Afféle téridő elmélet, de vajon van értelme?
A tér és az idő meglehetősen szilárd kapcsolatban állnak ugye? Általában igen. Na akkor, az az elgondolásom támadt hogy mivel ugyebár az idő folyamatosan halad, megy előre, és mivel az időszoros kapcsolatban áll a térrel, így annak is valahogy mozognia, telnie kell, ez a folyamat nem lehet az univerzum tágulása? Mivan ha amikor abba marad ez a folyamat, elkezd visszafelé haladni az idő. Így amikor az univerzum tágulása befejeződik, elkezd vissza húzódni, nem fog minden anyag össze tömörülni, hanem nemes egyszerűségével visszafelé halad az időben, majd megszűnik létezni. Majd amikor ennek vége, minden megszűnik, keletkezik egy hatalmas vákuum a létezésben (ahol most is tágul az univerzum, nem tudom van e neve) majd kirobban, újra keletkezik az anyag, a tér megint megindul, és kezdődik az egész elölről.
Ennek lehet bármi értelme?
"mivel ugyebár az idő folyamatosan halad"
Ezzel óvatosan. Amikor pl. vonatozunk, akkor a táj halad? Az idő egy dimenzió, ahogy a vasúti sínek. Ezen haladhatunk, de akkor is inkább kiterjedésként érdemes rá tekinteni, mint egy mozgó valamiként.
A kérdésben van sok tévedés, ezért alapvetően a válasz: nem. Viszont vak tyúk is talál szemet alapon vannak benne olyan ötletek, amik kicsit máshogy majdnem jogosak.
"mivel ugyebár az idő folyamatosan halad, megy előre, és mivel az időszoros kapcsolatban áll a térrel, így annak is valahogy mozognia, telnie kell"
Nem feltétlenül. A szoros összefüggés nem jelent mindenképpen együttes mozgást is.
Sima térdimenzióknál is lehetséges olyan mozgás, ami csak egy vagy két dimenziós, miközben a harmadikban nincs mozgás.
A tér- és idődimenzió közti kapcsolat meg még ettől is erősen eltér.
Még egy közös "jelen" sem létezik, Einstein óta tudjuk, hogy a térben máshol, más irányban, más sebességgel haladó rendszereknek a "most" is "máskor" van.
És tényleg, valójában nem tudjuk, hogy az idő "halad-e".
Vagy egyszerűen csak az állandóan létező múlt és jövő mentén halad végig a mi valóságunk.
Vagy csak a jelen létezik, a múlt megsemmisül, a jövő még nincs.
Vagy minden pillanatban kismillió jövőverzió születik és ebből egyen lép tovább a MI univerzumunk, a másikakon meg kismillió másik elágazó univerzum.
Nem tudjuk.
Az eltérő kvantumfizikai értelmezések, a koppenhágai, a "pilot-wave", a "many worlds" is mást mond erről és nem tudjuk, melyik igaz. Esetleg egyik sem, hanem valami más.
Ettől függetlenül van kapcsolat az univerzum tágulása és az idő közt, csak sokkal bonyolultabb.
"Mivan ha amikor abba marad ez a folyamat, elkezd visszafelé haladni az idő."
Hát egyelőre úgy néz ki, hogy a tágulás nem szándékozik megállni, sőt gyorsul.
De gondolj bele, ha megállna, ott pedig megfordulna az idő, az nekünk simán a véget jelentené a megállás pillanatában, hiszen onnantól csak az futna le visszafelé, mai már lefutott. Nem is érzékelhetnénk, merre megyünk, hiszen mi is "visszafelé" működnénk.
" nemes egyszerűségével visszafelé halad az időben, majd megszűnik létezni"
Hát azért akkor illene ugyanannak történnie, mai most történik, csak visszafelé. Tehát ott a vég az lenne, ami itt a kezdet volt, egy fordított ősrobbanás.
Az univerzum létezésének ciklikussága, mint gondolat, nem hülyeség, jelenlegi legjobb elméleteink nem ezt mutatják, de nem kizárható.
Csak akkor nem ilyen módon, oda-vissza ugyanazzal a menetrenddel, hanem valahogy a mi univerzumunk "vége" indikálna egy új ősrobbanást.
Erre is van többféle teória.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!