Miért pont hatszögletű csavarokat és anyákat gyártanak a legtöbbet?
Mert egyszerű, mint a faék. Nem nyíródik el úgy, mint egy hornyos csavar hornya. Létezik négylapfejű csavarfej is, de ott 90°-os sarkai vannak a csavarfejnek, ami túl éles, túl nagyok a feszültségcsúcsok a sarkoknál, és megint csak elnyiszálódik a csavarfej. A hatszögletű fej ilyen szempontból ideális arany középút. Már nem élesek a sarkok, nincsenek nagy feszültségek a sarkoknál, de elég nagyok a csavarfej oldalai, jól rátud fogni a szerszám.
Süllyesztett fejű csavarokat pedig ott szoktak használni, ahol hasznos/fontos, hogy ne álljon ki a csavar feje. Máshol nem érdemes ilyet használni, mert plusz munka a csavarfej számára kialakítani a helyet.
Az általános válasz az, hogy sokfélét kipróbáltak, és a hatszögalakúval volt a legkevesebb probléma.
Hasonló okokból gyártják az imbuszos csavarokat is hatszögletűekre, bár ott alternatívaként torxcsavarokkal is találkozhatunk; ennek oka az, hogy az imbusz esetén ha nem pontosan illetszkedik a csavarba a kulcs, akkor a kulcs nem lesz hosszú életű, mivel nem a csavar, hanem a kulcs csúcsait darálja le. A torxnál jobban tud illeszkedni a kulcs a fejbe, és ha nem egészen pontosan, kevésbé sérül a szerszám.
A fő ok, hogy könnyű legyen behajtani, nehezen elérhető helyekre is. A belső kulcsnyílású hatlapfejű csavarba vagy a hatszögletű anyára 60 fokonként rá lehet illeszteni az imbuszt vagy a villáskulcsot, míg egy négyszögnél ez 90 fok lenne, egy háromszögnél 120 fok. Ezen kívül a hornyos, vagy kereszthornyos megoldásokkal ellentétben praktikusan hozzáférhetőek oldalról is (L alakú imbusz, villáskulcs stb). Továbbá az is nagyon praktikus, hogy két szemközti oldala párhuzamos, így könnyű állítható szerszámokat készíteni (svédkulcs, franciakulcs).
A csavarban ébredő feszültségek szempontjából kevesebb oldallapú megoldás jobb lenne, egy háromszög vagy négyszög fejű imbusz nehezebben nyíródna el, ha belegondolsz, mondjuk egy 12 lapú ami már majdnem kör, iszonyú könnyen elnyíródna.
Tehát tényleg egy kompromisszumos megoldás: feszültségek szempontjából a kevesebb oldallap a jobb, kezelhetőség szempontjából a több, végül a hatszög alak lett az elfogadott standard. (mellesleg gyártani is könnyebb mint mondjuk 7 vagy 5szöget)
A minél több szögben megfoghatóság és a legjobb, megfelelő szilárdsággal rendelkező alakkal zárás kompromisszuma.
Ha több lapja van, közelít a körhöz, amin már nincs fogás, a kulcs túl lapos, "elnyalós" szögben érintkezne a csavarral, egyre inkább ékfeszítést kapna.
Ha felülvizsgáljuk mai szemmel, akkor a legjobb megoldás a torx, főleg a "külső" torx.
Annak a legjobb az alakkal zárása, az tudja átvinni a legjobb nyomatékot, közben pedig továbbra is megfogható 60 fokonként.
Egyetlen hátránya, hogy nehezebb, drágább gyártani.
Rengeteg helyre simán elég a normál hatlap szilárdsága, kár drágábbat használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!