Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Az olvasóként mennyire zavar,...

Az olvasóként mennyire zavar, ha egy Wattpad regényben vannak az író által rajzolt illusztrációk is (leginkább a főszereplőről)?

Figyelt kérdés

Azt én is érzem, hogy milyen gáz, mikor csak be van szúrva egy netről szedett ruhaösszeállítás, vagy mikor be vannak vágva képek színészekről.


Az AI képek szerintem egy fokkal jobbak (ha saját generálások).


De mi a helyzet a saját illusztrációkkal, mikor azokat nem egy profi csinálta? Vagy mi van a kis képi kiegészítésekkel, amik érthetőbbé teszik talán a történetet?



Példák leírással:


A főszereplő (Az első ilyen típusú kép az után van, hogy először látta magát vámpírként egy tükörben.):

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Egy kép, hogy érződjön, hogy mit lát egy ember, és mit láthat egy vámpír, ami hatására elkezd szédülni, és fáj a feje.

[link]


Fegyver:

[link]


Térkép:

[link]


Zászlóterv (Ami a borító egy része is.):

[link]


Egy kis könyv a könyvben:

[link]


Ember köröm vs vámpír karom anatómia:

[link]


Alaprajzrészlet:

[link]



Illetve azért olyanok is vannak, amiket nem 100%-ban én rajzoltam:

Megint anatómia, de csak a leírás az enyém, a rajzok nem: [link]

Megint térkép, de az egész alapja a Google térkép: [link]



Tervben van még egypár „height chart” is sziluettekkel, mert azért durva méretkülönbségek is vannak (de nem akarok minden szereplőt rendesen megrajzolni), illetve ruhák, de azokból egy teljesen kész darab sincs még. (Az alábbi odavágott ruhatervek régebbi rajzaimból vannak.)

[link]



aug. 6. 00:19
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
52%

Ezek szerintem nem rosszak, szerintem jó ha az író rajzol is, sokan sokféle képp kreatívak, miért ne?

Ügyes vagy, nekem tetszenek, különösen a portrék.


Aki maga nem tud rajzolni, szerintem nyugodt keressen fel egy illusztrátort, dolgozzon vele pénz vagy art trade formában.


Szuper, ez gazdagítja a történetet.



Aki AIval bohóckodik, az azonnal tiltom, és jelentem plágiumért. Aki más művészek munkáit lopja, feltételezem, hogy írni is lusta, és az egész fiókja lopásra épül.

aug. 6. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Problémának nem problémák a képek, de szerintem egyrészt feleslegesek (már egy része), másrészt én semmiképp nem a szővegbe raknám, mert így kizökkentheti az olvasót. Azok az anatómiai rajzok és térképek szerintem jobbak lennének egy külön fejezetbe gyűjtve, hogy az nézhesse meg, akit érdekel, de a legtöbb ilyen részlet, mint pl a köröm/karom anatómiája felesleges a szövegbe berakni. Én a helyedben mindenképpen külön fejezetekbe raknám a képeket, vagy mindig a fejezet végére.


Ami pedig pluszba zavaró lehet, az a rengeteg megjegyzés a fejezetek végén. Ezeket a szövegben kell úgy átadnod, hogy illjen oda, nem pedig kvázi egy Wikipédiás definíciót odabiggyeszteni, mert ez így szájbarágás, amit neked íróként kerülnöd kell. Konkrét példának: a bloodplayt ne így kiírd a fejezet végére, hanem mutasd be akár, hogy milyen. Nem lenne vele probléma, elvégre vámpíros a sztori, és abban megszokott, hogy vérben kefélnek, viszont így lábjegyzetként nem a legjobb.

aug. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
26%

AI használata bármiféle művészeti ágban egy hatalmas pofon az azt fogyasztóknak.

Persze, tedd fel a 800 oldalas chat gpt maszlagot, de erre ki kíváncsi? Az, hogy az egódnak ott a legyezgetés, hogy "író vagyok"?

Egy túróst vagy.

Egy ilyen elkurv ulás után miért venne komolyan tőled bármit?

aug. 6. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

#2


Hosszak a fejezetek, így oda kicsit húzós lenne szerintem mindent bepakolni, de mindig a jelenetek végén vannak a képek. Azért is van alul és fölül is 3 csillag, mert ott jelenet elválasztás van. (Mint ahogy néhol képek nélkül is) Nem csak úgy random szúrtam be őket.


A megjegyzések meg úgy születtek, hogy én ezeket szinte mind magától értetődőnek érzem, de a pasim (akivel elkezdtem olvastatni, mielőtt megosztottam az oldalon) sok mindent nem értett. De azt én is tudom, hogy így lassan kicsit sok lesz belőlük...



#1


Az AI nem lopás. Ilyen logikával az én kicsit átdolgozásra váró, rajzolt kardom is lopás, mert a keresztvas és a markolat egy létező dísztőrből jött (Ami nekem fizikailag is megvan amúgy, neten meg csak egy másik verzióban láttam.) Vagy a ruhák egy része is Facebook hirdetések alapján van/lesz.


Sőt, így a történelmi cuccok tulajdonképp mind lopások, mert jó esetben az író (vagy rendező, stb), nem csak úgy hasraütésszerűen találja ki a környezetet.

aug. 6. 10:46
 5/16 anonim ***** válasza:
37%

Az AI az interneten talált képeket és szövegeket keveri újra, de nincs benne egyedi alkotás, nem ad újat hozzá.


Természetesen te is tudsz plágiumot gyártani manuálisan, de ez ettől még lopásnak számít, amennyiben nem teszel bele egyedit.


Amennyiben teszel bele egyedit, fan artnak számít, és nem kérhetsz érte pénzt.

aug. 6. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%
A történelmi dolgok pedig már nincsenek copyright alatt, mert van egy elévülési időszak, ami itán már public domain.
aug. 6. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
82%

Szia!

Szerintem addig okés a dolog, hogy saját rajzaidat szúrod be a fejezet elejére vagy végére, amíg nem szöveg helyettesítőként funkcionál. Viszont a szöveg közben én nem igen szúrnék be képeket, mert könnyedén kizökkentheti az olvasót, viszont van, amikor illik oda az a kép, mert a könyvekben is van néhol illusztráció. Szóval indokolt esetben, ha nem zökkenti ki az olvasót és ha nem szöveghelyettesítő, akkor nyugodtan.


A lábjegyzetekről annyit, hogy némelyik teljesen felesleges szerintem. Például: elszublimálodtak. Szerintem sokan tudják, hogy ezt mit jelent, sőt én hallottam már hogy egy fiatalkorú is használta ezt a szót élő beszédben. Szóval én olyan lábjegyzetek raknék bele, amit vagy nem tudsz beépíteni a sztoriba, vagy valamilyen egzotikus- vagy kitalált nyelv, amit nem tudhatnak az olvasók. De személy szerint én ezt a bekezdéses kommenttel oldanám meg, mert akkor nem kell az olvasóknak keresgélni a végén aztán visszapörgetni. Esetleg erre fel is hívhatód a figyelmüket a fejezet elején, hogy ott lesz a magyarázás.


Az AI-ról pedig senkivel se akarok összeveszni, mert nem erről szól a kérdés, és kérlek ezt tartsátok is tiszteletben, de lényegében az interneten lévő bizonyos képekből generál egyet. Nem azt mondom, hogy nem probáltam ki már, mert akkor hazudnék, viszont én nem szoktam felhasználni a képeket, mert sohase sikerül úgy ahogy szeretném, de őszintén én megvagyok anélkül is írás terén. Az illusztrátor felkéréséről pedig annyit, hogy egy kiadott könyvnél tényleg kérjünk fel, viszont mint egy wattpados sztorinál, aminek szinte 1% az esélye, hogy egyszer kiadják, arra szerintem felesleges pénzt költeni, csak azért hogy jól nézzen ki, de még ez se garancia, hogy olvasni fognak. Ezt simán meg lehet oldani másképp, akár AI nélkül is. Viszont ha így nézzük a dolgokat, akkor a vámpíros sztorik is "lopásnak" számítanak, mert egy adott dologról mintázzuk, alakítjuk át az egészet, szóvaaal... Persze mindenkinek más-más a néző pontja, nem vagyunk egyformák. :D


Az utolsó bekezdés saját vélemény, privátban (hogy ne vigyük el a kérdést más negatív irányba) szíves meghallgatok más véleményt is. ^-^


Kérdező, remélem, tudtam segíteni!

aug. 6. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
76%

2es vagyok.


Továbbra is áll a véleményem. Ne szúrj a szöveg közepébe képet, mert megakasztja az olvasásélményt. Ha akarsz rakni bele képeket, akkor vagy a fejezet végére, vagy egy külön fejezetbe tegyél. Ezen nincs mit ragozni.


És akkor ismételten ismétlem magam: ne ír ilyen lábjegyzeteket. Neked íróként nem az a dolgod, hogy lábjegyzetben építs világot. Ha a párod nem értette, mi micsoda, akkor a szöveggel van gond. Ismétlem: epítsd bele az infókat a szövegbe. Nekem is van saját világos fantasym, és az általad lábjegyzetként írt infókat képes voltam a szövegből átadni úgy, hogy gördülékenyen olvasható legyen. Ezért hoztam neked példának a bloodplayt, hogy ne kiírd lábjegyzetbe, mi az, hanem mutasd be, és az sem gond, ha nem azonnal teszed, amint kiejti egy karakter a szót a száján. Az sem feltétel, hogy párbeszédbe kerüljön, mert leírásba is rakhatod, főleg ebben az esetben, hogy összesen egy mondatról van szó.



És kedves 7es:

Amikor valaki vámpíros sztorit ír, azt inspirációnak hívjuk. Amikor az AI képet generál, azt úgy csinálja, hogy összeolvasztja mások munkáját, gyakran engedély nélkül, ami viszont lopás. Morális magaslóra akkor ülj fel, ha fel tudod fogni, hogyan működnek ezek a generátorok, mert a "szerintem" nem számít jogi alapnak.

aug. 6. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
85%

Engem ez nem zavar.

Jobb mint amikor színésznők képei vannak betéve, hogy pl a főszereplő Récsöl úgy néz ki mint Selena Gomez. Érted mire gondolok szerintem.

aug. 6. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit úgy érzem, hogy azért szeretnél ennyiféle képet beletenni, mert nem szeretnél időt tölteni azzal, hogy szavakban kifejtsd egy-egy karakter külsejét, vagy amit ők látnak, éreznek. Ez egyértelműen egy nagyon rossz megközelítés.


Például teljesen felesleges egy heigh chart. Neked, írás alatt segítő tud lenni, de egy olvasónak csak érdektelen. A történetből ki kéne, hogy derüljön, hogy kettő karakter közül ki a magasabb, akárcsak olyan elejtett félmondatokból, hogy "X felnézett Y-ra", vagy "Y lehajolt, hogy szemmagasságban legyen X-szel". Ha a kettő karakter közösen szerepel egy illusztráción, onnan is látszik, hogy melyikük a magasabb.

Az anatómia ábrázolások is feleslegesek. Vagy a történetből derüljön ki, vagy látszódjon egy illusztráción. Ennek legfeljebb egy olyasmi történetben lenne értelme, ahol a biológia nagyon erős elem, mint például egy alkímiával foglalkozó sci-fi regényben, de nálad közel sem erről van szó.

A szédülést is meg kell írni, nem belerakni egy optikai illúziót. Ne haragudj, de ha ilyet látnék egy regényben, hangosan felnevetnék, mert ez teljesen kizökkenti az olvasót az olvasás élményéből.


AI képet semmi esetre se használj. Előttem már kifejtették, hogy miért ne, nem fogom őket megismételni. Vagy te illusztrálj vagy fizess valakinek, aki tud. Értelmes ember abban a pillanatban ejti a történetet, amikor meglátja, hogy AI vackokkal van tele.

(Röviden: az AI az interneten található, valódi munkákból kever össze egy generált képet. Az eredeti alkotók nem tudják és nem adnak engedélyt ahhoz, hogy az ő valódi művüket ilyen módon felhasználják.)


Az egyik kedvenc illusztrált könyvem, amit mostanában olvastam, az Holly Black-től a "How the King of Elfhame Learned to Hate Stories". Néhány illusztrált oldal a könyvből:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

Ott van Tolkien munkássága, amit alapul tudsz még venni. Ezt nem fogom részletezni, mert elég, ha bármelyik könyvét a kezedbe veszed, és akkor látod, hogy ő mit és hova tesz be, hogy a lehető legjobban belesimuljon a szövegkörnyezetbe. Például a térképet ő és a legtöbb más író is a könyv belső előlapjai rakja, hogy bármikor könnyen elérhető legyen.


Azt tudom tanácsolni, hogy a történetedből vedd ki az összes képedet. Ezek maradjanak meg neked, hogy segítsék az írást, de az olvasó ne körömrajzokat nézegessen. Írd meg a történetet, szerkeszd meg és amikor ott van előtted egy kész regény, akkor gondolj bele, hogy hova illene egy jó illusztráció.

A könyvbéli képek szerepe az, hogy kiegészítsék és színesebbé tegyék az olvasás élményét, nem az, hogy megmagyarázzák azt. Azt neked kell megtenned, szavakkal, elvégre írnál, nem?

aug. 6. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!