Programtervező informatikus szakra menni, nuku programozási tapasztalattal?
Sziasztok!
Érettségi előtt állok és sajnos februárban be kell adjam a jelentkezésemet a továbbtanulást illetően, de fogalmam sincs merre tovább.
Szüleim kereskedelemben helyezkedtek el és mivel volt hogy segítettem nekik és tetszett amit csinálnak mostanában a kereskedelem-marketing szakon gondolkodtam.
Ugyanakkor most utána olvasva a dolgoknak egyrészt rájöttem, hogy e szakemberekből jelenleg túlképzés folyik az országban, másrészt pedig, hogy nem kicsit matekos a szak.
ÉS itt jön képbe az infó....
Anno még 9.-es tini fejjel nekiláttam itthon a HTML tanulásának mert utánaolvasva az informatikai állásoknak láttam, hogy szép kis fizetést lehet összeszedni ilyen állással, ráadásul egy seggelős szakmának láttam, ami nekem ment mindig is.
Ugyanakkor láttam ,hogy a komolyabb nyelvekhez mindenki azt írja, hogy kemény matek kell, ami végül eltántorított a további tanulástól.
Most viszont azon is gondolkodom, hogy érdemes lenne e belevágni a dologba, mivel látom ,hogy még a kereskedelem szakirányon sem tudom megkerülni a matekot, így hát ha ez semmiképp sem megkerülhető lehet értelmesebb lenne egy tuti állásba invesztálnom minden energiámat.
Szóval a kérdésem az lenne, hogy nulla programozási tudással mennyi esélyem lenne elvégezni a szakot, ha tényleg minden nap rendesen leülök a seggemre és az egyetemen nekem leadott anyagot beletömöm az agyamba?
Valamint a matekot mennyire tanítják az alapoktól és mennyire mély vízbe dobnak be minket máris? Az integrálás,deriválás stb. szavaktól eléggé elrettentem. Mármint megtanulom én, ha kell hozzá, csak kérdés, hogy mennyire várják el rögtön kezdéskor, hogy én ezeket a kisujjamból kirázzam.
Valamint az lehet hátrány a szakmámban hogy lány vagyok?
Illetve ha szerintetek nem vagyok reménytelen eset,melyik sulit ajánljátok?
Köszi előre is minden választ!
20/L
A programozást nem úgy kell felfogni, hogy elolvasok 1-2 könyvet, és már talicskával ömlesztik a pénzt a bankszámlámra.
Egy programnyelv ismerete csak egy eszköz.
Hogy meg tudj oldani egy felmerült problémát.
Hogy minél jobban megismerj egy eszközt, ahhoz sok-sok gyakorlás és kihívás szükséges. Bizonyos problémát nem lehet egy eszközzel megoldani (pl villával levest enni), ezekhez mást kell választani (kanalat). Az se mindegy, hogy merőkanállal, vagy kiskanállal állok neki egy problémának, mert mind az elnagyolt, mint az alábecsült választás végzetes fejlesztési időbeli csúszást eredményezhet.
Amiatt nem kell aggódnod, hogy nem fogod bírni, a jelenlegi képzéseken a nem odaillő egyedek már az első ZH-n, félévben, vagy második félévben kimorzsolódnak a rendszerből. Ezt nem demotiválóként írom, mert kérdezz meg akárkit, az egyetemi rendszer pontosan így működik.
Ez tény. Sajnos szükség is van erre a bekeményítésre már a korai szakaszban, mert a munkáltatók se akarnak hetedosztályú, tehetségtelen egyénekre pénzben is drága interjúidőt vesztegetni.
Az hogy milyen nemű vagy, vagy mi a nemi hovatartozásod, az addig nem érdekel senkit, amíg nem tanúsítasz sértő magatartást a munkatársak/főnök irányában.
Én szeretnék sok sikert és kitartást kívánni a karriered során, ne engedd, hogy apróbb nehézségek kedvedet szegjék utadon!
"A szükséges matematikai alapot, az algoritmizáló képességet, az absztrakció képességét, a rendszer-szintű szemléletet hol tanítják meg vele?
Ott, az egyetemen."
Igen, de ettől még baromira nem lesz gyakorlatod és nem fogsz kapásból bármit megcsinálni.
A programozás nem csak elmélet.
Kell hozzá, hogy tudj boldogulni, de amikor kikerülsz az egyetemről nem fogsz kapásból tudni bárhol, tökéletes munkát végezni, mert a gyakorlati részéről nem sok fogalmad lesz, ha csak és kizárólag annyit csinálsz, amit az egyetemen tanítanak.
Az orvosi egyetemen is hat évet seggelsz, aztán ott sem lesz gyakorlatod arra, hogy akár csak egy vakbelet kioperálj valakiből.
Pedig a vakbél operáció nem egy nagy durranás. Bemosakszol, fertőtlenítesz, hasat felvágod, appendixet kiemeled, csipeszeled, elkötöd, vágsz, béltraktust visszahelyezed a hasüregbe, majd összevarrod.
Átlagos képességű emberek képesek lennének megtanulni max 3 hét alatt.
De ettől még nem lesznek orvossá. Orvossá az lesz, aki elvégzi az egyetemet, lediplomázik, nem pedig az, aki 3 hét alatt megtanul vakbelet kioperálni. Mert azt az oprvos is meg tudja tanulni 3 hét alatt. Csak ő gond esetén azt is tudja, hogy mikor mit kell lépni, ezt pedig az egyetemen tanulja meg.
Látom mindenki hülyeségeken vitatkozik válasz helyett.
Ami baj: 20évesen nem tudod mi érdekel.
Ami biztos nem megy: igazi, sok pénzt kereső, rutinos programozó sosem leszel seggeléssel.
Ha a matek ennyire elriaszt, akkor inkább humán beállítottságú vagy, ...talán..., de ezt nem 20évesen kellene keresgélni mi is érdekel.. :(
Sajnos ez a jelenlegi iskolarendszer hibája, gyűjtsd a "papírt" aztán ha összejön, még mindig lehetsz munkanélküli diplomás, vagy max. a beseggelt másnap kettesre viszgázott rég elfelejtett "tudásra" kb valami protekciós filléres állami állás jön össze.., nem jó irány.
A HTML "programozásból" azért nem lehet már "jól megélni", amiért a gépösszecsavarozásból, meg a hálózati kábel kihúzásból sem, elment mellette a világ, az egyszerű favágó rutinmunkát ma már IT területen is vagy kiváltották, vagy kiszervezték, indiába, afrikába, kínába, stb.
Kereskedelem, marketing túlképzés: Itt könnyebb megszerezni a papírt és venni az akadályt, az túlzás szerintem, hogy akkora matek kell hozzá, a programozás ha egy torony, akkor a marketing matek része egy földszintes ház szintjén van.
A verseny itt azután jön, hogy a képzetségeddel mire tudsz menni.
A szüleidnek is van ezen a területen munkája, ez jó jel, ismeretséggel ,akár ismerős ismerősének az ismerősén keresztül magyarországon még mindig 2millószor könnyebb jutni valamire, mint "csak" tudással, pláne pályakezdőként.
Ha mindenképpen "seggelni" akarsz, ugy érzed ez megy, tanulj nyelvet, akár szavakat, ha meg is marad amit bemagoltál és nem 2 napra tudsz igy tanulni, akkor felmérhetetlen kincs lesz a kezedben pár nyelv alapvetőp szókincsével is.
Akármit is tudsz, akármit is csinálsz, a nyelvismeret hosszutávon mindíg növeli az esélyeidet, kitágítja a lehetőségeidet, ez az oprszág ugyis éppen "ránk záródni" próbál.
Minnél többen látnak ki a szürke hétköznapok mesterséges korlátai közül, annál jobb mindenkinek, illetve nekik mindekinél több esélyük van, bármilyen is legyen a helyzet itt a jövőben.
Nem olvastam el az előző válaszokat, szóval ne kövezzetek meg, ha olyat írok,a mi már n+1 alkalommal elhangzott :)
Én mint harmadéves ELTE IK-s írom a következőket, a saját egyetemem által nyújtott képzés alapján:
A programozás mondhatni az alapoktól megy. Az első félévben van nálunk egy "programozási Alapismeretek" nevű tárgy, ami lényegében semmi újat nem mond annak, aki középsuliban akár csak iskolai órák keretében programozott. Viszont aki nulláról jön (és ismerek ilyet, nem egyet) annak hasznos bevezető tárgy. A programozásoktatás innentől szépen fejlődik tovább, egyre intenzívebb, és mélyebb ismeretanyagok kerülnek szóba. Arra viszont számítani kell, hogy (és ez különösen igaz az ELTE-n) a programozásoktatás inkább megy elméleti síkon, mint gyakorlatin. Számos olyan programozással kapcsolatos óránk van, ahol nincsen géptermi gyakorlat. Sokan neheztelnek ezért, én úgy látom, hogy bár néha tényleg indokolatlan a gyakorlat hiánya, megvannak a maga előnyei, csak ezt sokan nem veszik észre :)
A matek pedig. Nos igen, a matek. Első félévben van egy Matematikai Alapozás (röviden: matalap) nevű tárgyunk, aminek a feladata, hogy átmenetet képezzen a középiskolai matematika, és az egyetemi matek között. Ez nagyjából az emelt szintű érettségivel mozog azonos nehézségi, és anyagszinten. Nem egy nehéz tárgy, és ha ez a szint nem okoz gondot, akkor kb a félév 3-4. hetében tehetsz előrehozott ZH-t belőle, és nem kell többet járnod rá.
Viszont emellett már 2 nehezebb matek tárgy is van első félévtől, ami mondhatni szórótárgynak minősül nálunk. És a későbbiekben sem lesz ez igazán másként, elég kemény a matematikai része a képzésnek, de van egy 'jó' hírem: Ha a magolással nincs gondod, akkor a legnehezebbnek titulált tárgyak (analízis 1-2) vizsgáival könnyen megbirkózhatsz, ott kb szóról szóra kérdeznek vissza tételeket.
Egyébiránt ha bármivel elakadsz, tanulási nehézségeid, vagy kérdéseid vannak, nálunk elég nagy, és segítőkész közösség van, könnyen találhatsz magadnak segítséget.
Mindezt figyelembe véve, ha érdekelne ez a pálya, és nem vettem/vettük el a kedved az egésztől, szerintem nyugodtan próbálkozz meg az ELTE IK-val :D
Oh, és ha bármi további kérdésed van, nyugodtan írhatsz itt privátot, örömmel segítek :)
Én is 20 évesen kezdtem az informatikát az egyetemen, előtte semmi tapasztalatom nem volt vele kapcsolatban (egyébként én is lány vagyok).
Őszinte leszek, nem lesz egy sétagalopp. A programozás terén NINCS magolás. Lehet, hogy lesz egy-két tantárgy, ahol feladnak könyvet tanulásra, meg csinálsz jegyzeteket, aztán abból tanulsz, de ez a szakma elenyésző része. Programozni úgy tanulsz meg, ha fejleszted magad a problémamegoldások terén (nem tudok jobb szót rá, ez olyan "programozási gondolkodás" elsajátítása? :D).
Matek valóban kell, bár tőlünk nem várták el mindjárt, hogy mindenki vágja az egészet. Nem is kezdtük az alapoktól, volt ott mélyvíz bőven, meg lesz is, persze a matekzseniknek nem okozott gondot, bár ők meglepően kevesen vannak. Aztán voltunk mi, akik valahogy megszenvedtek vele, de mégis sikerültek a vizsgák :D A többiek viszont sajna kiestek, de ez nem csak mateknál lehet, hanem más tantárgyaknál is.
A másik dolog meg, hogy igazán jó programozó kevés van, és általában ők azok, akik jól keresnek. Ha egész végig átlagos szinten, nehézkesen teljesítesz az egyetemen, akkor nem valószínű, hogy élesben, egy munkahelyen el tudod végezni a feladataidat az elvárásoknak megfelelően...és buktad a jó fizut is.
Én úgy voltam vele, hogy első évben hagyom az egészet a f*ba, mert eléggé le voltam maradva a többiekhez képest, akik szinte minden gimiből vagy műszaki szakközépsuliból jöttek, de összeszedtem magam, és idén végzek alapképzésen. Hárman vagyunk lányok a csoportban, hátrányát egyelőre még sose éreztük, igaz párszor automatikusan uraknak lettünk szólítva, mert nem minden tanár volt hozzászokva, hogy vannak azért lányok is :D.
Annyit tudok mondani, hogyha a nulláról indulsz, akkor rengeteg kitartásra lesz szükséged, és az se biztos, hogy menni is fog, ami sok keserű pillanatot fog okozni, ha mégis ez mellett a szak mellett döntesz. Jó tanács: esetleg szabadidőben nézz utána a programozási nyelveknek (Google a barátod) illetve majdnem mindegyik szoftver ingyenesen letölthető, ha kedvet kapsz gyakorláshoz, egyszerűbb feladatokkal. Teszteld magad :)
Egyetemet nem nagyon tudok ajánlani, nem MO-n tanulok.
23/L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!