Az RBMK reaktorban a szabályzórudak vége pontosan miért is volt grafitból és miért volt a bór szabályzó rudak minkét végén egy-egy 1,25 m-es hűtővizes teleszkóp?
Nem, én nem a HBO-s sorozat miatt lettem "Csernobil függő" és nem ezért érdeklődöm a téma iránt. Hanem mert 2006 óta (15 éve) foglalkozom a témával és igyekszem tanulmányozni a részleteket. (Időnként néha előjön nálam ez a téma, és ilyenkor aktívan el is kezdek iránta érdeklődni és tanulmányozni a részleteket.)
Azt tudom hogy a grafit moderálja (azaz lassítja) a neutronokat, ugyanakkor a neutronok vissza is verődnek a grafitról. Ezért a grafit egyidejűleg a lassítás mellett képes gyorsítani is a hasadást.
A szabályzórudakat ugye akkor húzzák ki, amikor a teljesítmény csökken, ill. magasabb teljesítményt szeretnének elérni.
Ezért - csak kérdezem hogy helyes-e a meglátásom - azért raktak grafitot az RBMK-nál a szabályzó rudak végére, hogy ezáltal a teljesítményt gyorsabban tudják növelni (azaz a lecsökkent neutronhasadást "felgyorsítani")? Viszont az az 1,25 méteres toldalék szerepe számomra még mindig nem világos teljesen. (Tisztában vagyok azzal hogy a víz - legalábbis a könnyűvíz - is moderálja a hasadást, de még minimálisabb mértékben mint a grafit.)
Arról is lehetne szó, hogy miért nem volt semmilyen biztonsági rendszer beépítve, ami megakadályozta volna a rudak szabálytalan kiemelését és hogy miért lehetett minden biztonsági rendszert kézi vezérléssel kiiktatni, de főleg hogy miért "bíztak" annó a szovjet fejesek annyira az "emberi tényezőkben" ill. hogy miért nem történt kellő szintű felvilágosítás legalább a kezelőszemélyzet részére az RBMK "hibáiról"?
(Amúgy a kérdés költői is, hiszen abban az időben egyrészt mindenki a presztízsre, a hatalomra és a teljesítményre hajtott, az pedig hogy a Szovjetunió egyik csodafegyvere, az RBMK olyan súlyos tervezési hibákat rejtsen magában amely miatt a reaktor állapota rendkívül instabillá, kritikussá válhat - adott esetben fel is robbanhat, elképzelhetetlennek tartották. Ilyesmit még csak feltételezni is bűn! Másrészt azt is elképzelhetetlennek tartották, hogy pont a saját "kádereik" fognak szabotázst elkövetni - mondjuk ennyi erővel tudatlan gyerekekre is bízhatták volna a feladatot.)
#22 "és a gőz berobbant."
Bocs nem kötözködésből de ilyen nincs. :-)
- Vagy a túlnyomást nem bírja egy tartály, és akkor szétrepedve a hirtelen tágulás "gőzrobbanást" okoz. De nem maga a gőz robban be.
- Vagy az extrém magas hőmérséklet miatt a víz felbomlik durranógázra és az robban be.
CH -ban mindkét folyamat lejátszódott és részese volt. De a gőz önmagában nem robbant.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!