Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ahhoz , hogy programozóként...

Ahhoz , hogy programozóként dolgozzak, kell hozzá az egyetemi végzettség?

Figyelt kérdés
Vagy a skilleket nézik? Elég ha az ember elsajátítja tanfolyamokon a programnyelveket?
aug. 18. 20:40
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
69%
Ha értesz hozzá akkor nem kell papír. Kiderül az első tesztnél hogy mire vagy képes.
aug. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
82%
Attol fugg, hogy hol akarsz dolgozni. Van, ahol mar az automata szuro kidobja a CV-det a kukaba diploma nelkul, mashol meg orulnek, ha egyaltalan jelentkezik valami felkegyelmu.
aug. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 anonim ***** válasza:
68%

Nem muszáj papír a legtöbb helyre, viszont kell a tudás és a jó referencia.

Sok helyen nem érdekli őket, ha nincs diplomád és átlagos önéletrajzod van, viszont ha van benne érdekes, releváns hely, vagy olyan referencia ami bizonyítja, hogy érdemes téged alkalmazni, akkor van esélyed.

aug. 18. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 anonim ***** válasza:
40%

"Elég ha az ember elsajátítja tanfolyamokon a programnyelveket?"


Tanfolyamokon a büdös életben nem fogod elsajátítani a programnyelveket, azok arra valók, hogy lehúzzák a sok szerencsétlent akik elhiszik hogy a gyorstalpalót elvégezve belőlük milliókat kereső szoftverfejlesztők lesznek ezért hajlandók kifizetni a milliós tandíjakat a semmire. Az a tudás a töredékére sem elég egy értelmes pozíció betöltéséhez.


Egyébiránt nem lehetetlen diploma nélkül elhelyezkedni (nem kötelező a diploma megléte mint pl: orvos munkakör betöltéséhez) de 2024-ben rendkívül nehéz, mivel minden félkegyelmű idióta 2 youtube videó megnézése után bruttó milliós bérért szeretne full home office fejlesztői munkát betölteni. Az a legfontosabb, hogy rendelkezz minél több és minél magasabb szintű referenciával és tapasztalattal, az kompenzálja a papír hiányát valamelyest.

aug. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 anonim ***** válasza:
60%

#4:

Ez hülyeség, hogyne lehetne a programnyelvet elsajátítani akár otthon, akár egy pár hónapos tanfolyamon. A legtöbb nyelvet ha megnézel nem olyan nagy cucc, főleg ha már van tapasztalatod. Viszont a programozás messze túlmutat egy nyelven. Lásd pl webfejlesztés mondjuk PHP alapon. Hiába ismered a PHP-t A-tól Z-ig, mint nyelv, ott van még a HTML JS CSS még akkor is, ha mondjuk csak erősen backend fejlesztés a munkád, érdemes ismerni ezeket. Akkor jönnek a keretrendszerek (Laravel, CodeIgniter), patternek (MVC, csak hogy az egyik legfontosabbat kiemeljem), MySQL/NoSQL/MSSQL, Soap, Rest, Json/XML/Flatbuffer/Protobuf, Memcache/Redis...


És akkor ez még csak a jéghegy csúcsa, mert a frontend frameworkok (Angular, Vue, React) mégegy külön kategória, mivel sok helyen egy ember, vagy csapat tolja a frontendet és a backendet is. Aztán ott vannak az extra könyvtárak/csomagok, szolgáltatások (OAuth, Ügyfélkapus belépés).


Sokan abban a tévedésben vannak, hogy a programozás a nyelv miatt "nehéz", közben a nyelv a legegyszerűbb része, hamar megtanulod egy-egy nyelven hogyan kell változókat létrehozni, tömböket kezelni, ciklust -, függvényeket írni, meghívni. Erősen típusos nyelvek, script nyelvekben típus ellenőrzés, validálások stb. Ezek kb az alapok és pl én anno 2 év hobbi tapasztalattal Visual Basicet, C#-ot, mint nyelv pár hét alatt átláttam (pedig előtte nem is OOP-ben fejlesztettem). Viszont fogalmam sem volt, hogy mi az a GC, GAC, milyen a deployment folyamat. Akkor még a verziókezelést és a build, deployment rész nem is említettem fentebb...a dokumentációk írása, értelmezése megint egy finom kis szelet tud lenni.


Szóval jah hülyeség ez a rizsa, hogy "Tanfolyamokon a büdös életben nem fogod elsajátítani a programnyelveket", nagyon sokan otthon pár hét alatt megteszik egy jó tananyaggal ezt.

aug. 18. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 anonim ***** válasza:
56%
Én gyorstalpalón tanultam meg a webfejlesztést.
aug. 18. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:
100%

Azért válasszuk ketté a hard skill-eket és a soft skill-eket.


Egyrészt akinek van logikus gondolkodása (vagy magára erőlteti) és megtanulja a programozást mint szakmát (most nyelv függetlenül), az igen is képes lehet elhelyezkedni. Nem kell hozzá diploma. Bár, az is igaz, hogy az egyetem számos tudományágba bevezet, ami kapaszkodó lehet bizonyos feladatoknál vagy problémáknál. Tehát, jó ha van, de nem feltétele.

Természetesen vannak olyan munkakörök, ahol nem is a diploma maga számít, hanem a micro-certificate-ek, amiket a cégek adnak. Pl.: "Azure DevOps" vagy "AWS AI Practitioner". Most ráböktem kettőre, de CISCO, több Security cég vagy Kubernetes (mint termék és szervezete) is ad ilyen 1-2 évig érvényes papírokat.


[link]

[link]

[link]


De, ha semmid sincs, akkor nyilván szakmai szemmel ismeretlen vagy. Tehát, ki fognak kérdezni alap programozási ismeretekből. Ezt jellemzően egy elbeszélgetésen egy gyakorlati tesztel oldanak meg. Itt helyben vagy házi feladat lesz megoldani.


#4-esnek igaza van, meg nem is. A gyorstalpalók annyit tanítanak a rendszerek működéséről (mi van a motorháztető alatt), mint mikor egy diák teszi le a jogsit. Olyan nagy műszaki tudás nem kell hozzá. Bezzeg régen 20éve még nem egy doboz volt a motor és lehetett otthon szerelni. Akkor tudni kellet mi volt ott, mihez lehetett/kellet hozzá nyúlni. IT-ban ez mai napig igaz, hogy jó tudni mi van a motorháztető alatt, mert ugye azóta a technológia fejlődött, de a CPU regiszterei ugyanúgy elérhetőek és használni kell. Így jő a kérdés. Honnan tudja a CPU, hogy egy "return" miatt hova kell visszatérni? Mi tárolja azt, ami adja a "hova vissza"-t? Azért nem lenne vicces, ha máshol futna tovább a program. (Pedig megtehető, ezt is része a buffer overflow támadásnak, hogy a támadó kódja lesz ahol folytatni fogja a kód futást.)

Mindezek ellenére már a nyelvek ezt elrejtik, így a bootcamp-ek gazdasági okok és a szűk időkeret miatt, erre nem fektetnek energiát, így mély alap nélküli kék-galléros kodereket adnak a világnak. (Gondolom erre értette a pénzlenyúlást.)


A másik bekezdésével kapcsolatban számos menedzser vagy vezető fejlesztő szorgalmazza, hogy a Junior legyen bent, mert teljesen más a munka és fejlődés dinamika, mint ha HO-ban történne a dolog. Igen, csak ott van a kutya elásva, hogy ha Senior-ok otthon vannak, akkor egyedül üljön bent az irodába? Sok értelmét nem látom.

aug. 19. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem az egyetem nem, létfontosságú egy embernek elég lehet 1-2 tanfolyam is HA nagyon szorgalmas,kompotens/tehtséges és jó tanárokat kap akkor egy jó "iparos szakemberré" simán válhat.


De az egyetem nagyon sokat tud segíteni a karrier elején kicsit is ki is fejtem miért:


1. Eleve sok cégnél már egy checkbox, hogy van-e egyáltalán diploma ha teljesen pályakezdő a jelentkező.



2. Az egyetemnek nem feltétlenül a papír a lényege mert valljuk be ott csak az elméleti alapokat kapja meg az ember,hanem az ha jó egyetemen tanul akkor lehetősége van a karrierje beindítására azzal, hogy elmegy gyakornoknak(ha már van kb 6-8 hónapnyi gyakornoki tapasztalat a diploma mellé már az is sokat segít mert már nem teljesen 0km-s kezdő) vagy feltud mutatni valamilyen versenyeredményt a papír mellé.


Szóval ha mást nem is de egy Üzemmérnök-informatikus Bprof diplomát azért érdemes lehet szerezni ha kihasználja az ember az egyetem nyújtotta lehetőségeket.

aug. 19. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 anonim ***** válasza:
21%

A fenti hozzászólásokat olvasgatva: akinek nincs egyetemi végzettsége, az még azt sem érti, hogy mit nem ért. Teljesen hamis, illuzorikus képet fest le az 1-es 5-ös.


Ez egy intellektuális szakma, amelyet egyetemen tanítanak. Diploma nélkül ma már interjúra se hívnak be (többek között azért, amiért az 5-ösnek sincs rálátása semmire). Röviden: igen, kell a diploma.

aug. 19. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 anonim ***** válasza:
31%

Engem diploma nélkül is alkalmaztak, alkalmaznak, szóval nem panaszkodom.

Ugyanolyan munkát végzek 10+ éve, mint a diplomás kollégáim.

aug. 19. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!