Ennek a filmjelenetnek mennyi értelme van?
Lehet csak azért mert még nem tanultam erről, de nekem így elsőre butaságnak hangzik. Valaki elmagyarázza?
#1
Köszi, akkor kivételesen nem én voltam a hülye:D
Akárhogy is gondolkoztam sehogy se jött ki nekem így
> Lehet csak azért mert még nem tanultam erről, de nekem így elsőre butaságnak hangzik
Nem az. Ahogy #3 is írta, ez Monty Hall-paradoxon néven ismert paradoxon. (Matematikai szempontból a diáknak tényleg igaza van, csak első blikkre a józan ész ezt nehezen fogadja el, ezért paradoxon. Amúgy azért érdekes ez a paradoxon, mert sokaknak 5782. blikkre is felfoghatatlan a matematikai indoklás.)
Ha érdekel maga a paradoxon, akkor akár itt a GYK-n is sokféle eszmefuttatást, megközelítést olvashatsz róla.
Amúgy a diák az egyik legkönnyebben érthető magyarázatot mondja el. Annak az esélye, hogy elsőre eltalálta a helyes ajtót, annak 33% az esélye, 33–33% az esélye, hogy a nyeremény a másik, vagy a harmadik ajtó mögött van. Ez nem változik meg. Azzal, hogy a tanár kinyit egy ajtót, a másik két ajtó mögötti valószínűséget 33–33%-ról 67–0%-ra változtatja. Nyilván ő nem választhat szabadon, ő tudja, hogy melyik ajtó mögött van nyeremény, az ő döntése nem független esemény, hanem a nyeremény ismert helye és a játékos választásától függő esemény.
#2
Köszi a cikket:)
Az ábrával már látok benne némi logikát
#5
Neked is köszi a magyarázatot ^^
Most már jobban értem, de az agyam még mindig nehezen akarja befogadni 😅
Bontsuk esetekre a dolgot. Példa: az 1. ajtót választom elsőre. A játékmester a 2. vagy 3. ajtót nyitja ki, attól függően hol van a nyeremény.
1. eset: az 1. ajtó mögött van a nyeremény, a 2-3 ajtók mögött a tragacsok. Ez esetben veszítek, ha váltok.
2. eset: a 2. ajtó mögött van a nyeremény. A játékmester megmutatja, hogy a 3. ajtó mögött tragacs van, így biztosan nyerek, ha váltok.
3. eset: a 3. ajtó mögött van a nyeremény. A játékmester megmutatja, hogy a 2. ajtó mögött tragacs van, így biztosan nyerek, ha váltok.
A 3 esetből 2-ben nyerek, ha váltok. Egyben pedig vesztek. Ha váltok, akkor 67% eséllyel nyerek, ha nem váltok akkor 33% eséllyel.
Egy másik intuitív módja a megértésnek: képzeld el, hogy nem 3, hanem 100 ajtó van. Kiválasztasz egyet, mondjuk az első ajtót. A játékmester kinyit másik 98 ajtót, így összesen 2 marad zárva. Választanod kell aközött, amit eredetileg választottál, vagy a másik megmaradt lehetőség között.
Amit eredetileg választottál, azt 100 közül választottad randomra. A másik zárt ajtót viszont már úgy választhatod, hogy rengeteg extra információt kaptál. Ha elsőre eltaláltad a nyereményt, akkor vesztesz a váltással. Viszont MINDEN olyan esetben, amikor nem találtad el elsőre a nyereményt, akkor nyersz a váltással.
100 ajtóval szerintem elég intuitív a dolog, de a matek ugyanaz mint 3 ajtónál.
Én ugyanúgy hülyeségnek tartottam ezt, mint a kérdező! Viszont addig agyaltam rajta, amíg rá nem jöttem a megoldásra. Az utolsó kommentelő beelőzött, én is a 100 lehetőséges példával akartam illusztráni! 🙂
Az esélyek csak a játékmester oldalán változnak. A 2 33.33%-os összeadódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!