Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Akkor itt a vége, ugye?

Akkor itt a vége, ugye?

Figyelt kérdés

Az AI előretöréséről és annak hatásairól beszélgettem ismerősökkel. Szakmabeliekkel és kivülállókkal egyaránt. Azt állapítottuk meg, hogy bárki bármit is állít, az AI bizony felforgatja az iparágat és elveszi a kenyeret a fejlesztők többségétől. Ha ma nem is, holnap egészen biztosan.

Már a chatGPT is képes egy lépésben, 3-400 sornyi, kifogástalan kód generálására, a képgenerátorok meg aztán minden várakozást, képzeletet felülmúlnak.

Én csak az egyetemi éveiket taposókat sajnálom. Nekik nem lesz könnyű megemészteni azt amivel maholnap szembe kell nézniük.


A kérdésem az, ki mihez kezd az itt megfordulók közül a jövőben?

Átképzésben, profilváltásban gondolkodik-e valaki?



2023. szept. 9. 13:05
1 2 3 4 5 6 7
 51/66 anonim ***** válasza:
71%
49:(2023.09.17. 18:01): És ugyanezt mondták a XVIII.században amikor Jacquard kihozta a lyukkártyavezérlésű szövőszékét, utána még többen kezdtek dolgozni a textiliparban. Eddig talán két munkakör az ami megszűnt az automatizálás miatt (az egyik végül saját magát lőtte "lábon" egy hülyén időzített sztrájkkal) a telefonközpont kezelő, és a felvonó kezelő (ez utóbbiak léptek sztrájkba az automata liftek miatt, aztán el is veszítették az állásukat mert rájöttek arra, hogy ahol automata lift üzemelt a sztrájk idején ott mentek a felvonók...). De azok az emberek akik ezeken a helyeken dolgoztak más területeken találtak munkát. Ennyi átalakul a munkaerő piac. De eltűntek a kapahámorok is, a vízimolnárok, az utcaseprők (régen minden faluban volt több is), eltűnt színte teljesen a gulyás mint foglalkozás. A vasútnál eltűnt a mozdonyokról a fűtő, a repülőgépek nagy részéről a fed.mérnök és sorolni lehetne. Szóval ez megint olyan, mint az elmúlt 2-300 évben minden technológiai fejlődésnél átalakul a munkaerő piac.
2023. szept. 18. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/66 A kérdező kommentje:

" csak a chatgpt óta lett felkapott, mivel jó kis clickbait"


A chatgpt nem clickbait, hanem a valóság.

Most olvastam egy elemzést, hogy 2035-re a robotika térnyerése a maihoz képest elképesztő lesz, ráadásul, társadalmi oldalról teljesen elfogadottá válik, beépül a mindennapokba még itt, kelet európában is.

A hozzád hasonló boomerek meg úgy is egyre kevesebben lesznek.

2023. szept. 19. 02:45
 53/66 anonim ***** válasza:
79%

#51: ma is elő fordul liftkezelő és telefon központos. 😅

Nem olyan elterjedt, de van ahol indokolt.

2023. szept. 19. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/66 anonim ***** válasza:
60%

52. “A hozzád hasonló boomerek meg úgy is egyre kevesebben lesznek.”


Ez azért nem igaz, mert addigra te leszel a “boomer”. Az akkori zoomerek csak röhögni fognak attól, hogy fiatalabb korodban te miktől rettegtél, például hogy a chatgpt elveszi a munkádat. :D


Mi boomersk tudod, mitől rettegtünk amikor annyi idősek voltunk mint te? Az atomháborútól; attól, hogy az AIDS kiirtja az emberiséget; és hogy 2000-re elfogy a kőolaj. Megnézed a filmjeinket (2001 Űrodusszea; 2008 a patkány éve stb.), már régen csillaghajózásnak, posztapokaliptikus állapotoknak, repülő autóknak stb. kellene lenniük, aztán 2023-ra a bénán önvezető aksis autóig sikerült csak eljutni.

2023. szept. 19. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/66 A kérdező kommentje:

Én nem leszek boomer, mert a boomer jelző mögöttese csak részben az idősebb korban, sokkal inkább a beszűkült gondolkodásmódban, a rugalmatlan, szegényes perspektívájú világlátásban, a korszerűség tagadásában, a haladás elutasításában nyilvánul meg.

Az egy dolog, hogy ti mitől rettegtetek, csakhogy, 100 évvel ezelőtt még kevés helyen volt elektromos áram, hetven évvel ezelőtt még nagy dolog volt ha valaki autóval járt, 30 éve még 4 MB RAM volt a számítógépekben, ma pedig kétezerszer 4 MB van, a silányabbakban.

Ez a fejlődési ív, amit az emberiség 100 év alatt meglépett, elképesztő és ennél sokkal erősebb hatása lesz a szoftverek feljődésének, mert míg a technológiákat ki kell dolgozni, a gyártást fizikailag meg kell valósítani, amihez anyag, energia és szellemi tőke kell, addig a szoftverhez elég a humán erőforrás, amit nem sokára levált a mesterséges intelligencia. Ez a fejlődés, mivel nagyon csekély az eszköz és energiaigénye, hihetetlen gyors lesz. Minden korábbinál gyorsabb.

Épeszű ember számára nem vitás, hogy mára eltűntek a tímárok, a cserző vargák, a posztókészítők, mert lassan, de biztosan kiszorította őket az ipar. Csak hát, a közeljövőben az lesz, hogy a lassan szó ugyanebből a folyamatból szépen kimarad.

2023. szept. 19. 06:45
 56/66 A kérdező kommentje:

"Aporligeten, a Szabolcs megyei községben 1963. augusztus 20-án kigyulladt a villany, miután ezt a helységet is bekapcsolták az országos villamosenergia-hálózatba."


Abban a községben 60 éve és két hónapja még nem lehetett se (köz)világítani, se bármilyen elektromos energiát igénylő berendezést üzemeltetni.

2023. szept. 19. 07:01
 57/66 A kérdező kommentje:

Néhány példa a közelmúltban eltűnt vagy jelentősen átalakult szakmákra:


Könyvelési és pénzügyi adminisztráció: Az automatizált pénzügyi szoftverek, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás hatékonyabban kezelik a pénzügyi adminisztrációs feladatokat, ami miatt egyes egyszerűbb könyvelési és adóügyi munkakörök eltűntek vagy csökkentek.


Gyártósori munkák: Gyártósorokon dolgozó munkások helyét egyre gyakrabban veszik át robotok és automatizált gépek. Ez átalakította a gyártás és a gyári munka jellegét.


Postás: Az online kommunikáció és az elektronikus levélküldés miatt a hagyományos postai szolgáltatások és a postai munkák visszaszorulnak.


Könyvkereskedő és könyvtáros: Az online könyváruházak és az elektronikus könyvolvasók terjedése miatt a hagyományos könyvkereskedelmi és könyvtári munkakörök változnak.


Fényképész: A digitális fényképezőgépek elterjedése és a telefonokba épített kamerák miatt a hagyományos fotográfusi munkakörök megváltoztak.


Pénztárosok, bolti eladók: Az önkiszolgáló pénztárgépek és a digitális fizetési lehetőségek terjedése miatt egyes kiskereskedelmi szakmák és munkakörök átalakulnak vagy eltűnnek.


Banki alkalmazottak: Az online bankolás és az automatizált tranzakciók miatt a bankokban dolgozó emberek számának drasztikus csökkenése tapasztalható.

2023. szept. 19. 07:12
 58/66 anonim ***** válasza:
47%
57. Te már MOST boomer vagy. :D Ijedezel nemlétező problémákon. :D
2023. szept. 19. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/66 anonim ***** válasza:
72%
Gyártósori munkás: Hát vajon miért kell betelepíteni tízezer szám a távolkeleti vendégmunkásokat, meg miért van tele az összes hírdetés azzal, hogy gyártósori munkást keresnek. Valamit nem értek.
2023. szept. 19. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/66 A kérdező kommentje:

A boomert ne keverd össze a realistával.


A gyártósori munkás azoknak a, relatív tőkeszegény cégeknek kell, akik ma még nem képesek a munkásokat kiváltó robotikát megfizetni.

Ha van rá lehetőséged, akkor látogass el egyszer a Coca Cola dunaharaszti palackozó üzemébe és ott alaposan nézz körül. Ne lepjen meg a dolgozók teljes hiánya.


[link]

2023. szept. 19. 12:37
1 2 3 4 5 6 7

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!