Ha egy írás/történet egy fiktív világban játszódik, akkor az már fantasy?
Mármint úgy értem, hogy az író felépít egy fiktív világot, ahol egyetlen valós helyszín sem létezik, de nincs benne mágia, meg kardharcolós-kaszabolós bohóckodás (bocs attól, aki szereti az ilyesmit :-), tehát lényegében véve egy kitalált világ kitalált országainak történelmével foglalkozik, vagy ott játszódik a cselekmény.
Például egy ilyen világban is lehetnek mondjuk elfek vagy orkok, csak ott az emberi faj egyik rassza lennének hasonlóan mondjuk a valóságban az ázsiaiakhoz vagy az amerikai őslakossághoz.
Tehát egy ilyen írás már fantasy?
Nem, nem lenne fantasy.
Viszont ha lennének benne elfek vagy orkok, akkor igen. Ezek tipikusan fantasy-lények. És az, hogy emberek rasszai..na nem tudom.
De ha esetleg levezetnéd, hogyan alakultak ki (mágia nélkül), akkor gondolom nem lenne fantasy, inkább scifi. Mivel valami alternatív töri/biológia cuccot tárgyalnál. Szerintem.
Hozzáállásától függően lehet fantasy. Nem az elfektől meg orkoktól vagy a sword and sorcery elemektől lesz valami fantasy. Ha mitikus elemekkel operál, vagy nem tudományos alapon vezeti le pl. az elfek-orokok származását (szóval kimondja, hogy emberi rasszok, de ennyi, nem mondja, miért lettek ilyenek, vagy nem kapcsolható értelmes tudományos magyarázat mögé), akkor fantasynak lehet besorolni. Ha nincs mitikus elem, inkább science fantasy, ami már határterület. Itt nagy kérdés, hogy az egyes művek mennyire húznak át a sci-fibe, pl. a W40k világában is vannak elfek, orkok (sőt, Káosz meg mindenféle dögök és technopapok meg mágia is), mégis inkább a sci-fihez sorolják (science fantasy, régebbi besorolás szerint önálló műfaj, cybergothic, ami a sci-fi alzsánere). Ugyanígy a Star Wars is kérdéses, az eredeti trilógia science fantasy/űropera, azóta a mögé felépített világ átvitte a hard sf űropera felé. (Más kérdés, ez mennyire röhejes erőlködés, de mindegy.)
Szóval ennyiből nem lehet megállapítani, valószínűleg fantasy lesz. Azért elég tág a zsáner, nem csak a klasszikus sword'n'sorcery létezik, pl. az alternatív történelmi művek közül is van olyan alzsáner, ami a fantasy alá besorolható.
" Fő jellemzője, hogy a tartalma (történet/kép/hang) többnyire olyan elképzelt, mitikus jellegű, valamilyen tekintetben mindig irreális, az író által teremtett, csak annak fantáziájában létező alternatív világokba mint keretbe van ágyazva, mely felépítésében, fizikai és etikai törvényeiben, értékeiben, élőlényeiben, rokonságot mutat a vallások és mítoszok által megteremtett képzeletbeli világokkal. A fantasy ezek felépítésében – írótól, műtől függően – egyaránt (akár egyazon műben is) merít a gótikus romantika történeteiből, a középkori lovagvilág hősi énekeiből és lovagregényeiből, az ókori és kora középkori – különösen az északi, kelta, germán, skandináv – mítoszokból és eposzokból, illetve a vele rokon (de nem azonos) science-fiction műfaj által teremtett világokból."
Szóval attól függ milyen a teremtett világod, ha nem operálsz mitikus (nem orkokra és elfekre gondolok) elemekkel akkor nem feltétlenül lesz az, lehet utópia is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!