Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » MI a különbség a szabályzó-rúd...

MI a különbség a szabályzó-rúd illetve a moderátor között az atomreaktorokban? Milyen funkcióbeli különbség van?

Figyelt kérdés

2019. jún. 9. 22:02
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Azon kívül, hogy mindkettő neutronelnyelő.
2019. jún. 9. 22:12
 2/15 anonim ***** válasza:
93%

A kettő pont ellenkező hatást fejt ki egy atomreaktorban. A moderátor lelassítja a neutronokat, melyek így nagyobb eséllyel okoznak maghasadást, azaz segítik a láncreakciót, a szabályzórudak pedig elnyelik a neutronokat, ezáltal megakadályozva hogy azok további maghasadásokat idézzenek elő, ergo gátolják a láncreakciót.

Míg a szabályzó rudak a láncreakció szabályzásáért, szinten tartásáért felelnek, addig a moderátorra azért van szükség, mert alacsony dúsítottságú uránt használunk üzemanyagként(2-5%), a magasabb dúsítottságú urán 235-őt használó gyorsreaktorokban nincs szükség moderátorra.

2019. jún. 9. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Szóval, ha nem lassítjuk a neutronokat, akkor kevesebb eséllyel következik be maghasadás? A már nagyon-nagyon gyorsak, a láncreakció is valószínütlenebb lesz?
2019. jún. 9. 22:41
 4/15 A kérdező kommentje:
(*kisebb eséllyel)
2019. jún. 9. 22:43
 5/15 anonim ***** válasza:
86%
A lassabb neutron tovább "időzik" az egyes urán 235 atommagok közelében, így azok nagyobb eséllyel "rántják magukba" a neutront, mintha csak gyorsan elszáguldana mellettük, kicsit tudományosabban nagyobb az esély a neutronbefogásra, ami pedig a maghasadás alapja.
2019. jún. 9. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
91%

Vannak hasadóképes (fissionable) magok (gyakorlatilag minden, ami a tóriumnál nehezebb) amelyek gyors neutron hatására valamekkora valószínűséggel elhasadnak. Általában minél nagyobb a a bejövő neutron energiája, annál nagyobb eséllyel hasadnak el.


És vannak a hasadó (fissile) magok (pl. U-235, Pu-239, Pu-241) amelyen ugyanúgy tudják a gyorsneutronos hasítást, de alacsony energiájú bejövő neutronra is elhasadnak, méghozzá több nagyságrenddel (kb 1000x) nagyobb valószínűséggel mint gyors neutronokra. És minél kisebb a bejövő neutron energiája, annál nagyobb eséllyel hasadnak el.


Nem véletlen tehát, hogy reaktorban hasadó-anyagokat igyekeznek használni a láncreakció fenntartására. Igen ám, de a hasadásban gyors neutronok keletkeznek, szóval ha fenn akarod tartani a láncreakciót, akkor a keletkező gyors neutronokat először le kell lassítani. Nem elnyelni - elnyelés nélkül lelassítani! Erre való a moderátor. Olyan anyag jó moderátornak, amely atomtömege kicsi (jobban lassul rajta ütközve a neutron) és amelyik neutronbefogási képessége minimális. Mindössze 2 olyan anyagot ismerünk amelyekkel természetes uránból reaktort lehet építeni: a grafit és a nehézvíz. A C-12, a H-2 és az O-16 mind olyan magok amelyek nagyon kis eséllyel fognak be neutront. A leggyakrabban használt közönséges vízben levő H-1-nek bár alacsony, de nem elhanyagolható a befogási képessége, ezért a könnyűvizes reaktorokban dúsítani kell az uránt.


Egy tipikus nyomottvizes (PWR) reaktorban az optimálisnál kevesebb a moderátor, úgy hívják ezt, hogy a reaktor alulmoderált. Ez egy nagyon fontos tulajdonság ami a nyomottvizes reaktorok inherens biztonságát garantálja. Arról van szó, hogy ha bármilyen oknál fogva megnő a reaktor teljesítménye, akkor a víz hőmérséklete megnő, emiatt a sűrűsége csökken (esetleg buborék képződik benne), emiatt rosszabb moderátor lesz belőle, emiatt a reaktor teljesítménye csökken. Ez a reaktor önszabályozó!


Az RBMK-ban grafit a moderátor, de víz a hűtőközeg. A grafit nagyon csekély elnyeléséhez képest a víz itt már neutronelnyelőként funkcionál. Ez okozza a filmben is emlegetett pozitív üregegyütthatót. Ha megnő a reaktor teljesítménye, akkor több lesz a vízben a buborék (az RBMK-ban alapból is forr a víz), és a több buborék kevesebb neutronelnyelőt jelent, ami még tovább növeli a reaktor teljesítményét. Ez egy nagyon fontos és kiküszöbölhetetlen hiányossága a grafit-vizes reaktoroknak. Amerikában az ilyen reaktorok polgári célú alkalmazását már évtizedekkel Csernobil előtt betiltották. (Hadászati célra persze használták, mert tök jól lehet vele plutóniumot termelni)



Az elnyelőről:

Ahhoz hogy a láncreakciót hosszú távon fenntartsd, több hasadóanyagot kell a reaktorba tenni, mint amennyi a láncreakció beindításához szükséges. Ugyanakkor ha stabil teljesítményt akarsz, akkor el kell érned, hogy az egy darab hasadásban keletkező átlagosan 2,5 db neutronból pontosan 1 darab hasítson újra. A maradék másfél vagy kiszökik a reaktor térfogatából, vagy elnyelődik valamiben. Hogy ezt a pontosan 1 darabot be tudd állítani, kell hogy legyen valami a kezedben, amivel változtatni tudod a reaktorban levő neutronelnyelő anyag mennyiségét.

Egy tipikus PWR-ben erre 2 mód adódik. Az egyik a vízben oldott bórsav koncentrációjának változtatása (széles határok között de lassan tudod változtatni az elnyelő mennyiségét) illetve a neutron-elnyelő anyagból készült szabályozó-rudak húzogatása (amivel kisebb tartományban, de gyorsan és pontosan tudod változtatni).

Az RBMK-ban nincs bórsav, viszont nincs is benne akkora reaktivitás-tartalék mint a PWR-ben, mert üzem közben is lehet benne üzemanyagot cserélni.

2019. jún. 10. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
71%

a sorozat 5 részében (16-án vasárnap adják magyarul, ha jól tudom), lesz a bírósági tárgyalás és az alatt részletesen elmagyarázzák majd, hogy minek mi a funkciója, mi történt, miért és hogyan.

(ha megy az angol, akkor már elérhető minden része ;) )

2019. jún. 10. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes és kimerítő válaszokat :)


Az RBMK működése és általában is érdekelt korábban, még a sorozat megjelenése előtt is, a Discovery-s eseményeket rekonstruáló filmjét is megnéztem régebben, meg olvastam róla sokat, de ez a "vészleállás ellenére mégis megnőtt a reaktor teljesítménye"-dolog ez kicsit magas volt számomra (az megvolt, hogy széttörtek és deformálódtak a szabályzórudak csatornái és emiatt nem tudták leengedni őket rendesen), de számomra a moderátor és a szabályzórudak ugyanazt jelentették. Az korábban kimaradt nekem vagy nem tűnt fel, amit a 4. epizódban is említettek a titkos találkozó alkalmával, hogy bór szabályzórudak végei grafitból vannak és részben attól nőtt meg a reaktor teljesítménye. Ekkor tűnt fel számomra, hogy akkor a szabályzó és a moderátor mégsem ugyanaz? Az utolsó részt is láttam már (angolul néztem mindet, magyar felirattal), de azt egyelőre nem értem még, hogy a grafithegy és a védőépület hiánya között mi az összefüggés. Lehet, hogy többször meg kellene néznem, de nemigazán találtam erről leírást.

2019. jún. 10. 20:44
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

"nem értem még, hogy a grafithegy és a védőépület hiánya között mi az összefüggés."


Semmi.

Az, hogy a szabályozó rúdnak grafitból volt az alja azt jelentette, hogy amikor megpróbálták vészleállítani a reaktort, akkor extra elnyelő helyett extra moderátort juttattak a reaktorba, ami az adott körülmények között elég volt ahhoz, hogy a reaktor teljesítménye másodpercek alatt a névleges ezerszeresére szaladjon fel.

Ha lett volna védőépület, kisebb lett volna a kibocsátás. Talán. Az akkori hivatalos orosz álláspont szerint az RBMK annyira biztonságos, hogy védőépületre semmi szükség. Ez nem jött be. Az persze kérdéses, hogy ha lett volna védőépület, az kibírt volna-e egy ekkora robbanást. De ha meg is sérül, valószínűleg akkor is benntartott volna egy csomó mindent, ami így kikerült. Szóval jó lett volna, ha van, de nem volt.

2019. jún. 11. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Akkor jól sejtettem, hogy nemsok köze volt a két dolognak egymáshoz. Akkor már csak azt nem értem, hogy mi indokolta a grafithegyet a szabályzórúd végére?
2019. jún. 11. 09:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!