akár emberi ürülékkel is érintkezhettek.
Kimostam egy törülközőt amit alapos kézmosás és kézszárítás után a ruhaszárító egy olyan slot-jára helyeztem, ahol korábban egy olyan ruha száradt amit előtte utcán hordtam de kiraktam hogy kiszáradjon mert kint meleg van.
A kimosott nedves törülköző két helyen is érintkezett a ráhelyezés során a ruhaszárító azon pontjával ahol a másik említett ruhadarab előzetesen levegőzött illetve arra a fogantyúra, slot-ra lett ráhelyezve.
A kérdésem az, hogy abban az esetben ha a legrosszabb forgatókönyv érvényesül: légy emberi ürülék egyéb szennyeződés, másik ruhadarabbal kintről behozott szennyeződés, piszok izzadtság hogyan befolyásolja a törülköző tisztaságát higiéniai szempontból. Megtapadhat e ilyenkor microorganizmus a felületen? A nedves felületen hogyan és milyen mértékben fognak elszaporodni (törülköző, ruhaszárító)? Melyik fajta? Szükséges e tápanyag a szaporodásukhoz ? Végeznek e mozgást a microorganizmusok? Mutálódnak/mutálódhatnak közben? Elpusztult baktériumok letakarításának és teljesen tiszta homogén felület létrehozásának mi a módja? Jó módszer e az ózon generátor vagy van jobb? Vasalás utólag segít e?
Papírfelület tisztítása lehetséges e az eredeti állapot megőrzése/visszaállítása mellett, ha valamilyen állat összejárkálta?
Kéelek, ne haragudj, de amikor a kérdést elolvastam, rögtön egy szó jutott eszembe: kényszeresség. Aminek egyik lehetséges megnyilvánulása a túlzott agggodalom a higiéniai szabályok betartásával kapcsolatban. Ezt tényleg nem bántásként írom, hanem segítő szándékkal.
Szerintem a kérdésben leírt szituáció semmilyen higiéniai veszéllyel nem jár. Ha ez mégsem nyugtat meg teljesen, akkor pl. kivasalhatod a szárítóra tett textíliákat, nem árt nekik.
A papírfelületre nincs ötletem.
Kérdező, a kényszeres tisztaság elég komoly betegség is lehet.
Te biztos, hogy közel vagy ehhez, vagy benne is vagy.
A helyedben beszélnék orvossal, mert így a saját életed is tönkreteheted - de ha például gyereked lesz, neki okozhatsz egy olyan komoly allergiát, ami aztán egy életen át elkíséri.
"megtaláltak a szipirtyók, hurrá"
Akkor itt a részletes válasz egy biológustól:
"légy emberi ürülék egyéb szennyeződés, másik ruhadarabbal kintről behozott szennyeződés, piszok izzadtság hogyan befolyásolja a törülköző tisztaságát higiéniai szempontból."
A légy vagy bármilyen más hasonló méretű állat minimálisan. Ahhoz, hogy egy fertőző baktérium meg tudjon betegíteni, megfelelő sejtszámban kell bejutnia egy alkalmas behatolási kapun. Na most a légy elég kicsi, amiből következően az általa szállított baktériummennyiség is az. Másrészt pedig a törölközőt nem szoktad megenni vagy belélegezni. A bőröddel szokott érintkezni, aminek az egyik fő funkciója pont a nem kívánt betolakodó mikroorganizmusok behatolásának megakadályozása.
"Megtapadhat e ilyenkor microorganizmus a felületen?"
Néhány biztosan, de ha egy törölközőről beszélünk és nem mondjuk ételről, akkor ez nem jelent különösebb veszélyt.
"A nedves felületen hogyan és milyen mértékben fognak elszaporodni (törülköző, ruhaszárító)?"
Attól függ, van-e ott valami ehető, lásd alább. (Törölközőn lehet, ha mondjuk jól beleizzadtál/ledörzsöltél vele egy csomó hámlott bőrt és nem mostad ki, de jelen esetben nem ez a helyzet.)
"Melyik fajta?"
Szinte megszámlálhatatlanul sok egysejtű organizmus él körülöttünk, így erre nehéz válaszolni. Ha egy adott felületéről mintát veszel, és azt tenyészted vagy mondjuk metagenom analízist csinálsz rajta, akkor meg lehet mondani, hogy ott mi volt jelen, és azok közül milyen körülmények között melyik tudna elszaporodni.
"Szükséges e tápanyag a szaporodásukhoz ?"
A fotoszintetizáló algák és egyes extrém helyeken (pl óceán feneke) élő kemoautotróf baktériumok kivételével igen. Hétköznapi fém vagy műanyag felületeken épp ezért nem nagyon tudnak "élni" mikroorganizmusok, leginkább csak vegetálnak és várnak hátha jobb környezetbe kerülnek. Ebben viszont egyes csoportok nagyon jók.
"Végeznek e mozgást a microorganizmusok?"
Repülnek-e az állatok? Amelyiknek olyan az életmódja, az igen. A mikroorganizmusokkal is ez a helyzet. Némelyik tud mozogni, ezt a képességet általában arra használják, hogy egy tápanyagforrás felé mozogjanak (kemotaxis). De méretüknél fogva általában nem túl gyorsak, és nagy (értsd emberi szemszögből kicsit is jelentős) távokat ritkán tesznek meg aktív mozgással, mert az érzékszerveik elég limitáltak, csak a kémiai gradiensek mentén tudnak mozogni. (Ha az egyik irányból több cukrot érzékel a baktérium, akkor arra megy.)
"Mutálódnak/mutálódhatnak közben?"
Mutációk leggyakrabban sejtosztódás közben jönnek létre, és a legtöbb esetben előnytelenek. Ha mutálódás alatt arra gondolsz, hogy valamilyen az emberre veszélyes tulajdonságra tesznek szert, annak minimális az esélye.
"Elpusztult baktériumok letakarításának és teljesen tiszta homogén felület létrehozásának mi a módja?"
Fém és műanyag felületek esetén általában valamilyen megfelelő fertőtlenítőszerrel (pl 70%-os alkohol) való lemosás, áttörlés. Ruhák, szövetek esetén mosás megfelelő hőfokon.
"Jó módszer e az ózon generátor vagy van jobb? Vasalás utólag segít e?"
Az ózont annyira nem ismerem, így arról nem nyilatkoznék. (Mármint tudom hogy az ózon káros a mikroorganizmusokra és bizonyos szituációkban használják fertőtlenítésre, de többet nem tudok róla.) Vasalás mindenképp segít.
"Papírfelület tisztítása lehetséges e az eredeti állapot megőrzése/visszaállítása mellett, ha valamilyen állat összejárkálta?"
Erre nekem se nagyon van ötletem, a papír nem nagyon szokott ellenállni a fertőtlenítőszereknek. Száraz hő szóba jöhet, de nem hinném hogy lenne otthon hőlégsterilizátorod. Mi az a szörnyű értékes papír, amit annyira meg akarsz menteni a mikroorganizmusoktól? (Ha papírpénzről van szó, akkor barátkozz meg a gondolattal, hogy minden bankjegy koszos, miután általában sok ember megfogja őket, mielőtt a kezedbe kerülnének.)
Összességében viszont nem nagyon van félnivalód ebben a helyzetben. Ha valami súlyos immunhiányos betegséged lenne, azt gondolom említetted volna a kérdésben. Mindennap rengeteg mikroorganizmussal érintkezünk a környezetünkben, és a testünkben/testünkön is élnek szép számmal. Súlyra 98+ százalékban emberből vagy, de sejtszámot tekintve a beleidben és a bőrödön élő bacik vezetnek kb tíz az egyhez arányban. És ez jól is van így, ezek a mikroorganizmusok nagyon is hasznosak. Az ártalmasaktól pedig az immunrendszered hivatott megvédeni. Ha nincs előrehaladott AIDS betegséged vagy valami más hasonlód, akkor a környezetben élő baktériumok minimális veszélyt jelentenek rád. (Azért nem azt mondom, hogy nulla veszélyt, mert ha mondjuk megsérülsz, és a sebbe kosz kerül, akkor már rögtön más lesz a gyerek fekvése, és egyébként ártalmatlan baktériumok is tudnak komoly problémát okozni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!