Mennyire lehet megközelíteni a Napot?
Egy korábbi kérdés olvasása közben ötlött fel bennem ez a kérdés. Tehát, mekkora az a minimális távolság, amennyire meg lehet(ne) közelíteni a Napot - űrszondával, és ember által vezetett űrjárművel- anélkül, hogy akár a technikai felszerelésbe, akár az emberek egészségében kár essen?
Gondolom, itt millió kilométerekről beszélünk.
És az a legközelebbi távolság már csak néhány Nap átmérőnyi lesz. Itt van a pályája (az égitestek nyilván jelképes méretűek).
Köszönöm szépen!
Az azért elég közel van. És emberrel mennyi lenne ez a távolság? (Ha leszámítjuk az észak- koreai űrhajós hoaxot 😀)
Nekem úgy tűnik, hogy ugyanennyire is lehetne. Ott a második linken, amit Sadam mutatott, a hővédő pajzs jelenéegi hőmérséklete 400 C alatt van. Az szerintem emberresen is menne, mert a szondában belül a műszerek már alacspnyabb hőmérsékleten kell legyenek, de nem tudom mennyi van belül. Biztos lehetne emberes is, csak ezt fölösleges lenne.
Érdekességképp a méretarányok... Ha a Nap 1,5 mm, a Föld 1,5 m-re van és kb 0,1 mm. A legközelebb a szonda 6 mm-re lesz.
Elírtam bocsi jav
Ha a Nap 1,5 mm, a Föld 1,5 m-re van és kb 0,01 mm. A legközelebb a szonda 6 mm-re lesz.
#5
"Ott a második linken, amit Sadam mutatott, a hővédő pajzs jelenéegi hőmérséklete 400 C alatt van."
Mondjuk jelenleg "csak" 24 millió km-re van a Naptól. A legközelebbi napközelség idején majdnem 1400 °C-ra fog felhevülni a hővédőpajzs.
Jelenleh amúgy nyilván nem tudnák embert oda küldeni (legalábbis úgy, hogy életben maradjon, pláne, hogy vissza is jöjjön). A jövőben meg ki tudja? Mindenesetre nem csak a hőszabályozás volna gond (bár az sem volna egyszerű, pláne, hogy sokkal nagyobb űrhajóval kkéne megcsinálni). Egyrészt elég hosszú idejű küldetésre volna szükség (ha egy keringésből oldanák meg, akkor is tartana vagy fél évig). Másrészt elég komoly gyorsításra van szükség. A Parker Solar Probe esetében ezt részben hintamanőverekkel oldották meg (a Vénusznál), azonban ez jelentősen nyújtja a küldetés idejét.
Szóval az következő néhány évtizedben emberekkel hasonló mértékű megközelítést nem lehet megcsinálni. De ahogy előttem is írták: ha lehetne is, minek?
Nem az a kérdés, mennyire lehet megközelíteni. Hanem az, hogyan lehet távozni. ott akkora a gravitációs erő, hogy jelenleg nincs olyan eszköz, ami távozni tudna. Az üstökösök több millió km-rel húznak el mellette hatalmas sebességgel, és elég nagy görbülettel. Ma nincs eszköz, ami ekkora sebességre képes.
Nem vettek fel fix pontot. Rengeteg méréssel égitestek pályáját mérték be, majd a pályaelemekből számították ki. Egyébként nincs fix távolság. Mit és mihez képest? A föld körülötte kering, folyamatosan más távolságban, valahol 149 és 152 millió km között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!