Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az RBMK reaktorban a szabályzó...

Az RBMK reaktorban a szabályzórudak vége pontosan miért is volt grafitból és miért volt a bór szabályzó rudak minkét végén egy-egy 1,25 m-es hűtővizes teleszkóp?

Figyelt kérdés

Nem, én nem a HBO-s sorozat miatt lettem "Csernobil függő" és nem ezért érdeklődöm a téma iránt. Hanem mert 2006 óta (15 éve) foglalkozom a témával és igyekszem tanulmányozni a részleteket. (Időnként néha előjön nálam ez a téma, és ilyenkor aktívan el is kezdek iránta érdeklődni és tanulmányozni a részleteket.)


Azt tudom hogy a grafit moderálja (azaz lassítja) a neutronokat, ugyanakkor a neutronok vissza is verődnek a grafitról. Ezért a grafit egyidejűleg a lassítás mellett képes gyorsítani is a hasadást.


A szabályzórudakat ugye akkor húzzák ki, amikor a teljesítmény csökken, ill. magasabb teljesítményt szeretnének elérni.


Ezért - csak kérdezem hogy helyes-e a meglátásom - azért raktak grafitot az RBMK-nál a szabályzó rudak végére, hogy ezáltal a teljesítményt gyorsabban tudják növelni (azaz a lecsökkent neutronhasadást "felgyorsítani")? Viszont az az 1,25 méteres toldalék szerepe számomra még mindig nem világos teljesen. (Tisztában vagyok azzal hogy a víz - legalábbis a könnyűvíz - is moderálja a hasadást, de még minimálisabb mértékben mint a grafit.)


Arról is lehetne szó, hogy miért nem volt semmilyen biztonsági rendszer beépítve, ami megakadályozta volna a rudak szabálytalan kiemelését és hogy miért lehetett minden biztonsági rendszert kézi vezérléssel kiiktatni, de főleg hogy miért "bíztak" annó a szovjet fejesek annyira az "emberi tényezőkben" ill. hogy miért nem történt kellő szintű felvilágosítás legalább a kezelőszemélyzet részére az RBMK "hibáiról"?

(Amúgy a kérdés költői is, hiszen abban az időben egyrészt mindenki a presztízsre, a hatalomra és a teljesítményre hajtott, az pedig hogy a Szovjetunió egyik csodafegyvere, az RBMK olyan súlyos tervezési hibákat rejtsen magában amely miatt a reaktor állapota rendkívül instabillá, kritikussá válhat - adott esetben fel is robbanhat, elképzelhetetlennek tartották. Ilyesmit még csak feltételezni is bűn! Másrészt azt is elképzelhetetlennek tartották, hogy pont a saját "kádereik" fognak szabotázst elkövetni - mondjuk ennyi erővel tudatlan gyerekekre is bízhatták volna a feladatot.)



2021. máj. 22. 18:02
1 2 3
 21/25 Marci71 ***** válasza:
100%
Úgy látom mindenkinek egy kicsit rossz az elképzelése a szabályzórúdról :) Az RBMK reaktorban többféle szabályzórúd volt, 24 rövidített rúd, 24 kézi vezérlésű a neutronmező szabályzásához, 139 automatikus vezérlésű a reaktorteljesítmény szabályzására és 24 vészleállító. Ezekből az automatikus vezérlésűeken nem volt grafit. A reaktormagot úgy kell elképzelni hogy van egy grafittömbökből álló 7 méter vastag rész, amiben függőleges lukak vannak , ezekbe megy bele a fűtőelem vagy a szabályzórúd. A szabályzórúd 7m hosszúságban bórból áll utána van egy üres rész 1,25 m hosszúságban ezután pedig 4,5 m grafit . Ennek az a célja hogy amikor kihúzzák a szabályzórudat grafit nélkül a helyén ugye a lukban víz lenne , a grafit azért van ott hogy kiszorítsa a vizet, mivel az neutronelnyelő. De nem a luk teljes hosszában van grafit, amikor a rudat teljesen kihúzzák akkor alul 1,25 m víz fölötte 4,5 m grafit afölött megint 1,25m víz van. Elvileg így jobb hatásfokkal működik a reaktor. Vagyis a reaktor középső rétegében ilyenkor tömör grafit van nincs a lukakban víz. a gond az hogy amikor a kihúzott szabályzórudat visszanyomják a helyére akkor a lefelé mozduló grafit az alsó részen kiszorítja a vizet és ezért ott egy időre megugrik a reaktivitás, ráadásul a rudak elég lassan mozognak ( ezt pl. a csernobili eset után javították, gyorsabb mozgatást használnak azóta )
2021. jún. 8. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
47%
Egyrészt megválaszotad a kérdésed. Másrészt, az rbmk a világ egyik legstabilabb reaktora. Viszont! Érteni kell hozzá, és volt is aki értett, de azt elnyomták. Tudták, mi a hibája, de bízták abban, hogy soha nem kerül kritikus állapotba a reaktor, és soha nem is került volna, ha a tesztet normálisan hajtják végre. Ami miatt robbant, az emberi mulasztás és hozzá nem értés. Egy reaktort nem üzemeltetnek fél teljesítményen több órán át, hogy aztán mégjobban csökkentsék a teljesítményét, mert a reaktor folyamatosan mérgezi önmagát, mind addig amíg a teljesítményt nem emelik, Csernobilban még lejjebb csökkentették, aztán hirtelen akarták megemelni, ez végzetes hiba. A vész leállítás ellentétes hatást váltott ki, pont a több órán át alacsony szinten tartott teljesítmény miatt, szabályzó rudak mielőtt lassították volna, előtte megnyomták a teljesítményt, kevés volt a víz, hirtelen hő miatt beszorultak a szabályozó rudak, a víz felfort, és a gőz berobbant.
2022. jan. 3. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
Miért van grafit? Hogy a teljesítmény ne radikálisan essen a szabályzó rudak behelyezésével, hanem folyamatosan lassuljon, ami megfelelő keringetés mellett stabil, ellenben időzített bomba.
2022. jan. 3. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 EagleHUN ***** válasza:

#22 "és a gőz berobbant."


Bocs nem kötözködésből de ilyen nincs. :-)


- Vagy a túlnyomást nem bírja egy tartály, és akkor szétrepedve a hirtelen tágulás "gőzrobbanást" okoz. De nem maga a gőz robban be.

- Vagy az extrém magas hőmérséklet miatt a víz felbomlik durranógázra és az robban be.


CH -ban mindkét folyamat lejátszódott és részese volt. De a gőz önmagában nem robbant.

2022. jan. 4. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
Igen igazad van, de közérthetően akartam írni, hogy ne az jöjjön le, hogy az atom robbant, mert az atom nem tud robbani. Gőzrobbanás történt.
2022. jan. 4. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!