Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyire lehet megközelíteni...

A nagy Levin kérdése:

Mennyire lehet megközelíteni a Napot?

Figyelt kérdés

Egy korábbi kérdés olvasása közben ötlött fel bennem ez a kérdés. Tehát, mekkora az a minimális távolság, amennyire meg lehet(ne) közelíteni a Napot - űrszondával, és ember által vezetett űrjárművel- anélkül, hogy akár a technikai felszerelésbe, akár az emberek egészségében kár essen?

Gondolom, itt millió kilométerekről beszélünk.


2021. aug. 12. 19:03
1 2
 1/15 sadam87 ***** válasza:
100%

Eddig a legközelebb a Parker Solar Probe nevű szonda repült hozzá. Az eddigi legnagyobb közelsége 10,5 millió km volt, de a későbbi megközelítések alkalmával még közelebb fog menni, a legkisebb távolsága 6,9 millió km lesz (a Nap középpontjától számítva).

[link]

[link]

2021. aug. 12. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

És az a legközelebbi távolság már csak néhány Nap átmérőnyi lesz. Itt van a pályája (az égitestek nyilván jelképes méretűek).

[link]

2021. aug. 12. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Az azért elég közel van. És emberrel mennyi lenne ez a távolság? (Ha leszámítjuk az észak- koreai űrhajós hoaxot 😀)

2021. aug. 12. 19:41
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Emberrel nem sok értelme lenne. De szerintem ennyire nem lehet megközelíteni és tényleg értelmetlen is.
2021. aug. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nekem úgy tűnik, hogy ugyanennyire is lehetne. Ott a második linken, amit Sadam mutatott, a hővédő pajzs jelenéegi hőmérséklete 400 C alatt van. Az szerintem emberresen is menne, mert a szondában belül a műszerek már alacspnyabb hőmérsékleten kell legyenek, de nem tudom mennyi van belül. Biztos lehetne emberes is, csak ezt fölösleges lenne.


Érdekességképp a méretarányok... Ha a Nap 1,5 mm, a Föld 1,5 m-re van és kb 0,1 mm. A legközelebb a szonda 6 mm-re lesz.

2021. aug. 12. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Elírtam bocsi jav


Ha a Nap 1,5 mm, a Föld 1,5 m-re van és kb 0,01 mm. A legközelebb a szonda 6 mm-re lesz.

2021. aug. 12. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 sadam87 ***** válasza:
100%

#5

"Ott a második linken, amit Sadam mutatott, a hővédő pajzs jelenéegi hőmérséklete 400 C alatt van."

Mondjuk jelenleg "csak" 24 millió km-re van a Naptól. A legközelebbi napközelség idején majdnem 1400 °C-ra fog felhevülni a hővédőpajzs.

[link]

Jelenleh amúgy nyilván nem tudnák embert oda küldeni (legalábbis úgy, hogy életben maradjon, pláne, hogy vissza is jöjjön). A jövőben meg ki tudja? Mindenesetre nem csak a hőszabályozás volna gond (bár az sem volna egyszerű, pláne, hogy sokkal nagyobb űrhajóval kkéne megcsinálni). Egyrészt elég hosszú idejű küldetésre volna szükség (ha egy keringésből oldanák meg, akkor is tartana vagy fél évig). Másrészt elég komoly gyorsításra van szükség. A Parker Solar Probe esetében ezt részben hintamanőverekkel oldották meg (a Vénusznál), azonban ez jelentősen nyújtja a küldetés idejét.

Szóval az következő néhány évtizedben emberekkel hasonló mértékű megközelítést nem lehet megcsinálni. De ahogy előttem is írták: ha lehetne is, minek?

2021. aug. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
57%
Nincs elvi határa, csakis a technológiától függ. Kellő sebességgel, jó hővédelemmel pár kilométerrel is el lehetne húzni tőle. Ha közel fénysebességgel történne az utazás, akkor meg még közelebb. Az a lényeg, hogy a ne zuhanjon bele, és ha van rajta ember, akkor ő túlélje. De nem hiszem, hogy valaha is meg fogják ennyire közelíteni. Nincs értelme.
2021. aug. 12. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Balogh Vajk ***** válasza:
Engem az érdekelne, hogy hogyan vettek fel rajta 1 tetszőleges fix pontot ami alapján lemérték a "pontos" távolságot.
2021. aug. 12. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Nem az a kérdés, mennyire lehet megközelíteni. Hanem az, hogyan lehet távozni. ott akkora a gravitációs erő, hogy jelenleg nincs olyan eszköz, ami távozni tudna. Az üstökösök több millió km-rel húznak el mellette hatalmas sebességgel, és elég nagy görbülettel. Ma nincs eszköz, ami ekkora sebességre képes.


Nem vettek fel fix pontot. Rengeteg méréssel égitestek pályáját mérték be, majd a pályaelemekből számították ki. Egyébként nincs fix távolság. Mit és mihez képest? A föld körülötte kering, folyamatosan más távolságban, valahol 149 és 152 millió km között.

2021. aug. 12. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!