Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mennyiben áll helyt ez a...

Mennyiben áll helyt ez a megállapítás?

Figyelt kérdés
Tegnap és ma délután is MI fejlesztőkkel beszélgettem és az egyik azt állította, hogy a mesterséges intelligencia öntudatra fog ébredni. Amikor megkérdeztem tőle, ezt hogy gondolja, azt mondta, hogy egy programban az ember mindig tudja, hogy hol mit csinál a program, meg milyen számításokat végez, de a neuronhálózatokban egy szint fölött ez már nem igaz. Ott már megjósolni sem lehet, hogy mi fog történni a következő lépésben és ez szerinte nagyon veszélyes. Ez tényleg lehetséges, hogy a mesterséges intelligencia dönti el a következő lépést?
2023. okt. 19. 20:08
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
84%

Összemosod a dolgokat. Nem fog öntudatra ébredni még jó ideig. Szakadjunk már le erről könyörgöm. Az MI(AI) évtizedek óta velünk van. 2018-as hír:


[link]


Most 2023. Vanda öntudatra ébredt már? Hát nagyon nem. Az, hogy most a ChatGPT-t bedobták a köztudatba az egy marketing fogás. Szakadjunk már le erről. És ha MI fejlesztő ilyet mond akkor nem látott még MI-t. Vagy nagyon pongyolán fogalmazott. Vagy nem MI fejlesztő...

2023. okt. 19. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Nem mostam én össze semmit. Most jutott eszembe, azt is mondta ez az ember, hogy ha két jól trenírozott mesterséges intelligenciát úgy állítunk hogy visszacsatoljuk az egyik kimenetét a másik bemenetére és viszont, akkor azok nagyon gyorsan ki tudják egymást képezni ami megint egy nagyon veszélyes dolog. Legalábbis miránk nézve.
2023. okt. 19. 20:46
 3/24 anonim ***** válasza:
92%
Nem tud veszélyes lenni, mert ha valami nem úgy működik ahogy szeretnék, egyszerűen lelövik az egészet. Attól, hogy vannak ilyen technológiák és kutatások, nem azt jelenti hogy akkor rákapcsolják egyből a nukleáris arzenált vagy bármit, és majd a gép eldönti hogy mit akar csinálni. Nem lesz itt Terminátor film.
2023. okt. 19. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:
Szerintem a lelövéshez először észlelni kellene a hibás működést. Na meg az is jó lenne, ha az a hibás működés nem lenne mindjárt végzetes is jó sok emberre nézve.
2023. okt. 19. 21:09
 5/24 anonim ***** válasza:
100%
4: Mondj erre konkrét, működőképes példát, ahol MI-t úgy használnak, hogy az "veszélyes sok emberre"?
2023. okt. 19. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: az MI/AI - jelenleg, de egy jó ideig tuti - nem igazán tud öntudatra ébredni. Szövegekből/képekből/hangokból tanított "papagájok", célszoftverek, nem tudják önmagukat fejleszteni (tehát a ChatGPT/DALL-E/... nem fogja magát átalakítani teszem azt robotgyártó géppé, megadott prompotokra tud szöveget/képet/hangot generálni).


Ami jelenleg gondot okoz:

- az AI-on alapuló szolgáltatások - így például a ChatGPT is - nem transzparensek, nem nyílt forrásúak, így kívülálló nem tudja, pontosan hogyan működik

- így azt se tudjuk, hogy a megadott promptokat a szolgáltatás üzemeltetője hogyan kezeli (adatvédelmi szempontból probléma)

- a modellek betanításánál a felhasznált tartalmak szerzői jogvédett források illetéktelen másolataiból származhatnak (szerzői jogi szempontból aggályos)

- az emberek túl nagy jelentőséget tulajdonítanak, így képesek hinni neki, még akkor is, ha téved (lásd: AI hallucináció) vagy tudatosan hamisításra használják az általa készített tartalmat (lásd: Deepfake)

2023. okt. 19. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Sok dolgot tudtam meg. Vannak olyan veszélyek is hogy valami hülye kutatónak megalkotja és kiadja a mesterséges intelligencia egy emberre veszélyes vírus rns szekvenciáját.
2023. okt. 19. 21:16
 8/24 anonim ***** válasza:
92%

7: És ehhez miért van szükség MI-re? Ez ugyanaz a "dili", mint volt kb. 25 éve egy ilyen, hogy az "Internet azért veszélyes, mert tele van bomba recepttel" (ez komolyan elterjedt). Egyik tanárom mesélte, hogy meg is kerestékőket az egyetemen, hogy ebből mi igaz (valami újságíró). Leültették egy netre kapcsolt gépre, hogy na akkor keressék meg. Majd a kollégájával lementek az egyetemi könyvtárba és levették a polcról azt a kémiai technológia tankönyvet ami a robbanóanyag gyártással foglalkozott.


A dolog másik fele, és mire megyen vele "kiadja..." aki akar és tényleg kutató hozzáfér amúgy is, mert az egyetemeken ezekhez hozzá lehet férni MI nélkül is, ezek az adatbázisok kvázi nyiltak. Ha megy valamire egy RNS szekvenciával akkor hozzá is fér a meglévő adatbázisokhoz nem kell neki MI. Ezek ilyen "divatos halandzsák". Mondom ez volt 25 éve is. Aztán kb. 20 éve, hogy a Counter Strike-tól az ember lemészárolja az osztálytársait. és így tovább és így tovább. Fake news az egész.

2023. okt. 19. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

#7: "Vannak olyan veszélyek is hogy valami hülye kutatónak megalkotja és kiadja a mesterséges intelligencia egy emberre veszélyes vírus rns szekvenciáját."

Nem igazán.

Egy vírus megalkotása kellő szakértelmet - ami keveseknek adatik meg (és akinek megadatik, azok tudatában vannak, hogy veszélyes dologgal foglalkoznak) - megfelelő felszerelést - amihez nem férhetnek csak úgy hozzá - kíván.

Pláne, hogy a víruskutatásokat nem csak egy ember végzi.


#8: "Ez ugyanaz a "dili", mint volt kb. 25 éve egy ilyen, hogy az "Internet azért veszélyes, mert tele van bomba recepttel""

Ott inkább az rejtette a veszélyt, hogy a bombakészítési recepthez (vagy más kényes információhoz) bárki (tehát az általános iskolás Pistike, vagy a terrorista Abdul), "instant" (tehát nem kell végigmennie a "szamárlétrán" ahhoz, hogy megszerezze az információt, így átugorja a biztonsági fejezeteket) "ellenőrizetlenül" (az Internet elterjedése előtt egy egyetemre vagy komolyabb szakképzésre felvételt kellett nyerni, a könyvtárba be kellett iratkozni) fér hozzá.

2023. okt. 19. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:
A körúti robbantó 23 éves volt a tette elkövetésének idejében, vidéken élt, egy 200 lélekszámot el nem érő faluban és semmilyen képesítéssel nem rendelkezett ahoz, hogy bombát állítson össze. Egy víruslabort aránylag kis összegből fel lehet szerelni egy másfél szobás lakás félszobájában. A mesterséges intelligencia képes úgy adatokat szolgáltatni, hogy fogalma sincs, az információkat később ki és milyen célból összegzi és az eredményt mikor, hogyan, meg mire használja fel.
2023. okt. 19. 22:58
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!