Olvasási válság, könyvmolyság?
Kicsit összetettebb a kérdésem szóval kifejtem. Szerintetek miért van az, hogy könyvmolynak lenni mostanában mintha presztízskérdés lenne, "együtt jár" egy csomó mindennel, pl. mennyit olvasol, mennyi könyvet veszel, bűnnek tartod, ha valaki firkál egy könyvbe, behajtja a sarkokat stb... És ha ún. olvasási válságod van, az tragédia, mert - hát nem tudom miért. Ez a jelenség könyves videósoknál, vagy a Moly.hu oldalon figyelhető meg igazán, de ezen a fórumon is belefutni. És ez mintha az olvasó emberek között is szakadékokat teremtene, mert aki nem olvas, azt lenézik (aki meg olvas pl. tömegközlekedésen, az valami különlegességnek érzi magát), de aki olvas, csak nem szépirodalmat, azt is leszólják, de ugyanígy, aki lektűrt olvas nagyrészt, az folyton védekezik, hogy "mindenki azt olvas, amit akar" stb.
Az olvasási válságot is egy nagyon eltúlzott kifejezésnek érzem, pedig a mindennapjaim része az olvasás, van, hogy nincs kedvem, de "válság"? Miért? (tudom, csak egy kifejezés)
A kérdés az, hogy ti mit gondoltok erről, ezekről a jelenségekről, miért túlozzák el a könyvmolyságot mint olyat? Miért kell számon tartani, mennyit olvasnak, tragédiának felfogni, ha nem jön össze, műtárgyként kezelni egyszerű tömegcikkeket (a könyvre gondolok), és elborzadni, ha valakinek nincs otthon könyve vagy nem az olvasásban találja meg az ambíciót / szórakozást? Miért akkora misztikus, különleges dolog ez az egész?
Szerintem a "könyvmolyok" összekeverik a szubkultúrát a fanatizmussal.
A leírásod alapján azt hiszik hogy olvasni csak úgy lehet ahogy ők olvasnak, pedig ez nyilvánvalóan nem így van. Szóval ők nem egy zart szubkultúra (mint a graffitisek), hanem fanatikusok, akik olyan dolgot csinálnak amit sokan mások, csak többet.
Nincs benne semmi misztikus vagy különleges. Nekem mostanáig fel sem tűnt hogy a jelenség létezik, annyira súlytalan ez a témakör.
A leírásod megadta a választ arra, hogy miért nem vagyok tagja egy ilyen csoportnak sem. Mert minek? Mindenki olvasson azt és úgy amit akar.
Engem pont nem érdekel, hogy Kinga szövegkiemelőzik vagy Anna kékkel jelöli az idézeteket és zölddel a vicces részeket. Ahogy az sem ki hány oldalt olvasott egy nap, mennyi az éves átlaga vagy mik az éppen népszerű könyvek.
Ezt a hobbit annyiféleképpen lehet csinálni. Én pl. nem jelölgetek, nem szamárfülezek és semmit nem csinálok. Olvasom és élvezem. Ennyi.
Lehet neked jót tenne ilyen téren egy digitális detox. Nem kell összehasonlítgatni magad senkivel. Lépj ki ezekből a csoportokból (max újra csatlakozol) és szinte biztos vagyok benne, hogy jobban fogod magad érezni.
Olvass úgy és annyit amennyi jól esik. Ha ez évi két könyv 💩ig dekorálva csináld. Ha ez évi 120 könyv egyszer elolvasva majd tovább adva csináld. Ahogy jól esik. Ha meg nem esik jól ne csináld.
Az olvasásnak, mint elfoglaltságnak nincs semmi köze az olvasás"fandomhoz".
Ha csatlakozol ehhez a fandomhoz, akkor ott nyilván belefutsz egy rakás véleménybe, hiszen ez az egész lényege; mindenki véleményt mond, vannak trendek, vannak írt és íratlan szabályok, vannak sajátos kifejezések, és megvan a közösség saját kultúrája. Minden közösség így működik, aki meg benne van a közösségben, az pont azért van benne, mert igényli az ilyesmit.
Te nem igényled, hanem csak simán olvasni akarsz, amit megtehetsz. Nem kell mások véleményére adnod, vagy más közösségek szokásaihoz alkalmazkodnod. Vehetsz egy könyvet és betörheted a gerincét, firkálhatsz bele, olvashatsz colleen hoovert Tolsztoj helyett (habár azzal nagyon nem értek egyet hogy csak a szépirodalmat nem szólják le a könyvmolyok. szépirodalmat olvasni abszolút nem számít manapság menőnek) és senkit se fog érdekelni. Neked nem kell foglalkoznod azzal, hogy mások a neten arról beszélgetnek egymás között, hogy nem szeretik ha bele van firkálva a könyvbe.
Te azt csinálhatsz amit akarsz, mások meg arról beszélnek amiről akarnak.
Nem vagyok benne ilyen körökben, régen voltam Moly.hu tag, ezért tudom, hogy ott is jelen van (erősebben, mivel az egy könyves közösség). Illetve ha az évek alatt azért összegyűlnek ezek a dolgok, belefut az ember mémek formájában is könyves dolgokba, kiadók is posztolnak ilyeneket stb.
Itt jött velem szembe egy kérdés, és amiatt gondolkodtam el a dolgon, és mások véleményére is kíváncsi voltam/vagyok.
Köszi az eddigi válaszokat.
Ez minden másban jelen van, vannak ugyanis olyan emberek, akiknek muszáj különlegesnek, felsőbbrendűnek érezniük magukat. Ez olyan, mint a kapuőrség, el akarják dönteni, hogy ki mikor nevezheti magát rajongónak. Az animéknél is így van, le kell szólni, aki szinkronost néz, de a mainstream is mindenképpen rossz, olvastam olyat is, hogy valaki direkt nem néz olyan animéket, amit sokan néznek. Ill. még az Animaxot is rengetegen szidták, mert megismertette a többséggel ezeket a sorozatokat.
És persze létezik függőség is, aki kiakad, mert nem olvasott el aznap x oldalt, az függő. Ha egészségesen állna hozzá a dologhoz, akkor nem érdekelné, max. kicsit sajnálná, de tudná, hogy majd később lesz rá alkalma.
Könyvmolynak tartom magam, rengeteg könyvem van, vigyázok rájuk és rengeteget olvasok, mégsem hirdetem ezt egyetlen fórumon vagy platformon sem. Egyedül a moly.hu-n vagyok regisztrálva, de ennek is a funkcionális részét használom, pl.a könyvek vásárlása nagyon hasznos szerintem.
Manapság egyféle divat lett az olvasási szokásokat kiteregetni, illetve látványosan erről beszámolni. Sokan ettől többnek, műveltebbnek, intelligensebbnek érzik magukat, de ez is csak egy trend, el fog múlni.
"A kérdés az, hogy ti mit gondoltok erről, ezekről a jelenségekről, miért túlozzák el a könyvmolyságot mint olyat? Miért kell számon tartani, mennyit olvasnak, tragédiának felfogni, ha nem jön össze, műtárgyként kezelni egyszerű tömegcikkeket (a könyvre gondolok), és elborzadni, ha valakinek nincs otthon könyve vagy nem az olvasásban találja meg az ambíciót / szórakozást? Miért akkora misztikus, különleges dolog ez az egész?"
Nagyrészt azért, mert minél hatékonyabban képes értékeket közvetíteni egy médium, annál nagyobb képmutatás és sznobéria övezi.
Miért nem egyszerűen csak: olvasol.
Akkor, amit akarsz, azt, amit akarsz, annyit, amennyit akarsz.
Ki a fenét érdekelne, hogy más hogy csinálja ugyanezt, pláne, hogy mit gondol arról, én hogyan csinálom?
Amikor az egyetlen könyves közösségi oldal is arra buzdít, hogy olvasás valamiféle teljesítmény, és minden második embernél azt látod, hogy szerinte túl keveset olvas, vagy igyekszik elérni egy bizonyos számot... És születnek a bejegyzések arról, hogy ők bezzeg olvasnak, míg mások a telefonjukat nyomkodják csak a buszon...
A legismertebb könyves influenszer pedig tovább szítja a vitát a szépirodalom vs. lektűr olvasók között a Könyvfesztiválos beszédében, de több könyves videósnál is feljött már ez, hogy csak mert nem olvasnak szépirodalmat, miért kell beléjük állni kommentekben - mert megteszik -, és a válaszreakció ezektől a vloggerektől a védekezés mellett támadás is...
Szóval a kérdés releváns, de persze nem ezen gondolkodom egész nap, csak ez egy kérdezős oldal, és érdekelt mások véleménye.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!