Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehetséges az, hogy n*x=n?

Hogy lehetséges az, hogy n*x=n?

Figyelt kérdés

Tudjuk, hogy: x^(n) = x + x + ... + x (n-szer összeadjuk x-et)

Tudjuk, hogy: x^(n) deriváltja n*x^(n-1)


Ezek után vegyük mindkét oldal deriváltját:

n*x = 1 + 1 + ... + 1 (n-szer 1)


Kijött, hogy:

n*x = n


Ez ellentmondás, mégis minden lépés jónak tűnik.


Mi a magyarázat erre?


Pl. konkrét számokkal, ha valaki nem látná a problémát:

x^2 = x+x


Deriváljuk:

2x = 2



2020. dec. 11. 02:06
1 2 3 4 5
 11/48 anonim ***** válasza:
85%
Te azt rontod el, hogy n-edikennel írod, ő viszont másodikonnal írja. Csak négyzetre emeli a számokat és nem pedig n-edik hatványra.
2020. dec. 11. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/48 A kérdező kommentje:
Ezt már tisztáztuk, lépjünk tovább.
2020. dec. 11. 18:26
 13/48 anonim ***** válasza:
88%

Fel sem fogtad mi van a videóban kérdező...


A videóban az van, hogy


x^2=x+.....+x (ahol a baloldalon x db x-t adsz össze)


A baloldal deriválása azért nem jó, mert az nem egy egzakt, zárt alakban megadott függvény. De ezt a videóban is elmagyarázza a csávó, szóval nem értem a kérdésed.

2020. dec. 11. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/48 A kérdező kommentje:
Ok és mi az, hogy nem zárt alakban megadott függvény? Nem erősségem a matematika, aláírom, de amikor deriválni tanítottak, akkor soha a b. életbe nem kellett ilyenre figyelni.
2020. dec. 11. 18:32
 15/48 anonim ***** válasza:
100%
x+...+x-nek a zárt alakja x^2
2020. dec. 11. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/48 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván nem ez a definíció, de gondolom a zárt alak azt jelenti, hogy nincs benne pont-pont-pont.


Szóval nem egy végtelen összeg úgy, hogy nem tudjuk, hogy hányszor kéne leírni. x+x+x....+x+x (x-szer) . És nem csak annyit tudunk, hogy X-szer, hanem azt is, hogy az X az pontosan mennyi. Nem csak egy változó.

2020. dec. 11. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/48 A kérdező kommentje:

Én még mindig nem értem.


Ha azt írom, hogy: x^2+x+2, feladat, deriválja le, akkor ezt nem lehet, mert nem zárt alakban van?? Én ezt úgy tanultam, hogy fogom és tagonként lederiválom. Sőt, wolframalpha-ba beírtam és ugyanúgy kidobja a deriváltját.

2020. dec. 11. 21:43
 18/48 anonim ***** válasza:
66%
x^2+x+2. Ez zárt alak. Mondd, hol látsz benne ...-t? Vagy hol látsz szöveges instrukciókat hozzátéve, mint az x+...+x esetében, ahol ki kell mondanod, hogy x-szer összeadod x-et?
2020. dec. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/48 A kérdező kommentje:
Milyen ...-t? Az egy általánosítás akart lenni, azt jelenti, hogy ott folytatódik az x+x+x+x+x+x+ és így tovább...
2020. dec. 11. 22:22
 20/48 anonim ***** válasza:
27%

Igen, ezért nem zárt alak.


Mondjuk ez így önmagában nem igaz, hogy csak zárt alakos függvényeket, és ...-osakat nem lehet deriválni.

Az igazi probléma itt az, hogy az x+x+...+x nem lehet egyenlő x^2-nel, csak speciális esetben, ennélfogva nyilván a deriváltjaik sem lesznek egyenlők (mondjuk ettől még éppen lehetnének akár egyenlők is a függvények deriváltjai, de ahhoz az kellene, hogy tetszőleges x-re ugyanabban a konstansban térjenek el egymástól, de láthatóan itt nem ez a helyet).

2020. dec. 11. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!