Tulajdonképpen van-e értelme annak, hogy a nem ázsiaiak is néznek animéket? Bővebben lent.
Életemben egyetlen anime sorozatot néztem végig, azt is 12-13 évesen, többe csak bele-bele néztem, tehát szinte semennyi tapasztalatom sincsen ezen a téren. Viszont most, hogy az egyetlen animét amit végignéztem 12-13 évesen, újra megnéztem, nagyon érdekes dolgot találtam ezzel kapcsolatosan. Ez egy shouju anime volt, aranyos, inkább kislányoknak szóló - legalábbis azt hittem eddig. Feltűnt ugyanis, hogy tele van szimbolikus elemekkel, amiknek a legtöbbjét nem is értem igazából, és az egész történet nem állt emiatt össze. Ráadásul nem is az lett a vége, amit vártam (és amit szinte mindenki várt). Elkezdtem emiatt utánakutakodni az interneten, hogy mi lehet ezeknek az oka? Miért eltérő gondolkodásű egy ilyen anime, holott az egész történet Európában és Amerikában játszódik és a világon semmiféle kötődés nincs benne Ázsiához, Japánhoz, legalábbis látszatra. Találtam egy több száz oldalas esszét csak erről az animéről, ami csodálatos részletességgel rántja le a leplet arról, hogy az egész történet egy szimbolika, a helyszínek, a nevek, a történet maga csak kitaláció és azt át kell adaptálnunk Japán sok évezredes mitológiájába, mert szinte minden egyes történés, cselekmény, képi világ és az összes létező karakter a japán mitológiából, illetve vallásukból a sintoizmusból származik. Emiatt minden amit látunk, csupán illúzió, viszont egy európai ember sohasem fogja megérteni egy anime valós tartalmát és üzenetét, mert híján van minden olyan tudásnak ami egy japánban megvan ahhoz, hogy ezeket a teljesen szimbolikus animéket is mindenféle magyarázás nélkül megértse - értem ez alatt a mitológia, a vallások, a nyelv, a szokások, a kultúra ismeretét, hogy csak párat említsek.
Akkor felteszem a kérdést, hogy egy nem japán ember számára tulajdonképpen mi értelme van animét nézni? Kielégíti-e az élvezetünket az, ha azt nézünk amint látunk, és semmi többet?
Megmondom, hogy élveztem nézni azt az ominózus animét, de most, hogy már van sejtésem, hogy valójában miről is szól, így már soha nem fogok tudni ugyanígy gondolni az animékre, mint előtte.
Nektek mi a véleményetek erről? Érdekelnek a gondolataitok, főleg azoké, akik nagyon jártasak az animék világábam, és/vagy a japán kultúrában.
Melyik volt ez az anime? Kíváncsi lennék rá.
Amúgy az én gondolatom ezzel kapcsolatban:
Nem vagyok olyan iszonyatosan jártas az animék világában, a japán kultúrában meg még annyira sem, de szerintem az a " tulajdonképpen mi értelme van animét nézni" kicsit erős kifejezés.
Nyilván azért teszünk valamit, mert élvezzük, ha nem lenne élvezet az animézés, akkor nem néznénk. Sok animének nincs olyan nagyon mély tartalma, mint amiről te fentebb írnál, így mi, nem ázsiaiak is tökéletesen meg tudjuk érteni. Sőt, szerintem csak egész kis százaléka ilyen az animéknek. Ha valami utalást találunk benne, annak viszont utána tudunk nézni az interneten.
Azt nézünk, amit látunk, semmi többet. Ez megint furcsa, mert honnan tudod, hogy mások mit látnak az animékbe? Ha megnézünk pl. egy rendes filmet, akkor azt senki sem látja ugyanolyannak, ugyanez vonatkozik az animékre is. Senki sem lesz pontosan ugyanolyan véleménnyel egy adott sztoriról, mindenkiben más érzéseket fog kelteni, máson fog elgondolkodni. Szerintem kicsit túl... hmmm, nem is tudom, hogy fogalmazzam meg, amit mondani akarok, este van már, bocsi. :)
Köszönöm a véleményed kifejtését!
Akár este van, akár nem, hidd el, már napok óta ez a mondat jár a fejem - hogy mi értelme? Amúgy igazad van, kicsit erős a kérdés így. Mert ha élvezünk valamit, amit nézünk és kikapcsol, hát már akkor megérte - ezt nem is tagadtam. Csak ha az ember teljesen más szemszögből - az alkotók kultúrájának szemszögéből - akarja megérteni a történetet, akkor lehet, hogy sohasem fog sikerülni neki.
De nem is érdekelne az egész, ha nem lett volna ilyen különleges élményben részem, mikor nézem és lett volna egy nagy happy end a végén, mert akkor elégedetten fejeztem volna be a sorozat nézést. Így viszont nem hagyott nyugodni, és mivel szeretek elemezni dolgokat, egészen megdöbbentem, miket találtam abban az esszében.
Az igaz, hogy valamennyire mindenki szubjektívan lát dolgokat, mégis vannak olyan esetek amikor óhatatlanul asszociálunk valamire: ha látnánk egy vár falába beépített nő heroikus harcát, nem rögtön az jutna eszünkbe nekünk, magyaroknak, hogy ez Kőműves Kelemennét szimbolizálja? Egy japánnak viszont soha eszébe sem jutna, mert az se tudja ki az. A kulturális különbségek áthidalhatatlanok ilyen esetben.
Nem szeretném más kommentelők véleményét befolyásolni, így ide nem írom le, melyik anime volt az, de ha gondolod, privátban elküldöm.
Valamilyen szinten igazad van abban, hogy az alkotók kultúrájának szemszögéből nem biztos, hogy meg tudjuk érteni egyes animék pontos jelentését, de semmi sem lehetetlen. Utána lehet nézni, meg lehet kérni japánokat, hogy mondják el a véleményüket, stb. Ha igazán meg akarjuk érteni, van rá mód.
Küldd el lécci priviben az anime címét. (1-es voltam)
Ez kicsit olyan kérdés, mint a "Minek élünk, ha egyszer úgyis meghalunk" :)
Szóval a kulcs a kultúrális különbség, ami azonban nemcsak nemzetek, hanem nemzedékek vagy akár egyes egyének között is fennállhat. Mostanában sok filmet nézek, és még az amerikaiak között is voltak olyan utalások, amik fel sem tűntek, mert számomra nem jelentenek semmit. A Family Guy vagy a Robot Chicken, vagy akár a Morning Show is generációs műsorok, erősen merítenek a hetvenes, de inkbb nyolcvanas évek mindennapjaiból. És persze adott az egyéni szint is, hiszen ami valakinek vagy az ő szubkultúrájának evidens, számodra nem jelent semmit (pl. a 9gagen a Pokémonos viccek vagy akár egy szakmai konferencia).
Én arra jutottam, hogy a mai világban egy nemzetközi piacra szánt alkotásnak muszáj sokkal univerzálisabbnak lennie. És hát nem minden anime annyira mély, mint amit leírtál :) Sok közülük felépít egy saját világot, amely viszonylag mentes a mi világunk utalásaitól, és nem velük kell tisztában lenni, hanem csak ezzel a saját belső világgal.
Esetleg elküldenéd nekem is az anime címét?
Nagyon érdekel a japán kultúra, nyelv, meg úgy minden, régóta belemerítettem magam ezekbe a dolgokba, és még mindig keveset tudok. (de engem pont ezért izgat annyira)
A kérdésedre válaszolva: mindenféleképpen megéri animét nézni, de kiegészíteném a világ összes filmjével, könyvével. Ha megfog, akkor nem is kérdés.
Mellékesen az animékből is több kategória van, nem mindegyik rendelkezik ilyen bő tartalommal.
Ha egy történet után meg még napokig is azon agyalsz, akkor elérte a célját, mert szerintem minden történet azért készül, hogy kiváltson az emberből egy hosszan tartó érzelmet.
Na ez jó összevissza szöveg lett, megpróbálom kicsit összefoglalni, hogy mire is gondoltam pontosan:
Szerintem egy történet akkor jó, ha kihat az életünkre, és pozitív irányba visz valamilyen úton-formán.
Lehet érzelmi vagy értelmi szinten, de a lényeg, fejlődni tudjunk tőle.
Azt hiszem, nem is ragozom, mert megint belegabalyodok. :D Remélem, hogy ezért érthető volt így is. :)
Köszönöm mindenki véleményét!
Elárulom, hogy az 1976-1979 között készült Candy Candy nevű animéről van szó.
5#: Semmi gond, én is össze-vissza írom a gondolataimat. Igazából ez az klasszikus, 1970-es években készült anime nem is rendelkezik olyan bő tartalommal. Egy egyszerű, szinte átlagos történetnek látszik, és nincs benne semmi fantasztikus/sci-fi elem sem, mégis telis-tele van mély értelemmel és szimbolikával (amit persze 12-13 évesen észre sem vettem, sőt akkor a történet végét sem értettem meg. Hiszen többen meghaltak benne, elhagyták egymást emberek, ami azért nem jellemző egy kislányromantikából induló történetre).
"Szerintem egy történet akkor jó, ha kihat az életünkre, és pozitív irányba visz valamilyen úton-formán.
Lehet érzelmi vagy értelmi szinten, de a lényeg, fejlődni tudjunk tőle. "
Teljesen egyetértek ezzel!
#6 A Chihiro Szellemországbant még nem láttam, de mindenképpen megnézem hamarosan, mert a legjobbakat hallottam róla. Egyetértek abban, hogy egy sztoriban a dolgoknak értelme van, de hogy a dolgok nem titkos kódok lennének, ami teljesen értelmetlen a nyugatiak számára, na abban már kételkedem. Épp ez az, hogy egyáltalán nem biztos, hogy pont az az értelme, mint amit látsz. Lehet, hogy az a sárkány egy, az ősi japán mitológiában létező klán fejét szimbolizálja, és az üzenetet csak akkor érted meg, ha ismered annak a klánnak a történetét, és rajta keresztül az üzenetet, amit mondani akar vele. Tehát lehet egy leegyszerűsített üzenet, amit minden néző felfog, és lehet egy tényleges is, amiről valójában szól.
#3 És igaz, ha érdekel minket egy történet akkor utána lehet nézni az értelmének, akár úgy, hogy japán ismerőst megkérdezünk, hogy neki mi a véleménye róla.
Ha érdekel bárkit, hogy milyen mélységű analízist írt egy európai (de vélhetően a japán kultúrát nagyon jól ismerő) erről az egyetlen animéről (és a mangáról), itt egy link hozzá:
és ha a piros bogyót választod, az analízis:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!