Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van annyiféle, -fajta...

Miért van annyiféle, -fajta csavar?

Figyelt kérdés

Egyszerűen nem tudom ép ésszel felfogni, hogy miért kell több millió fajta csavart szabványba venni tök feleslegesen, ha egyszer a csavarok 90%-a kiváltható lenne egységesítéssel.


Miért kell külön imbusz, torx, isten tudja milyen fejeket gyártani, ha egyszer a csillagfejű csavar mindet ki tudná váltani? Azért csillagfejűt mondom, mert olyan csavarhúzó van minden háztartásban.


Persze, nyilvánvaló, hogy minél több a fejtípus, annál nagyobb a kereslet a szerszámokra is, de ezzel csak a piac jár jól, a fogyasztók nem. Biztosan mindenkinek ismerős az a szitu, amikor valamit szét kellene szedni, de speciális feje van, nehogy már szétszedhető legyen. Olyankor lehet rohanni a boltba, persze spéci csavarhúzók árban 10k-tól felfele. Kész rablás az egész.


Aztán ott van az a rengeteg menettípus is. Miért nem elég, ha csavarátmérő alapján meghatároznak egy optimális menetemelkedést az átmérőhöz és utána azt használják fixen? Miért kell adott átmérőjű csavart ezernyi-féle menetemelkedéssel gyártani? Mit befolyásol ez?



2020. dec. 2. 20:04
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
88%
Torx fejjel sokkal nagyobb nyomaték vihető át, mint kereszthornyossal. Mindennek megvan az oka, helye. A sűrűbb vagy ritkább menetemelkedésbek is. Ráadásul ma már fillérekért vehető bármilyen szerszám.
2020. dec. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
85%
Én arra gyanakszom, hogy szándékosan csinálják, hogy nehezebben lehessen szétszedni dolgokat javítás/lemásolás céljából. Én nem egy mosógépet szereltem szét, és borzasztó, minden úgy van csinálva, hogy a lehető legnehezebben férjen hozzá az ember, ezerféle csavarral. És így akarnak egyesek újrahasznosítani.
2020. dec. 2. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 A kérdező kommentje:

"Torx fejjel sokkal nagyobb nyomaték vihető át, mint kereszthornyossal."


Mondj egy valós példát, ahol valóban szükséges ez. A kereszthornyossal is ugyanúgy meg lehet húzni csavart, mint a torx-el, nem arról van szó, hogy annyira lazán marad, hogy kitekeredik magától.


"Mindennek megvan az oka, helye. A sűrűbb vagy ritkább menetemelkedésbek is."


A tudományok témakörben illene konkrét példákat is mondani a szavak alátámasztásaként, hogy hihető legyen. Ez volt a bajom az előző állítással is. Én egyedül a finommechanikák esetén tartom validnak az eltérő menetemelkedést (pl. teleszkóp állítócsavarja), a többire elég lenne egy optimális, azt' csókolom... Nem a menetemelkedésen fog múlni, hogy a csavar a helyén marad-e, mert az a helyén fog maradni, ha normálisan meghúzzák.


"Ráadásul ma már fillérekért vehető bármilyen szerszám."


Aha. A kínai bóvli szerszámok, amik nem jól illenek a fejbe és szétnyírja az egészet. Utána lehet szétfúrni az egész mindenséget a csavar körül.


"szándékosan csinálják, hogy nehezebben lehessen szétszedni dolgokat"


Igen, sajnos ez a tapasztalatom nekem is.

2020. dec. 2. 20:48
 4/41 anonim ***** válasza:
82%
Könyveket lehetne megtölteni a csavarok fajtáiról, a különböző megoldások szükségességéről, de akkor te csak rendezd le annyival, hogy csak azért van, hogy a szerszámgyártók jól járjanak.
2020. dec. 2. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 A kérdező kommentje:

Sajnálom, hogy neked ennyi jött csak le az írásomból, mert ezen kívül sok más dolgot is mondtam még.


Kettő: Nem kértem, hogy könyveket másolj be, elég lett volna néhány releváns példa, ami alátámasztja a leírt állításokat. Az, hogy könyvre hivatkozol és személyeskedsz, az annyit bizonyít csak, hogy nem értesz a témához.


Én biztos vagyok benne, hogy ha a szabványokat felülvizsgálnák, akkor a csavarkialakítások nagy részét kukáznák, mert indokolatlan a meglétük: Nem használja senki, vagy ha mégis, akkor helyettesíthető másfajta kialakítással, így lényegében redundáns a szabvány, amit érdemes eltörölni.

2020. dec. 2. 21:11
 6/41 anonim ***** válasza:
72%

Jó, legyen egy apró példa: próbálj meg egy 20 centis tokrögzítő csavart

kereszthornyú fejjel behajtani egy téglafalba.

2020. dec. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
2020. dec. 2. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 2*Sü ***** válasza:
100%

> Egyszerűen nem tudom ép ésszel felfogni, hogy miért kell több millió fajta csavart szabványba venni tök feleslegesen, ha egyszer a csavarok 90%-a kiváltható lenne egységesítéssel.


Neked, otthon, ahol néha ki vagy be kell csavarni pár tucat csavart, talán elég lenne. Viszont a csavarfejek meg ugyanúgy fejlődnek, mint bármi más. Lehetnek egy-egy csavarfejnek az iparban olyan hátrányai, amit egy más kialakítású csavarfej nagy mértékben orvosolni tud.


Az egyhornyú csavarfejnek pl. előnye, hogy kicsit kisebb vagy nagyobb csavarhúzóval is részben használható marad. Viszont könnyen ki tud ugrani a behajtó a csavarból, illetve képes excentrikusan behajtódni. A Phillips (kereszthornyos) ez utóbbit orvosolja, nehezebben tud kiugrani a behajtó a csavarból. A Pozidriv még tovább fejlesztett ezen, még nehezebben ugrik ki a behúzó a csavarból nagyobb nyomaték esetén is. Az imbuszfej óriási előnye meg az, hogy nagyon kis átmérő esetén is használható, akár mélyen süllyesztett, fej nélküli csavaroknál is, amit az előzőek nem tudtak. A Trox meg valahol egyesíti ezek előnyeit, nagyobb felületen érintkezik a behúzóval, nagyobb nyomatékkal lehet behajtani, és akár fej nélkül csavarokkal is használható.


Az sem mindegy, hogy mennyire koptatja a csavarfej a behúzót, meg az sem mindegy, hogy mennyire koptatja a csavarfejet a behúzó. Nem mindegy, mennyire áll ellen ilyen-olyan behatásokkal szemben. És ha van is olyan megoldás, ami képes egyesíteni előző megoldások előnyeit, azok hátrányai nélkül, attól még az előző megoldások is megmaradnak, hiszen gyártósorok vannak felhúzva rá.


Aztán vannak kimondottan olyan csavarfejek, amik biztonsági célt szolgálnak, hogy egy ad-hoc rongáló egy sima egyhornyú, vagy kereszthornyú csavarhúzóval ne tudja meglazítani a csavarokat. Vannak olyan fejek, amiket pl. becsavarni könnyű, kicsavarni viszont csak speciális eszközökkel, sőt speciális technikával lehet.


> Persze, nyilvánvaló, hogy minél több a fejtípus, annál nagyobb a kereslet a szerszámokra is, de ezzel csak a piac jár jól, a fogyasztók nem.


Nyilván a laikus láthatja így, de nem ez a helyzet. Mondjuk egy Pozidriv csavarfej igazi előnye egy gyártónál, hogy fele annyit selejt keletkezik a hibás csavarbehúzásokból, fele olyan gyakran kell behúzófejet cserélni stb… Mondjuk egy háztartási gépeket gyártó cégnél ez a szempont. Az nem, hogy a vásárló mennyit költ szerszámokra, mert ő nem szerszámokat, hanem háztartási gépeket gyárt.


~ ~ ~


> Aztán ott van az a rengeteg menettípus is. Miért nem elég, ha csavarátmérő alapján meghatároznak egy optimális menetemelkedést az átmérőhöz és utána azt használják fixen?


Optimálist? Mihez optimálist? Egy nagyobb menetemelkedés esetén adott mechanikai igénybevételnél a csavar magától ki tud lazulni. Kisebb menetemelkedés esetén meg kisebb lesz a húzószilárdsága a kötésnek, könnyebben meg tud szakadni a menet. Optimalizálni egy adott felhasználási célra lehet, egy általános megoldás speciális helyzetben nem biztos, hogy megfelelő. (Ha meg van többféle szabványosított megoldás, akkor meg könnyen fennállhat az a helyzet, hogy különböző gyártók különböző szabványokat alkalmaznak.)


~ ~ ~


Persze érthető az érzelmi reakció, mikor az embernek van egy csavarhúzója ötféle csavarfejet tartalmazó bitkészlettel, és szembe jön egy hatodik csavarfej. Érthető, hogy az ember nagy nehezen talál a sufniban egy megfelelőnek tűnő csavart, aztán kiderül, hogy más a menetemelkedése. Bosszantó. De racionálisan átgondolva azért érthetővé válik a helyzet.

2020. dec. 2. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 A kérdező kommentje:

#6 Megfelelő átmérő mellett a csillagfejből nem ugrik ki a csavarhúzó, ha erre próbáltál utalni. Egyébként korábban már említettem, hogy a nem passzentos beleillő csavarhúzók ugranak ki a fejből meghúzáskor, ezért kell értelmes szerszámot venni hozzá. Akinek 20 centi hosszú csavar kell a falba, az feltehetően a teherbírása miatt választotta. Ezzel ekvivalens egy nagyobb átmérőjű, de rövidebb csavar, tehát visszatértünk az eredeti problémához.


A linkekkel nem igazán értem mire próbálsz rámutatni, mert köszönöm, de ismerem a forgalomban kapható kialakításokat. A felvetésem pont az volt, hogy ezeknek a nagy része indokolatlan, el lehetne törölni.

2020. dec. 2. 22:26
 10/41 anonim ***** válasza:
86%

Oké, kérdező, töröld el!


Ha valaminek nem érted okát, létjogosultságát, az nem azt jelenti, hogy nincs is. Azt írod: "Egyszerűen nem tudom ép ésszel felfogni". Ne is erőlködj.

2020. dec. 3. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!