Felkértek weblapot készíteni, de ez az első munkám. Mivel tudnék jó design-t készíteni? Vagy van valakinek bármi más tippje?
Sose csináltam még ilyet, vagyis kértek már fel, de elég kezdő oldalakat készítettem. Rossznak nem mondanám, egész jól összeszerkesztettem a design-t, de főleg paintet használtam, és aprólékosan dolgoztam vele.
Most viszont a fizetésem múlik a dolgon, nagyon szeretnék igazi profi képeket készíteni. Könnyen tanulok, menni fog, csak egy kis irány mutatás kell.
ezzel a designnel kell majd dolgoznom, és ilyesm oldalt készítenem:
Ha rákattintotok az "év anyavállalata 2013" menüpontra, ott feljön egy nagy "doboz", hogy lehet, pl egy ilyen lekerekített sarkú, árnyékolt, fényes hatású dobozt készíteni,(milyen programmal, és hogyan?) valamint a képeket pl így rátenni, hogy szintén árnyékolt hatást keltenek.
Tényleg érdekel, és nem kérek bunkó válaszokat, mivel ennek most nagy a tétje, muszáj valahonnan valamiféle pénzt szereznem, és ezt az egy munkát találtam a nyárra hosszú idő óta. Nagyon köszönök előre is mindenféle segítséget, programokat, és a programokban tippeket (mivel ha annyit mondtok, photoshop, még nem fogom tudni megtanulni kezelni, vagy tudni,hogy hogyan teszem rá azt a fényes hatást)
A legapróbb segítségeket, tippeket is köszönöm!
Oh igen. És mi benne a baromság? Az baromság, hogy adózni kell a jövedelem után, különben büntetnek adócsalásért? Hát nem tudom. Szerintem ez nem baromság.
Baromság az, hogy megfelelő képzettség nélkül nem végezhetsz el egy munkát? Mért lenne baromság? Szerinted abból mi lenne, ha darukezelőnek felvennének egy Liszt Zeneakadémiai tanulót?
Baromság a webfejlesztéssel kapcsolatos munkakörök felosztása? Najó, tény hogy azt én is annak tartom, de attól még ÍGY VAN! Akár a prog.hu-n, akár a webpillango-n, de akár még a nagyméretű angol oldalakon, sőt a cégeket is meg lehet kérdezni, mint pl a ciplex.com. Az nem baj ha a webdesigner ért a sitebuild-hez, hogy legalább tudja mit lehet megcsinálni, és ne csináljon olyan képfájlt amit utána nem lehet megcsinálni. De attól még hivatalosan a webdesigner egy sor kódocskát SEM írhat. Ha csak nincsen papír a kezében arról, hogy ő bármiféle tanfolyamot vagy iskolát végzett ahol tanulta a html+css, vagy a szerver oldali nyelveket.
Attól hogy webes munka, a képzettség, és annak igazolása ugyanúgy kötelező, a hiánya nélkül való ténykedés pedig büntetendő.
@ahmon:
Nem kell azért ennyire elszállnod, tényleg baromság felosztani 2 részre a webfejlesztést.
Simán lehet, hogy a designer csinálja a sitebuildet.
Sőt, azt is lehet, hogy ennél jóval több részre osztódik a munka.
Nincs olyan, hogy "ez van" és kész, minden cégnél máshogy mennek a dolgok.
Hiába olvasol el akár 100 akár 1000000000 hirdetést, akkor sem lehet belőle következtetéseket levonni az egész világot tekintve.
Adózni kell, de jelenleg tudtommal nem kell megfelelő képesítést felmutatni ehhez. (De erről az okmányirodában tudnak bővebb felvilágosítást adni, illetve ott lehet vállalkozói igazolványt is kiállíttatni.)
Már 10 éve dolgozom webfejélesztésben, így igazatok van, tényleg baromság felosztani 2 részre, mert jóval többre kell!
- Grafikus: Design, megjelenés megtervezése megrajzolása.
- Frontendes: HTML-CSS-JS-AJAX specialista, aki grafikai tervekből elkészíti a weboldal külső megjelenését, látvány effektjeihez szükséges kódelemeket.
- Backendes: PHP-MySQL specialista, aki gyors, dinamikus motort programoz a weblap alá.
- SEO szakember: Aki kereső optimalizálást, link építést végzi...
- Marketinges, Szöveg/cikk írók...
Egy rakás olyan munkaterület van, ami egy sikeres weboldalhoz elengedhetetlen.
Persze lehet WP -ben össze kattintgatni ingyenes design és hotplugokból valamit, nulla szaktudással, de az pont olyan is.
És az adózásról: Ha a havi 50 ezres kedvezményes adót nem tudod kitermelni, akkor semmi keresni valód a szakmában!
De én nem azt nézem hogy "általában több munka jut a designerre". Lehet. De JOGILAG T-I-L-O-S olyan munkát végezni amire nincs képesítésed, illetve nem tartozik a munkakörödbe.
Ez a felosztás, ami egyébként nem 2 hanem 3 részes, az nem egy szakmabeliek által kialakított rendszer, hanem egy hivatalosan meghatározott munkaköri beosztás.
Nem! Alapszinten nem kell igazolni hogy van-e képesítésed vagy nincs. De ha ellenőriznek, akár egyszerű adóellenőrzés, akár más szakmai típusú ellenőrzés, akkor viszont be kell mutatnod papír alapúan, lepecsételve a "bizonyítványt"/oklevelet, stb, hogy te elvégeztél olyan iskolát vagy tanfolyamot ami a megfelelő képesítéseket megadta.
Teljesen el vagy kalibrálva, ahmon. Sehol nincs olyan általános érvényű jogszabály, hogy ne végezhetnél egy munkát, ha nincs hozzá képesítésed. És akkor vannak a kivételek, mint mondjuk az általad említett darukezelők, vagy épp az egészségügyben dolgozók, ahol meg igen, kell ilyen. De olyan, hogy ha nem tudsz felmutatni egy képesítést arról, hogy fejlesztő vagy, akkor törvényesen tiltott, hogy ebből élj, az egy abszurditás, és a legtöbb tech cég lehúzhatná a rolót, ha így lenne. Számtalan olyan fejlesztői vagy menedzseri pozícióban dolgozó, az ország legnagyobb tech cégeinél dolgozó emberről tudok, akiknek még diplomájuk sincs, csak egy érettségiük, mert egyetem közben vagy akár egyetem helyett kezdtek el dolgozni a szakmában. Azt gondolod, hogy a legnagyobb tech cégek megkockáztatnák, hogy törvényt szegnek minden második alkalmazottjukkal, ha ez tényleg úgy lenne, ahogy mondod? Az első ellenőrzésnél zárhatnának be.
Amit meg kategorikusan kijelentesz, hogy hogyan van felosztva a fejlesztési folyamat, és hogy máshogy nem is lehetne, az azért baromság, mert ez megint sok mindentől függ, és a valóság nem úgy működik, ahogy megálmodod. Bőven vannak egyszemélyes grafikusi, dizájneri és fejlesztői tudással felvértezett figurák, akik ráadásul mindháromból minőséget tudnak hozni. Ők még egy KKV szektorban is simán tudnak érvényesülni, bizonyos projekteket egymaguk megcsinálnak. Egy nagyvállalati, komplex megoldásra persze nagyobb team kell, és ott valóban érvényes, hogy általában a szerepek nagyon tisztán le vannak osztva, de még itt sincs olyan, hogy aki A-t csinál, az nem csinálhat B-t és kész. Sőt, nagyon is átjárhatók a pozíciók egy nagyvállalatnál, vagy előfordulhat, hogy az egyik projektnek a frontendjét bűvölöd, a másiknak meg a backendjét, és ez szépen megfér egymás mellett. Ahány ház, annyi szokás, és még házon belül is vannak állandóan egyedi esetek.
"Azt gondolod, hogy a legnagyobb tech cégek megkockáztatnák, hogy törvényt szegnek minden második alkalmazottjukkal, ha ez tényleg úgy lenne, ahogy mondod? Az első ellenőrzésnél zárhatnának be."
Nem. Mert ilyenkor nem a munkáltatót veszik elő. Mint mondtam, nem kötelessége a dolgozónak a munkáltató felé bemutatni a papírjait. És a munkáltatónak sem kötelező elkérni. Nem a munkáltatót cseszik le, hanem a dolgozót.
" de még itt sincs olyan, hogy aki A-t csinál, az nem csinálhat B-t és kész."
Nem azt mondtam hogy nem csinálhat. Csinálhat, HA megvan rá a megfelelő képesítése.
Nekem van webdesigneri végzettségem, illetve elvégeztem html+css tanfolyamot. A többit (php, mysql, js, jquery, stb, tehát ami a webprogramozó dolga) pedig otthon tanultam. Mivel otthon tanultam, úgy gondoltam beállhatnék webprogramozónak is. Magas szintű munkákat adtam ki a kezemből. Aztán jött egy ellenőrzés, elkérték a papírjaimat, és mivel webprogramozásról nem volt végzettségem, megbüntettek 175000 forintra.(persze figyelembe véve az így elvégzett munkák mennyiségét)
És ez pár hete történt. Még azt sem lehet mondani hogy "réggeben lehet hogy így volt...." stb...Pár hete kaptam erről pontos felvilágosítást. Pontosan június 14-én büntettek meg, és akkor elmagyarázták hogy mit miért nem lehetne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!