Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy hívják azokat a számokat,...

Hogy hívják azokat a számokat, amiknek a tizedestört alakjuk nem végtelen és a reciprokuk sem?

Figyelt kérdés
Egyáltalán van erre név? :D Köszi előre is!
2010. júl. 30. 10:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
9%
talán véges tört
2010. júl. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
47%

nincsen nevük, de ha végiggondolod, akkor ezek pont azok a számok, amik úgy állnak elő, hogy a 2 egy hatványát (ami lehet negatív kitevős is, tehát 1/2,1/4, stb is) megszorzod 5 egy hatványával (ami szintén lehet negatív kitevős).


Pl. 2 × 1/5, 1/4 × 1/25, 4 × 125, ..

2010. júl. 30. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
irracionális számok.
2010. júl. 30. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
3. vok, félreolvastam a kérdést, nem erre gondoltam.
2010. júl. 30. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
70%
közben rájöttem, hogy könnyebben érthető, ha úgy írom le őket, hogy a p/q alakú számok, ahol p és q is olyan egészek, amiknek a prímfelbontásában csak 2 és 5 prímtényezők szerepelnek.
2010. júl. 30. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
hány éves vagy?
2010. júl. 30. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értékes válaszokat. A hány éves kérdés nekem jött? :) Mert én 15.
2010. júl. 30. 14:32
 8/11 anonim ***** válasza:
46%

„Véges tizedes törtek.”

Szerintem erre gondolsz.

2010. júl. 30. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
80%

"„Véges tizedes törtek.”

Szerintem erre gondolsz."


NEM, NEM és NEM. Vagy olvasni tanulj meg vagy a fogalmakkal legyél tisztában, mielőtt válaszolsz. A kérdés szerint nem csak a számnak kell véges tizedes tört alakba írhatónak lennie, de a reciprokának is annak kell lennie.


Példa: a 3 véges tizedes tört alakba írható, de a reciproka már nem.


Nem tudom, a sok okostojás miért húzta le az előző válaszom, ami eddig az egyetlen jó volt. Megint az van, hogy a sok hozzá nem értő nagy tudálékosan előadja a baromságait, aki meg a választ írja, azt leintik.


A kérdés szerint egyrészt véges tizedes törtnek kell lennie meg a reciprokának is. Ha egy ilyen számot megszorzunk a 10 bármilyen hatványával, akkor is fennmarad rá ez a tulajdonság. A számunkat elég nagy 10 hatvánnyal megszorozva egészet kapunk, mert a feltétel első része szerint véges tizedes tört alakba írható.

Egy véges tizedes törtre és az abból így képzett egészre pontosan ugyanakkor teljesül, hogy a reciprokuk is véges tizedes tört.

Ezért elég belátni az egész számokra, hogy ha teljesül rájuk a kérdésben lévő feltétel, akkor a prímfelbontásukban csak 2 és 5 szerepel prímtényezőként, mert az eredeti számunkat ennek valami 10 hatvánnyal való hányadosa lesz, tehát p/q alakú, ahol p és q olyan egészek, hogy a prímfelbontásában csak 2 és 5 szerepel.

Marad a kérdés, hogy mikor lesz egy véges szám reciproka véges tizedes tört alakban írható? Pontosan akkor, ha a reciprokát egy elég nagy 10 hatvánnyal megszorozva egészet kapunk, ami ugyanaz, mintha azt az elég nagy 10hatványt osztja a számunk. Az pedig, hogy egy elég nagy 10 hatvány osztója, nem jelent mást, mint hogy a prímfelbontásában csak 2 és 5 szerepel.

2010. júl. 31. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"véges tizedes törtek"

Igazad van, ezzel tévedtem, nem gondoltam végig.

Itt a pontos definíció:

"Az [1,-1] zárt intervallumon lévő véges tizedes törtek és reciprokaik". :)


"nincsen nevük, de ha végiggondolod, akkor ezek pont azok a számok, amik úgy állnak elő, hogy a 2 egy hatványát (ami lehet negatív kitevős is, tehát 1/2,1/4, stb is) megszorzod 5 egy hatványával (ami szintén lehet negatív kitevős).


Pl. 2 × 1/5, 1/4 × 1/25, 4 × 125, .."


Ez nem tartalmazta a negatív számokat, én ezért húztam le, remélem megbocsátod. :)

2010. aug. 19. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!