Az álmok evolúciós jelentőségei?
Ez egy viszonylag érdekes és új téma, amiről nem nagyon hallottam régebben. Olvastam egy tanulmányt, már fogalmam sincs, hogy hol, vagy mikor, de éppen az eszembe jutott egy érdekes információ belőle. Arról szólt, hogy bizonyos fajta álomtípusoknak, amik gyakrabban előfordulnak, evolúciós jelentőségei vannak. Az egyik ilyen, amikor arra ébredsz fel, hogy zuhansz, vagyis éppen zuhantál az álmodban. Erre az volt a magyarázat, hogy amikor még emberszabású majomként a fákon éltünk, és fákon is aludtunk, akkoriban ez az álom azért alakulhatott ki, mert valószínűleg alvás közben gyakran leforogtunk az ágakról, és ez az álom adhatott egy kis előnyt, hogy megkapaszkodjunk.
Ezt egy elég érdekes felvetésnek találtam, és belegondolva, hogy a zuhanásos álompillanatok szinte azonnali "készenléti" felébredéshez vezetnek, akár lehet is benne valami.
És arra gondoltam, hogy akkor mi van, hogyha az ilyesfajta visszatérő álomtípusok valóban nem véletlenszerűek, hanem mindnek megvan a maga atavisztikus jelentősége.
Például gondoljunk bele más gyakori álmokba. Sokan álmodnak kígyókról (mondjuk én arról pont nem álmodtam soha, de elég gyakorinak vélem mások esetében, hogy ne csak valami egyéni dolog legyen), az könnyen lehet csupán túlélési ösztön, mert a kígyók kifejezetten erős ösztönös félelmet építettek fel az elődeinkben millió éveken keresztül.
És ott van egy, ami szintén gyakori, és velem is elő szokott fordulni, hogy álmomban nem tudok mozogni, futni próbálok, de nem jutok előre. Ez valószínűleg, nyilván, a mozgással kapcsolatos, az őseink rengeteget futottak, vadásztak (ezért is vesztettük el a szőrzetet elsősorban), szerintem valahol azzal kapcsolatos lehet.
Elég érdekes, hogy az álmokat tekinthetjük neurológiai vestigiális jegyeknek.
#1: Mellélőttél.
#2: Részben igaz, de sokkal több van az álmokban, mint az aznapi információ feldolgozása.
Mindenesetre találtam egy tudományos papírt a témáról.
Akit érdekel, az érdekesebb olvasmány a "Threat Rehersal" és az "An Evolutionary Perspective" címszó alatt van.
"If merely imagining an event has the power to better prepare us for an actual event by physically activating comparable brain regions, then it should follow that the more realistic the simulation of events, the more the brain treats the information as real. Also, if this capacity to simulate an environment allows us to be optimally prepared to deal with challenges in a real environment, it should affect fitness and be naturally selected for across generations (Darwin, 1995). The threat-simulation hypothesis of dreaming argues that this is the purpose of dreams and the reason why dreaming has evolved (Revonsuo, 2000). It is suggested by this theory that dreams serve the purpose of allowing for the rehearsal of threatening scenarios in order to better prepare an individual for real-life threats. This is supported by evidence from dream reports to be discussed below."
Ez pontosan azt írja le, amiről én beszéltem. Érdekes elolvasni az egész papírt egyébként, nagyon érdekes.
"If dreaming was selected for because of its adaptive function, the general content of dreams should certainly reflect this, and consist of situations that allow the rehearsal of scenarios that ultimately lead toward increased fitness. This is exactly what is seen, with studies indicating that dream content is biased toward negative elements reflecting threat, as opposed to positive elements. Data collected from over 500 dream reports by Hall and Van de Castle (1966) indicate that about 80% contained negative emotions, while only about 20% contained positive emotions. These negative dreams are also disproportionably likely to contain threatening elements such as animals and male strangers in threatening encounters. The evidence points towards the overrepresentation of threatening events in dreams, which should not occur if dream content is random. Through appropriating and learning to deal with these threats in dreams, it is proposed here that an animal could increase its overall evolutionary fitness."
#4:
Igazából magam sem tudom miért büntetem magam azzal, hogy még mindig néha GYIK-on kérdezek valamit, mert mindig vannak olyanok, mint te (meg az 1-es), akik fordítva ülnek a lovon.
Én biztosítottam egy peer-reviewed kutatási anyagot a témáról, amely éppenséggel az én álláspontomat erősíti, adatokkal, rengeteg referenciával alátámasztva, de ezek szerint a tudományos cikk számodra a szennygödörbe való.
Tekintve, hogy az álmok még mindig erősen kutatási terület (fontos, hogy az általam linkelt papír ugyan felmutat bizonyítékokat, de hipotézisként kezeli a témát, ahogy egy tudományos papírban elvárt, de gondoltam leírom, mert nem olyannak tűnsz, aki olvasott valaha is ilyet), semmilyen biológiai szak nem fog az álmokkal áthatóan foglalkozni.
"mikor cikk review-kat is be tudsz ide linkelni" Ennek a mondatrésznek semmi értelme. Látom az angol nem nagyon megy.
Nos, a kérdésre még mindig nem válaszoltál. A "menj biológiai szakra" nem egy legitim válasz, akkor mégis minek ez az oldal? Vagy küldhetsz te is egy tudományos papírt, ami esetleg cáfolja az általam küldött cikkben felvázolt hipotézist, nekem az is megfelel. De azért legyen peer reviewed (ha tudod mit jelent ez, sajnos a magyar megfelelőjét nem tudom, csak angol publikációkat szoktam olvasni, azt a terminológiát ismerem).
Tehát, ebből csak azt akartam kihozni, hogyha már biológus vagy, akkor legalább válaszolhattál volna normálisan a kérdésre a fellengősség helyett.
Szerintem két fő dologról feltételezik ezt. Az első hogy jelenleg olyan keveset tudunk az álmokról, hogy aki a jelenlegi tudásbázis alapján következtetéseket von le, az valószínűleg nem lát bele a témába eléggé ahhoz hogy megértse hogy igazából még semmit sem tudunk.
A másik meg az eredeti kérdés. Ha az evolúcióról beszélünk a legtöbb esetben egy ilyen kérdés értelmetlen. Mivel nincs mindennek értelme, oka, vagy jelentősége simán van és nincs mögötte semmi. Lehet hogy értelmetlen mellékterméke valaminek, vagy csak simán létezik mert így alakult. Persze tudjuk hogy az állmokkal együtt jár sok biológiai funkció, de azt nem tudjuk honnan vagy miert jönnek az álmok. Így ilyen kérdésekre nincs jelenlegi tudásunk mellett válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!