El lehet-e mozdulni a világűrben pusztán belső energiák felhasználásával?
Nem ezós kérdés, teljesen tudományos.
Arra lennék kíváncsi, hogy lehetséges-e alkotni bármiféle olyan szerkezetet, amelyet ha kiteszünk a világűrbe, ahol semmi más zavaró dolog nincs, akkor pusztán belső folyamatokkal el tud-e ez a szerkezet mozdulni bármilyen irányba? Anélkül, hogy anyagot lökne ki magából, tehát az egyetlen kikötés az, hogy a tömege nem változhat.
Ha pl. ez egy gömb, és én egy zseblámpával beleülök (ott lebegek benne), és mindig a hátulján világítok ki vele, akkor attól egyrészt fog-e gyorsulni a gömb másik irányba, másrészt jár-e ez bármiféle tömegdefektussal a gömb egészére nézve?
Vagy valamilyen más eszköz működtetésével el lehet-e érni, hogy a gömb gyorsulni kezdjen valamelyik irányba?
Értem. Eddig akkor értjük egymást, ennek örülök :)
A zseblámpás trükközésnél mi a helyzet? Arra tudsz mondani valamit, mi történik olyankor?
Kisebb, nagyobb mértékben a gravitáció mindenhol jelen van, nincs olyan hely sehol, ahol ne hatna valamilyen erő.
Teszem azt, a Föld forgásának sebessége hat arra a valamire, ami elhyagyja a Földet, de a Nap körüli keringésének a sebessége is, illetve a Nap is mozgást végez az ekliptika síkjára közel merőlegesen, nem is keveset, hanem éves viszonylatban a Nap-Föld távolság közel négyszeresét és hurcol magával mindent a Naprendszerben, ráadásul maga a galaxis és végez mozgásokat, természetesen velünk együtt, így jól látható, hogy lehetetlen feltétel a 'minden zavaró hatás' nélküliség.
"ilyenkor a lendületmegmaradás törvébnyére kell gondolni. A fotonoknak, bár tömegük nincs, lendületük van"
Jött a kérdés egyből, hogy honnan van lendületük, ha nincs tömegük, de gondolom az energiájuk adja, amit visznek magukkal.
Ilyen megfontolásból akkor elég, ha mindig a gömb legmelegebb pontját fordítom egy adott irányba, akkor elkezd gyorsulni az ellenkező irányba a gömb? (Tudom, hogy itt mérhetetlenül kicsi gyorsulásokról van szó.)
Zseblámpához visszatérve, mi van akkor, ha egy tükörre irányítom rá a zseblámpa fényét? És a gömbömre is rászerelek egy tükröt. Akkor a zseblámpát elhagyó fotonok gyorsítják a gömbömet, de a tükörről visszapattanó, és a gömböt ismét elérő fotonok is tolni fogják a gömböt? Elvileg kéne nekik, hiszen van lendületük, ugye?
A foton rugalmas ütközés esetén nem ad le energiát, csak erőimpulzust - más néven lendületet.
A foton visszatükrözése egy nagy tömegű fémtükörről jó megközelítéssel klasszikus mechanika szerinti rugalmas ütközésnek értelmezhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!