Proli dolog a tetoválás?
A tetoválas önkifejezés. Sokaknak tetszik,hiaba nincs nekik. Sajnálják rá a pénzt,időt vagy félnek a méreganyagoktól.
A tetoválás lázadás a konvenciók ellen. Vállalja,hogy kilóg a sorból,neki nem parancsolnak,nem hunyászkodik meg. Nem engedi,hogy mások irányitsák az életét,mások válasszanak helyette.
Kedves kérdező!
"A proli kifejezés az (általában fizikai) bérmunkából élőket jelentő proletár szó lekicsinylő formája. A hétköznapok során napjainkban a proli kifejezést leggyakrabban közönséges, műveletlen, igénytelen, szegény értelemben használják a társadalmilag alacsony státuszú személyekre."
-lexiq.hu
"proletár [ë] főnév és melléknév
I. főnév -t, -ok, -ja
1. (politika, közgazdaságtan) <A kapitalista társadalomban> kizsákmányolt bérmunkás, a proletariátusnak mint alapvető társadalmi osztálynak a tagja, aki – termelési eszközök híján – puszta munkaerejének áruba bocsátásából él. Ipari, mezőgazdasági proletár; öntudatos proletár. A város szélén szegény proletárok laktak. Világ proletárjai, egyesüljetek! Veletek száguld, vív, ujjong a lelkem: Véreim, magyar proletárok. (Ady Endre) A kora reggeli óra Ujvároson a proletároké. Gyalog és villamoson, mindenfelé a gyárakba siető embereket látni. (Babits Mihály) Csak az öntudatos proletárok diktatúrája | vethet véget a burzsi kizsákmánylásnak örökre. (József Attila) Huszonegy hónapot ült és tüdőbajt kapott, meghalt … Most minden proletárok anyja | fogja hideg fejét; közös anyánk! (Radnóti Miklós)
2. (történettudomány) (Antik) proletár: <az ókori Rómában a szabadok között> a legszegényebbek rétegéhez tartozó személy."
-arcanum.hu
Ha a fentieket nézed, akkor nem tekinthető a tetoválás prolinak semmilyen formában.
A szegényeknek nem telik, vagy nem telhet rá.
Értelmezni kell, hogy mi a proli, mit jelent és mire használatos. Tipikusan pont az a réteg a mai világban, aki beleillene, nem illik bele a te gondolkodásmódodba és fordítva.
A sportoló nem a proletárréteg tagja. A körmös, kozmetikus, fodrász sem.
Aki tagja lehetne, azok a különféle fizikai és olyan nem fizikai munkákat ellátó emberek halmaza, ami munkákhoz nem kell tudás, gondolkozás. Azok a munkák, amik pont ezért nem járnak jó fizetéssel, és nem kell hozzá magasabb végzettség. A fejlett országokban már relatív kevés ilyen munka van a nagy gépesítések és robotizáció miatt. Persze ettől még vannak ilyen munkák.
Van "szerencsém" ismerni nem kevés a "proli" réteghez köthető embert.
Többségüknek nemhogy nincs tetoválása, de elítélik azokat, akár vallási, akár neveltetési okokból.
Persze ismerek sok olyan embert, akik tetováltak, de úgy is mondhatnám, hogy nagyon sok tetovált embert ismerek. Akadnak köztük úgymond átlagemberek, akik hónapról hónapra élnek. Különféle szakmákban akár állami akár magánszférában. Vannak köztük, akik fizikai munkások (építkezések, karbantartások, mezőgazdasági munkások...stb.), de tapasztalatom alapján ebből van a legkevesebb. Van köztük jó pár orvos, főorvos, tanárok (általános iskolától az egyetemig), dajkák és óvónők, kutatók, vagy épp magas beosztásban dolgozó emberek (különféle cégeknél, egyetemi alap vagy mesterdiplomások). Ismerek még katonát, rendőrt, mentőst is, akik szintén tetováltak.
Jellemzően azt tudom mondani, hogy látható helyre relatív kevesen csináltattak elsőnek, vagy ha látható, akkor pici, egyszerű mintákat. Van, aki majdnem tokától bokáig ki van tetoválva és van, akiken csak egy apróság van.
Persze ismerek olyan embereket, akik számomra "idétlen" tetoválásokat hordanak (saját nevük, vagy tömegtetoválások, főként divattetoválások). Ezen emberek munkája, végzettsége és értelme is a két végpont között összevissza mozog.
Nem mondom, hogy egyetértek veled, de valóban van egy nagy rétege az embereknek, akik tetováltattak, akár kicsiket, akár nagyokat, csupán azért, hogy legyen, mert menő, vagy mert XY-nak van. Én inkább ezeket ítélem el.
Sokan nem tudják, hogy a tetoválás abszolút nem a börtönélet és elítélt szubkúltúrából származik.
Eleinte vallási okai voltak. A középkor után két területen terjedt el. Az egyik a tengerészet volt, a másik az arisztokrácia. Viszont a modern világban nem köthető fixen sehova és semmihez.
A társadalom minden területének minden részének minden korosztályának vannak tetovált és nem tetovált képviselői. Ahogy vannak, akik festik a hajukat és vannak, akik nem. Ezt már szinte bármire rá lehet vetíteni.
A cigányságra térve nem mondható, hogy többségük tetovált lenne. Sok cigányt ismerek. Sok közülük dolgos és rendes. A régebbi generációk nem tetováltak, ez inkább a fiatalabb generációknál fordul elő, de ahogy náluk úgy máshol is megfigyelhető, hogy vannak kivételek.
Persze sok olyan cigány ember van, aki tetovált, sok bűnöző volt és van köztük is, ahogy a fehérek között is. Ezzel nem lehet mit csinálni és ez főleg politikai téma már.
Az, hogy a cigányokat és a prolikat sem lehet összemosni, eléggé alap dolog. Nem kevés gazdag cigány van és köztük is vannak értelmiségiek és buták egyaránt.
Az, hogy kinek mennyire nyílt vagy zárt a látása, tudata, elfogadási határa, nem csak az illető végzettségétől függ. Nagyrészt neveltetési kérdés, de bizony ott van az alapvető genetikai ok is. Mindig lesznek elfogadók és elítélők. Ez ilyen egyszerű.
Az összes többi meg öndegradáló szerintem.
A tetoválások 99%-ban hörcsögfejű oroszlán, rózsa káposzta, hínár minta, születési dátumok, gyerek nevek, facebook idézetek meg egyéb qrva fontos jegyezetek amiket okvetlenül mindenki által látható helyen kell viselni.
Erősen proli tartomány.
A maradék 1% az ami tényleg kreatív, találó, illik a viselőjéhez.
A milliónyi trash kategóriás firkálásra jut egy-egy jó tetkó. Ez korunk valósága, ha teccik ha nem.
A tetoválás 20-30 évvel ezelőtt, amikor a mostani orvosok, ügyvédek, tanárok voltak fiatalok, még nem volt annyira elterjedve, mint most.
Nem voltak meg a megfelelő eszközök, anyagok a minőségi munkához, és kezdetben valóban az alacsonyabb társadalmi rétegben terjedt el.
Szépen lassan kinőtte magát a szakma, ma már mindenhol van tetováló szalon, és minőséget tud adni egy-egy művész.
Az embert a környezete formálja, általánosságban egy művelt ember máshonnan érkezett, mint egy kevésbé művelt ember.
Ott, akkor, abban az időben nem volt népszerű a saját környezetében, így teljesen más vélemény alakult ki a tetoválásról abban a rétegben.
Aztán eltelt 20 év, és ahogy írtam is, a fiatalok körében ma már teljesen elterjedt, és igen, a mai egyetemi hallgatóknak is van tetovalasuk.
5-10-15 év múlva pedig a mai értelmiségi fiatalok fognak azokban a székekben ülni a tetovált testükkel, és ez teljesen normális lesz, hiszem addigra mindenki hozzászokik, hogy az orvos is tetovált és a bolti eladó is.
Igen a tetoválásellenesek kárára ez egyre normálisabb lesz a jövőben. És sokan szeretnek belemagyarázni valamit, hogy miért van valaki tetoválva, (köztük a tetováltak is) akár negatív akár pozitív tekintetben. az igazi ok az esztétika. Ha tetováltatsz, az neked tetszik, ennyi. Nyilván vannak különböző rétegek a tetováltak között, de azokat nem lehet egybe mosni.
Egyébként az értelmiségi is felveszi a márkás ruhákat, meg az értelmiségi is úgy néz ki, ahogy az az adott környezetben/korban népszerű/divatos. A vicces az egészben, hogy pont a módosabb rétegek hoznak divatba, olyan dolgokat amik szegényebb rétegekben vannak. Lásd farmer anyagú ruhák, vagy a farmer után, a szakadt farmer. Ellenben a ruházattal, ez nem tud kimenni a divatból mert nem veszed le.
*feltenni egy kérdést, ha neked megvan rá a válaszod?
Ja, megvan... Úgy hívják, provokáció...
Jár a keksz 👏
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!