Az olvasóként mennyire zavar, ha egy Wattpad regényben vannak az író által rajzolt illusztrációk is (leginkább a főszereplőről)?
Azt én is érzem, hogy milyen gáz, mikor csak be van szúrva egy netről szedett ruhaösszeállítás, vagy mikor be vannak vágva képek színészekről.
Az AI képek szerintem egy fokkal jobbak (ha saját generálások).
De mi a helyzet a saját illusztrációkkal, mikor azokat nem egy profi csinálta? Vagy mi van a kis képi kiegészítésekkel, amik érthetőbbé teszik talán a történetet?
Példák leírással:
A főszereplő (Az első ilyen típusú kép az után van, hogy először látta magát vámpírként egy tükörben.):
Egy kép, hogy érződjön, hogy mit lát egy ember, és mit láthat egy vámpír, ami hatására elkezd szédülni, és fáj a feje.
Fegyver:
Térkép:
Zászlóterv (Ami a borító egy része is.):
Egy kis könyv a könyvben:
Ember köröm vs vámpír karom anatómia:
Alaprajzrészlet:
Illetve azért olyanok is vannak, amiket nem 100%-ban én rajzoltam:
Megint anatómia, de csak a leírás az enyém, a rajzok nem: [link]
Megint térkép, de az egész alapja a Google térkép: [link]
Tervben van még egypár „height chart” is sziluettekkel, mert azért durva méretkülönbségek is vannak (de nem akarok minden szereplőt rendesen megrajzolni), illetve ruhák, de azokból egy teljesen kész darab sincs még. (Az alábbi odavágott ruhatervek régebbi rajzaimból vannak.)
#10
Az a helyzet, hogy a rajzok előbb voltak, mint maga az írás gondolata, ezért is érzem úgy, hogy azoknak ott helyük lenne...
Eredetileg úgy kezdődött ez, hogy rámjött egy leszbi vámpíros korszak, és „masztifantáziának” indult az egész. Ilyen okból meg nem először rajzoltam már, mert így könnyeb ábrándozni. Aztán elkezdtem leírni vázlatosan pár jelenetet, mert a pasim jó ötletnek tartotta, de annyira elmentem egy fantasy és világépítős irányba, hogy rendes könyvméretekkel és formázással van eddig nagyjából másfél regényre való szövegem.
A magasságok képi bemutatását én sem érezném szükségszerűnek, ha nem lennének olyanok hogy valaki 2-3 méter. Ez azért nem egy sima, bármikor elképzelhető méretkülönbség, miközben a másik szereplő 1,70 sincs.
De akkor lehet, hogy majd teszek egy külön képes fejezetet, mint ahogy montázsokat láttam másoknál, ha újra belejavítgatok.
#11
"Ez azért nem egy sima, bármikor elképzelhető méretkülönbség, miközben a másik szereplő 1,70 sincs."
Dehogynem. Pont ez az írás lényege, hogy megértesd az ilyesmiket az olvasóval. Nem kell ehhez egy steril táblázat, elég egy-két mondat. Nekem is van olyan történetem, ahol bizonyos karakterek tíz métert megközelítő óriások, és nagyon könnyen le lehet írni a magasságukat, pláne, ha egy jóval alacsonyabb karakterhez hasonlítod őket.
Legyen több hited az olvasóid fantáziájában, te pedig gyakorold magát az írást. Olvass sokat és gyakorolgasd az írást. Nem kell rögtön a regényedet írni, először próbálkozz néhány rövid történettel, ahol a leírásokat és a párbeszédeket gyakorlod.
(#10)
Azt gondolom, hogy egy fokkal jobb, mint az összeválogatott pinterest képek, de egy "regénybe" nem igazán helyénvalóak. Gyakorold a leírásokat, akár az általad rajzolt képek alapján. Használj megszemélyesítéseket, hasonlat okát, színezd ki a jellemzéseket, hogy ne csak egy tömör, tárgyilagos valamit kapjunk, mint pl, hogy "Marika haja hosszú, szőke volt." Máris tudsz a szavakkal jászani "Marika hajkoronájának vége a lány derekát súrolta. A szőke tincsei úgy hullámzottak, mint amikor az érett búzakalásszal játszadozik a meleg, nyári szellő."
Ez kissé elcsépelt lett, de mentségemre szóljon hogy csak rögtönöztem :D a lényeg, hogy értsd a különbséget. Akár egy almáról is készíthetsz leírást, ha sikerül minimum egy fél oldalt írnod róla, na akkor mehet a regényírás.
Egyébként, ha megengedsz még egy megjegyzést kicsit beleolvastam az írásodba, a számokat betűkkel írjuk ki, mert így kizökkenti az olvasót.
További sok sikert, és gyakorolj sokat ^^
13#
Annyiba belekötnék, hogy amit te kérsz tőle, azt túlírásnak hívják. Egy almáról senki se írjon fél oldalt egy regényben, mert olvasó hülyét fog kapni tőle. És a külső leírása sem lehet mindig olyan, amilyet te példaként hozol, mert szintén túlírásnak minősül, plusz csak akkor érdemes ilyen módon körbeírni valakit, ha azzal valamit érzékeltetni akarsz a nézőpontkaraktereddel kapcsolatban (igen, E/3-ban is, közeli E/3-ban pedig a főszereplőt végképp ne írja le így senki), leggyakrabban a leírt karakter iránt érzett vonzalmat. Nagyon sok kezdő esik a túlírás hibájába, mert félnek, hogy nem lessz elég egyértelmű, úgyhogy óvatosan dobáljuk ezeket a tanácsokat.
#13
A számokról még régebb volt egy külön kérdésem, amiből kiderült, hogy szokás kérdése az egész:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__12648..
Azt mondjuk azért megjegyezném, hogy még így is több helyen átjavítottam a számok írását, annak ellenére, hogy nekem meg betűkkel kiírva fura.
De a többit köszönöm. :)
#14
A túlírástól én is félek, bár inkább csak a helyszínek kapcsán.
#14 nem is azt mondtam, hogy írjon egy regénybe fél oldalt egy almáról xd ha vissza olvasod, láthatod hogy ezt csak gyakorlásnak ajánlottam, mert ha sikerül neki egy jó leírást készíteni bármiről, akkor igen, mehet a tényleges regényírás.
Visszatérve a túlíráshoz, persze értem amire gondolsz, de egyetlen könyvben sem látsz túlságosan tárgyilagos tőmondatokat "leírásnak" csúfolva, én erre értettem a példát ^^
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!