Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Nincs kedvetek Dos-t fejleszteni?

Nincs kedvetek Dos-t fejleszteni?

Figyelt kérdés
Megjött a kedvem egy kis parancssorozáshoz. Meg a nosztalgia!:)
dec. 12. 16:00
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 41/86 anonim ***** válasza:
23%

"Nyilván aki meg nem tudja miről van szó, nem áll neki ilyennek..."


De, sajnos az ilyenek is neki állnak.

Elég sokan szerettek volna a 2005-2010 közötti időkben oprendszert fejleszteni. A legtöbb persze addig sem jutott el, hogy bebootoljon és védett módba lépjen.


Az ilyesmihez, hogy opre fejlesztés PC-re, a vas tökéletes ismerete kell. Ha ez nincs meg, akkor nem csinál az illető semmit, csak vergődik, kínozza magát. Mivel az még egy szakmabelinek sincs meg, hogy mi az a bootloader, mire való a PIC, meg a PIT és hogy kell ezeket felprogramozni, nincs túl sok ismerete a védett módról, a védett módú cimzésről is csak egy kevés. De az nem elég egy normális, használható memória menedzser írásához és akkor még hol van a kontextus váltás, maga az ütemező. Nincs érdemi infó a pipe-ok, a szemaforok mibenlétéről sem, a filerendszerek szerkezetének behatóbb ismeretéről ami elég durva, jobb ha szót sem ejtek.

És akkor jönne még a shell. Tehát, az érkező parancsok feldolgozása, értelmezése.

Hogy odáig eljusson, hogy ha a keyboardon lenyom egy billentyűt, akkor az megjelenjen a képernyőn, az legalább hat-nyolc hónap.

Meg kell ismernie a keyboard és a videókártya hardverét, el kell döntenie a keyboard kezelésének módját, azt le kell tudni programozni.

Ahhoz, hogy egy rendszer bebootoljon, megjelenjen a prompt, ott be lehessen vinni parancsokat (clear screen, file listing, run, stb.) és azokat a gép végre is hajtsa, egy amatőrnek kb. impossible mission.

És egy ilyen rendszer, az semmi. Nulla.

Hogy egyszerre ne csak egy hanem legalább két program fusson (ütemező, context switch) az impossible mission szorozva hárommal.

És akkor még hol van az IPC (interprocess communication), hol van a megfelelő memória menedzsment (Ez sokáig még a Microsoftnak se sikerült), hol van a periféria kezelés, az eszköz meghajtók, a kellően biztonságos segédprogramok, mint mondjuk a defrag, stb.

dec. 16. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/86 anonim ***** válasza:
61%
Még szerencse, hogy a 41-es által ide böffentett sok zagyvaságot Linus Torvalds nem olvasta... És nem olvasta Andrew S. Tanenbaum sem, és nem olvasta Ken Thompson sem. Különösen ez utóbbinak kellett volna olvasnia 1969-ben aki kb. 1 hónap alatt megírta az első működő UNICS (akkor még nem X-el írta a végén a nevet, az később alakul UNIX változattá) oprendszert és mindezt 1969-ben amikor azért még ennyire könnyen nem is lehetett az interneten (haha...) infóhoz jutni. Szegény ha tudja, hogy évek szükségesek ahhoz, hogy egy bootolható oprendszert összerakjon. Bele se kezd... De valahogy egy hónap alatt összerakta.
dec. 16. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/86 anonim ***** válasza:
82%
írj és megbeszéljük. Egy kis oprendszer fejlesztésben benne lennék, kiváncsi vagyok erre.
dec. 16. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/86 anonim ***** válasza:
24%

"De valahogy egy hónap alatt összerakta."


Ostoba birge, egy hónap alatt senki nem rak össze semmit, ami egy operációs rendszerre valamennyire is hasonlít. Akármekkora zseni is az illető.

Ken Thompson meg pláne nem rakott össze semmiféle Unicsot, hiszen a Multics megtervezésére összeröffent mérnököknek hónapok alatt sem sikerül túljutni még a tervezés fázisán sem. Ezért is lett semmivé a dolog.


A PDP-7-es meg, amin megírta az ős-C primitív, kezdetleges transpilerét, közel sem volt olyan összetett, komoly szervezettségű gép, mint az IBM PC.


Mellesleg, a már megírt és Gates által 50 rugóért megvásárolt DOS-t, ami egy elég pite opre, hiszen nem sok mindent csinál, mert jobbára a BIOS rutinjait hívogatja, hónapokon át írta használható állapotúra három ember, köztük Tim Patterson, aki nem más, mint maga a DOS szerzője.

Mellesleg, a DOS is tudott azért egyet s mást, pl. particionálni, formázni. Na, ilyeneket nem fogsz tudni te soha.


Linus Torvalds, túl azon, hogy kivételesen okos ember, meg tudott támaszkodni Andrew Tannenbaum, Operációs Rendszerek, című könyvén és a könyv mellékletén, a Minix nevű oprendszeren. Annak forráskódjából tudott is meríteni. Nem kódot, csak ihletet, how-to-t.


Ahhoz, hogy valaki egy PC-n bebootoljon és ha lenyomja mondjuk az "a" betűt, hogy az a kijelzőn meg is jelenjen, tisztában kell lennie magával a boot folyamattal (te már ehhez is földhülye vagy), tudnia kell annak a meghajtónak a szerkezetét, kezelési módját, amiről bootolni szeretne, de mondjuk, hogy ezt nem. Kell még egy képernyő- és egy billentyűzet-kezelő program. Ezeket nevezik meghajtónak. A képernyő meghajtónál meg kell tudni jeleníteni a lenyomott karaktert, majd a kurzort tovább vinni a köv pozícióba és ha éppen sor végén áll, akkor scrollozni és új sorba pozicionálni, stb. Bizony ám, hülyőke, nyilván kell tartani a kurzor pozícióját is.

Persze ehhez, hogy "basic screen driver", szintén kell előismeret bőven, hogy mégis, milyen port címre van illesztve a videokártya, mit lehet vele művelni, hogy lehet egy 2D reprezentált karakteres képernyőt 1D-ben letárolni és kezelni, stb.

A billentyűzet oldaláról is tisztában kell lenni az illesztés módjával, a portcímmel, a keyboard scan kódjaival, na meg azzal, hogy mégis, mi a lószar az a megszakítás, hogy kell azt lekezelni, stb. De lehet egy keyboardot a megszakításos mellett pollosan is kezelni, feltéve, ha tudja is a hozzád hasonló mókamiklós, hogy mi a repedezett bánat az, ugye?

Ehhez a néhány aprósághoz kell egy szakmabeli esetén a hat-nyolc hónap.

Na, idáig a hozzád hasonló tökfőzelékek jellemzően soha nem jutnak el. Sokkal előbb feladják, mert amatőr mivoltukból kifolyólag nem képesek megszerezni a továbblépéshez szükséges infókat. Ahogy te sem szerezted meg, mert ha közöd lenne az ilyesféléhez, akkor a pofádat zárva tartottad volna és nem firkáltál volna ide olyan égbekiáltó hülyeségeket, hogy Ken Thompson megírt egy Unics-ot egy hónap alatt.

dec. 16. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/86 anonim ***** válasza:
89%

Tehát mindenki hülye aki mást állít ld.:


[link]


"Thompson a Multics nyomdokain haladva egy PDP–7-esen egy hónap alatt megírta az első Unicsot. Egy-egy hétbe tellett megírni neki az eredeti rendszermagot, héjat, szövegszerkesztőt, és assembler fordítót. A UNICS jelentése „Uniplexed Operating and Computing System”. Ahogy az operációs rendszer változott, a nevét lerövidítették, és így született meg a rövidebb "Unix" név. A UNICS 1969 szeptemberében jelent meg. "

dec. 16. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/86 anonim ***** válasza:
82%

"Ahogy te sem szerezted meg, mert ha közöd lenne az ilyesféléhez, akkor a pofádat zárva tartottad volna és nem firkáltál volna ide olyan égbekiáltó hülyeségeket, hogy Ken Thompson megírt egy Unics-ot egy hónap alatt." -> Ezt szedjük több részre:


a./ Nem csak ez az egész hsz-ed tele van személyeskedéssel és a másik sértegetésével. Ami egy "szakmai" vitában nem szokás. Ez egy védekezés, amikor már érzed, hogy sarokba vagy szorítva és kezded a másikat sértegetni, mert ész érved már nincs. És látszik, hogy nincs. Mert itt megismételted azokta a dolgokat amiket feltehetően te sem értesz semmilyen szinten, mert úgy érzed, hogy "hú meg ha mekkora dolog" írni valamit ami képes egy PC hardveren egy "A" betűt megjeleníteni. Hát ehhez irtózatosan komoly tudásra van szükség. Szintén brutálisan nagy tudásra van ehhez is szükség: "hogy lehet egy 2D reprezentált karakteres képernyőt 1D-ben letárolni és kezelni": Hát igen látszik, hogy neked ez ekkora problémát jelentett, hogy másokat is óvsz ettől ott igen komoly gond van (igen az ilyen áltudományos hablattyolás esetén azokat szokás kiemelni ami neked is komoly nehézségeket okozott). Elárulom ez annyira bonyolult, hogy max. néhány szorzással és esetleg még egy két összeadás művelettel ez megoldható. Ez is bizonyítja, hogy neked már a 2 (de nagyon maximum 4) jegyű számok összeszorzása is megugorhatatlan problémát jelentenek.


Kicsit "szakmaibb":


"Ahhoz, hogy valaki egy PC-n bebootoljon és ha lenyomja mondjuk az "a" betűt, hogy az a kijelzőn meg is jelenjen, tisztában kell lennie magával a boot folyamattal (te már ehhez is földhülye vagy), tudnia kell annak a meghajtónak a szerkezetét, kezelési módját, amiről bootolni szeretne, de mondjuk, hogy ezt nem." -> Az, hogy a mondatod értelmezhetetlen főleg a vége "hogy ezt nem" az megint csak egy mellékszál. A PC boot folyamata ezer helyen részletesen le van írva kb. 2 perc google-zassal megtalálható Legacy BIOS és UEFI módokra is. Példa programokkal, mindennel. Ha valaki ezzel akar foglalkozni akkor ezt megugorja max. 3-4 óra alatt, mert ma már nem a PC kapcsolási rajzából (nincs is olyan) kell kivadásznia, hogy mit is kell csinálni hozzá, és nem kell 3x végig olvasnia az egész processzor kézikönyvet oda-vissza. Teljesen "szabványos" a boot eljárás. És ott van főleg egy UEFI BIOS ami rengeteg dolgot tud, csak megfelelően meg kell hívni a BIOS eljárásait. Ezért van a BIOS és az egész gép úgy összerakva ahogy, hogy ne kelljen bit szinten programozni a háttértár vezérlő áramköröket. És ez nagyjából az első PC-k óta így van, mert már 8088 XT-n is így bootolt a DOS. Csak a "történelmi hűség miatt" ott volt 512 bájtja (valamivel kevesebb, mert a boot recordban még pár dolognak pl. a partíciós táblának, egyéb bejegyzéseknek stb. is el kellett férnie, de kerekítsünk 512 bájtra, hogy legyen mibe belekössél) a programozónak, hogy megírja a boot eljárást, azért ha valakinek egy 512 bájtos dolog megírása tovább tart néhány óránál /max 1-2 nap/ akkor tényleg ne kezdjen bele, úgy, hogy nagyon részletes leírások vannak. Ha meg véletlenül ARM processzorban gondolkodunk ott megint tök más az egész, és szintén rendkívül részletesen le van írva az egész. Nem 0-ról kell kitalálni az egészet.


" Ahogy te sem szerezted meg, mert ha közöd lenne az ilyesféléhez, akkor a pofádat zárva tartottad volna és nem firkáltál volna ide olyan égbekiáltó hülyeségeket, hogy Ken Thompson megírt egy Unics-ot egy hónap alatt." -> Ebből kiveszem a személyeskedést (Te kezdted nem mi) akkor kb. csak egy tévedés marad (jobb szót nem tudok) mert amit fent a kolléga is hivatkozott rengeteg helyen le van írva, hogy amikor Ken Thompson otthagyta a korábbi Multics csapatot (illetve meg is szüntették azt) akkor neki ült és egy hónap alatt megírta assemblyben az egészet. És ez nem csak a fenti wikipedia linken olvasható hanem még kb. 1000 helyen.


Valamint Te magad is írod: "Linus Torvalds, túl azon, hogy kivételesen okos ember, meg tudott támaszkodni Andrew Tannenbaum, Operációs Rendszerek, című könyvén és a könyv mellékletén, a Minix nevű oprendszeren. Annak forráskódjából tudott is meríteni. Nem kódot, csak ihletet, how-to-t." -> És szerinted aki ma akar fejleszteni (akár csak hobbyprojektként) egy bootolható oprendszert (vagy valami op.rendszeernek látszó dolgot, amiben nem is tette túl magasra a mércét) nem tud támaszkodni Tannenbaum könyvére és a Minix jól dokumentált forrására, és nem tud támaszkodni a Linux jól dokumentált forrására és a neten elérhető több ezer szakkönyvre, szakirodalomra? Mire gondoltál, hogy ez az anyag ma már nem érhető el? El se kell menni érte könyvtárba, a netről letöltehető. A legújabb kiadás is csak 65 USD ha elektronikus formában akarom megvenni (és nem lekalózkodni akarom). Vagy ezt hogy képzelted el? Nyilván ha ilyet akar valaki csinálni előveszi Tannenbaum könyvét (segítek az előző kiadása megjelent magyar nyelven is és egészen korrekt az a fordítása) és abból indul ki. Meg még (de itt most ismétlem magam) 1000 másik hasonló kézikönyvből.


Ha valaki rászánja az időt /és legalább a programozás alapjaival tisztában van/ akkor max. 2-3 nap alatt eljut odáig, hogy egy ma elterjedt jól dokumentált hardveren (pl. PC /asztali, laptop tök mindegy/, Rasberry PI az ARM procijával) az elérhető nyilvános forráskódok alapján az elérhető szakkönyvek alapján írjon olyan programot ami képes önmagában bootolni, és amit a billentyűzeten leír megjelenik a képernyőn. Ez ma nem több, mint 2-3 nap.


Egy korábbi hsz-edben írtad, hogy mekkora gigantikus tudás kell egy "parancsértelmező" megírásához. Megnéztem egy pár évvel ezelőtti emelt prog. érettségi követelményeit (ld. pl. szövegfájl feldolgozás) azzal a tudással ami kell egy emelt prog. érettségihez kb. 2-3 óra alatt megugorható. Nem lesz "szép" és nem lesz "pici" de működni fog. Aztán majd optimalizálja az illető. Ez sem egy olyan túl bonyolult dolog. Nyilván ha azt akarja az ember, hogy az hatékony és gyors és pici legyen az már bonyolultabb, de nem az első lépésben kell optimalizálni a programot. Arra ráér (és annak bele se kell férnie a 512 byteos boot blockba még Legacy BIOS mód esetén sem). Néhány száz sorból néhány száz byteban megírható bármlyen rendszerre (vö. a korai 8 bites home computerek esetén 16 kB-be befért egy komplett Basic interperter, úgy hogy mellé még a hardvert is kezelte és nem egy op.rendszer alap parancsértelmezőjéről beszélünk, hanem egy komplett Basicről lebegőpontos mat. függvényekkel és mindennel ami kellett hozzá). Ne kábíts senkit azzal, hogy egy praancsértelmező megírása az "végtelenül bonyolult".

dec. 17. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/86 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy egyetlen fileból álló grafikus program amihez nem kell semmilyen operációs rendszer.

DOS helyett ilyet csináljon aki akar - 3 nap alatt.. 😀 [link]

dec. 17. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/86 anonim ***** válasza:
100%

Törődj bele, hogy esélytelen.

Mármint nyilván nem lehetetlen, de egy olyasvalakinek, akitől a maximális teljesítmény az, hogy kétszavas "válaszokat" ideböfög, komoly szövegértési problémái vannak, néha abszolút nincs képben, hogy mit kérdeztek, és emellett alapvető hiányosságai vannak, nos, nem fog menni.

dec. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/86 anonim ***** válasza:
14%

"Ha valaki rászánja az időt /és legalább a programozás alapjaival tisztában van/ akkor max. 2-3 nap alatt eljut odáig,"


Igen, eljut odáig, hogy ő ehhez roppantul kevés.


De te azért bizonyíthatsz, a nagy pofáddal és a nulla képességeiddel.

Három nap múlva ide tolhatod a produktumodat, soronként kommentelve.

Én csak annyit kérek, hogy


- legacy BIOS,

- MBR boot,

- REAL mode,

- a rendszer boot után írja ki, hogy "Balfék OS 1.0",

- na meg, ismerjen a parancsértelmező három parancsot, teljesen mindegy mi az.


Lopj mások kódjából lehetőleg minél kevesebbet.

Jó szórakozást!

dec. 17. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/86 anonim ***** válasza:
81%

#41 "De, sajnos az ilyenek is neki állnak."

Egyáltalán nem sajnos.


"Elég sokan szerettek volna a 2005-2010 közötti időkben oprendszert fejleszteni. A legtöbb persze addig sem jutott el, hogy bebootoljon és védett módba lépjen."

És most őszintén: ez az érzékeny kis lelkecskédnek miért is fáj ennyire?

Minden korszaknak megvan a maga hóbortja. Igen, 2000 környékén midnenki oprendszert akart írni. 2010 környékén mindenki saját közösségi oldalt akart indítani. 2020 környékén mindenki játékot akar fejleszteni. Nyilván ezek 99,9%-ából semmi olyan nem lesz, ami maradandó értéket ad az utókornak, de ezzel is tanul az ember, nem csak megtudja, de meg is tapasztalja az aktuális korlátait, és nem mellékesen: több-kevesebb ismeretet is szerez az adott témáról. Ennyivel többet ér el még egy kvázi sikertelen próbálkozással is, mintha meg sem próbálta volna.


Amúgy meg szerintem jelentkezz be egy terapeutához, mert komoly frusztrációid, és indulatkezelési problémáid vannak.

dec. 17. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!