Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehetséges az, hogy n*x=n?

Hogy lehetséges az, hogy n*x=n?

Figyelt kérdés

Tudjuk, hogy: x^(n) = x + x + ... + x (n-szer összeadjuk x-et)

Tudjuk, hogy: x^(n) deriváltja n*x^(n-1)


Ezek után vegyük mindkét oldal deriváltját:

n*x = 1 + 1 + ... + 1 (n-szer 1)


Kijött, hogy:

n*x = n


Ez ellentmondás, mégis minden lépés jónak tűnik.


Mi a magyarázat erre?


Pl. konkrét számokkal, ha valaki nem látná a problémát:

x^2 = x+x


Deriváljuk:

2x = 2



2020. dec. 11. 02:06
1 2 3 4 5
 31/48 anonim ***** válasza:
100%

Na mégegyszer...


Az egyenlőség csak akkor igaz, ha x természetes szám. Tehát csak akkor igaz, ha a két oldal függvényeit: x^2-et és x+...+x-et a természetes számok halmazán értelmezzük.


Viszont ebben az esetben ezek a függvények nem differenciálhatók

2020. dec. 12. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/48 anonim ***** válasza:
81%
Kérdező, többen megpróbálták elmagyarázni érthetően neked, többféleképpen is, de te még mindig itt játszod az autistát. Ne neked álljon már feljebb
2020. dec. 12. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/48 A kérdező kommentje:

Továbbra sem értem, miért nem lehet deriválni, hiszen a wolframalpha is megcsinálja a deriválást:


[link]

[link]


Látható, hogy a két oldal deriváltja nem egyezik meg, ahogyan az várható lenne... Ti azzal érveltek, hogy azért, mert nem végezhető el a deriválást, de a wolframalpha mégis megcsinálja, tehát ez hamis indoklás az én nézetemben. Ezt nem értem.

2020. dec. 12. 02:27
 34/48 anonim ***** válasza:
100%

Na ezért mondom én, hogy síkhülye vagy.


Most írjam le mégegyszer ugyanazt?


Jól van, akkor leírom, hátha másodjára elolvasni is sikerül. A wokframalphában olyasmit deriváltál, aminek semmi köze nincs a problémához amúgy


"Az x^2=x+...+x egyenlőség csak akkor igaz, ha x természetes szám. Tehát csak akkor igaz, ha a két oldal függvényeit: x^2-et és x+...+x-et a természetes számok halmazán értelmezzük.


Viszont ebben az esetben ezek a függvények nem differenciálhatók"

2020. dec. 12. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/48 A kérdező kommentje:

Alszom rá egyet, de továbbra sem értem sajnos.


- x természetes szám: pipa.

- Természetes számok halmazán értelmezzük: pipa.


Tehát igaz a felírt egyenlőség.


Ezután jön az, hogy tehát emiatt nem deriválhatóak??? Hogy jött ide ez a következtetés? Ha azt írom, hogy x^2 értelmezési tartománya akármilyen halmaz, akkor következtetés, hogy nem deriválható?? Hogy vagy miért jön ez ide?? Még csak hasonlót sem hallottam soha.


Wolframalpha lederiválja a két oldalt, tehát valami itt nem stimmel.

2020. dec. 12. 02:43
 36/48 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, vegyük másképp;


Adott két függvény; f(x)=x, g(x)=x*sin(x)


Ha felrajzoltatod mindkét függvény a WolframAlphával, vagy csak szimplán megoldod az x=x*sin(x) egyenletet, akkor végtelen sok megoldást kapsz, amik izolált megoldások (tehát egy-egy pontban metszik egymást a görbék).


Következik-e ebből, hogy a két függvény egyenlő, így a deriváltjaiknak is meg kell egyezniük? Feltételezem, hogy azt mondod, hogy nem, sőt, hülyeség.


A helyzet az, hogy a te példádnál is echte ugyanez a felállás. Végtelen sok helyen, izoláltan igaz, hogy a két függvény egyenlő, de ezen kívül nincs bennük semmi közös.

2020. dec. 12. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 anonim ***** válasza:
100%

A deriválhatóság feltételéről még életedben nem hallottál? Pedig kb. azzal kezdődik a deriválás oktatása.


[link]


"Legyen f a valós számok egy részhalmazán értelmezett, valós értékű függvény. Legyen a az f értelmezési tartományának egy olyan pontja, mely egyben az értelmezési tartomány torlódási pontja is (azaz akármilyen kis környezetében tartalmaz a-tól különböző értelmezési tartománybeli pontot)"


Jelen esetben az sérül, hogy ezen függvényeknek nincs egyetlen torlódási pontja sem.


A wolframalphába ezeket beírva ő ezeket valós és folytonos függvényként fogja értelmezni, nyilván lederiválja.

2020. dec. 12. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/48 anonim ***** válasza:
100%

Az írásod második részét pedig valahogy nem tudod hova tenni. Természetesen egyik függvény sem deriválható (pontosabban nem differenciálható) a természetes számok halmazán értelmezve, elvégre nem tudsz tetszőlegesen kicsi környezet venni, ahol tudnád vizsgálni az érintő egyenes meredekségét.

Ha nem tudod a differenciálás szabályait és alapfeltételeit, akkor előbb annak megtanulásával kellene kezdeni.

2020. dec. 12. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 anonim ***** válasza:
100%

Uramatyám... Íme, mindenki jól nézze meg az oktatásirendszerünk eredményét.


Sajnálom kedves kérdező, nem rád szeretnék mutogatni, pusztán feldühít, hogy hova jutottunk. Amit viszont kétlek az az, hogy a kérdező valaha is tanult volna deriválni (lévén alapvető formulák sem mentek), vagy már akkor sem értette. Térjünk vissza az alapokhoz.


Ahogy láttam az már kitisztázódott, hogy egyenletek deriváltjának nincs értelme. Aminek lehet értelme, hogy ez az egyenlet két függvény pontjainak ekvivalenciáját írja le. Vagyis pl.: f(x) = x^n = x+...+x = g(x) . Ebben az esetben ez a kapcsolat csak úgy állhat fent, ha a függvények két olyan halmaz között operálnak, amelyeket csupán természetes számok alkotnak (feltéve, hogy ,,n" is természetes!). Természetes számok hatványa természetes szám (jelen példában), valamint egész számok összege is mindig természetes szám. Így mindkét halmazt (=értékkészlet és értéktartomány) természetes számok alkotják kötelezően.


Most jöhet a deriválás kérdése, ahogy látom, itt van a kutya elásva. Egyszerűen azt mondhatjuk (ezért nem kérek kövezést), hogy létezik egy függvény deriváltja, ha létezik a differenciálhányadosa. Na és mikor létezik differenciálhányados? Az egyik feltétele, hogy a függvény folytonos legyen a valós számok halmazán. Ha folytonos, akkor az azt jelenti, hogy nincsenek benne szakadások, ugrások, stb., hanem tetszőleges pontban értelmezhető a függvény értéke (-2; 3,5 ; 1/4). Tehát hogy deriválhassuk a fenti természetes számok halmazán értelmezett függvényt, meg kell engednünk, hogy a valós számok halmazán is operáljon. Ekkor viszont már nem igaz a fenti egyenlőség a két függvény között (pl -2^2 =/= -2+(-2)).


Belátva tehát, hogy nem lehet deriválni egyiket sem, az egyenletet alkotó függvények közül az egyenlet érvényességét biztosító kikötés miatt, a további diszkurzusnak nincs értelme.

2020. dec. 12. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/48 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

A derivált definíció szerint:

lim(x→x0)[(f(x)-f(x0))/(x-x(0))]

(Hát így elég csúnya lett, az alábbi linen látható, mit akarok leírni.)

[link]

Nézzük meg, hogy hogyan vátltozik az egyenletünk, ha változtatjuk az x-et (az egyszerűség kedvéért egész számokra, így nyilván nem magát a deriváltat kapjuk meg, csak annak durva becslését):

x^2 = x + x + x + ... + x (x-szer)

(x+1)^2 = (x+1) + (x+1) + (x+1) + ... + (x+1) (x+1-szer)

Ha megnézzük a változást, két dologból adódik: egyrészt minden tag értéke növekedett 1-el, másrészt egyel több taunk is lett. Viszont ha csak mechanikusan összeadjuk a tagok deriváltját, akkor csak az első változást vesszük figyelembe, a másodikat nem! Emiatt nem jön ki ezzel a módszerrel a megfelelő eredmény!


#22

Szerintem simán ki lehet terjeszteni az egyenlőséget nem egész számokra is, ha a törtszámú összeadásnál a törtrésznél a megfelelő törttel szorzunk. (Kicsit sok lett a tört, de nem tudtam értelmesebben megfogalmazni.)

3,5^2 = 3,5 + 3,5 + 3,5 + 0,5*3,5

2020. dec. 12. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!