Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Egyre rosszabbak a programozók...

Egyre rosszabbak a programozók, vagy mi megy itt?

Figyelt kérdés

Ha megnézzük, a mai operációs rendszerek a korábbiaknak sokszorosát igénylik erőforrásokban, memóriában, mégis, lassabbak korábbi elődeiknél, hiába lett jobb a vas, nincs, aki kihasználja. Ugyanez a katasztrófa játszódik le az alkalmazások szintjén is. A böngettyűk falánkságáról és silányságáról már szót sem ejtek.

Azért van ez így, mert ennyire elburjánzott a programozók szakmai igénytelensége? Netán rossz paradigmát -OOP- használunk?

Itt egy cikk, ami az enyémhez hasonló véleményen van


[link]


Kérek minden érdeklődőt, érintettet, olvassa el és adjon nekem választ a miértekre. Köszönettel, W.W.



#futureless future #bald dragon
2023. máj. 4. 06:13
1 2 3 4 5
 11/49 anonim ***** válasza:
76%
A dependencyknek nem sok köze van az OOP-hez, itt el tudnád magyarázni milyen fölösleges memóriát foglal az OOP?
2023. máj. 4. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/49 Gugu Gabor ***** válasza:
82%

A probléma az hogy karbantarthatóság stb szempontjából sokszor egyszerűbb és hatékonyabb azt a libet behúzni mint megírni 0 ról debugolni stb 0 ról azt a pár eljárást ami nekem kell. Egyénként látszólag minden ebbe az irányba megy nem csak az ms. A mikrokontorrel vagy ép plc programozás is sokkal egyszerübbé vált mint mondjuk 20 éve, persze ennek ára van. Beágyazitt rendszerekkel foglalkozom nem egyszer szidtam mindenkinek az anyukáját mert pld a szuper módon megírt rendszer ki volt centizve a vasra, viszont volt néhány interfész a user számára amikor ezeket elkezdte használni akkor már persze nem volt elég a teljesítmény és jött a nyavajgás hogy lassú (joggal) ami számomra akkor bosszantó volt hogy kis túlzásssal 0 tartalékkal epültek ezek a hardverek, és még uj korukban sem lett volna sokkal költségesebb kicsit jobb vasat alápakolni.


Egyébként igen ez már 50x átt lett beszélve.

2023. máj. 4. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/49 anonim ***** válasza:
76%

Nézzünk egy gyakorlati példát. Van egy vállalkozásom, van egy számlázó rendszerem (hordozható). Kimegyek az ügyfélhez megjavítom amit meg kell (pl. elromlott a csaptelep) eltöltök a munkával 1,5 órát. Előveszem a gépemet, beírom az ügyfél adószámát (1-2 másodperc), lekérdezi a NAV-tól az adatokat (1 másodperc), közli, hogy nem jó, javítsam ki mert más a székhely, de elektronikusoan a NAV rosszul hozza ki (amíg ezt megbeszéljük fél perc, amíg átírom 2 másodperc). Beírom, hogy mit csináltam, mennyi az anyag, munka stb. beviszem a számla érdemi adatait (10 másodperc). Rákattintok a "számla nyomtatás" gombra és legenerálja a gép a számlát. A nyomtatóból kijön kb. 10 másodperc. Majd az egészet kikapcsolom és majd 2 óra múlva veszem elő legközelebb. Az egész folyamat (ami a számla előállítsa) kb. egy perc. A gép ezzel eltölt kb. 0,3-0,5 sec-et. Tegyük fel, hogy ezen kiadok mint a kérdező. És készítenek egy alaposan optimalizált rendszert. Semmi OOP, de még az oprendeszrt is legyalulják a gépről, hogy ne vesszen el egyetlen egy gépi ciklus se. Ezzel a 0,3 sec-et lerövidítik 0,1 sec-re. Hurrá! Sokkal optimálisabb a dolog. Megtakarítottunk az egész (kb. 1,5 órás folyamatból) 0,2 sec-et. Majd jön egy jogszabály változtatás, hogy innen kezdve a számla kibocsájtás dátumát római számmal, a teljesítés dátumát a maja naptár szerint, és a fizetési határidőt II. Ramszesz naptára szerint is fel kell tűntetni. A jogszabály a kihírdetés pillanatától (azaz mostantól érvényes), és mindenkinek van 15 napja arra, hogy ezt a változtatást a saját rendszerében elvégezze. A nem optimális OOP alapú rendszerben ezt a programozó teszteléssel mindennel együtt 2 nap alatt megcsinálja, elküldik a frissitést, telepítem, kipróbálom a 3. nap megfelelek a jogszabálynak. A több tízezer soros C-ben (Assemblyben) megírt irtózatosan optimális program esetén a programozók 3 napig vakarják a fejüket, hogy hány helyen kell és hogyan belenyúlni a programba, átírják 5-6 nap alatt, tesztelik 2-3 nap, megint javítják ezzel még eltelt 1 nap. De az egészet újra kell telepíteni (és nem csak nálam, hanem másik 10 000 ügyfélnél) kapok is időpontot a következő hét végére, és összeadva az időket nem férünk bele a 15 napos határidőbe, jön a NAV és jól megbírságol. Tudom ez a példa kicsit ki van sarkítva de a való élet is nagyon hasonló.


"A cukrászkodás egy nagyon fárasztó tevékenység. Lehetne olyan gépeket tervezni és kivitelezni, ami a cukrászokat a fáradságos melótól kicsit tehermentesíti. Mégsem teszik. Hogy miért? Hát azért, mert nem az az elsődleges, hogy a cukrász jól érezze magát, hanem az, hogy a végtermék, a sütemény fogyasztható, eladható, ne adj isten, még finom is legyen. "

Ezt nem tudom honnan veszed, de az 1700-as évektől kezdődően egyre több és több gép segíti a cukrászok munkáját. Akár még otthon is ott van a kézi motoros habverő. De pont a legfárasztóbb munkafolyamatokra ott van 1000 meg 1000 gép (darálók, keverők, habverők, dagasztógép stb. stb. a sűtők olyanok, hogy beszúrja a cukrász a tésztába a hőmérőt, beállítja egy képernyőn, hogy milyen hőmérséklet-idő profillal mennyi idő alatt és hogyan süljön a sütemény, és nem neki kell rakni a fát és találgatni, hogy jó-e már) látszik, hogy fogalmad sincs miről írsz.


"Egy IBM mainframe OS-e, hogy állítható pariba egy PC, tehát mikrogép olyan operációs rendszerével? Ez a windows, amiből legkevesebb 500 millió gépen fut egy-egy példány."


Egy IBM mainframe OS-t nem ugyanolyan emberek készítik mint bármi mást. Vagy az úgy a "teremtő ajándékaként" "úgy lett"? Azt is programozók készítik, és ránézésből ugyanolyan emberek mint a többi, van (jó esetben) két lábuk, két kezük (bár láttam már féllábú, félkarú programozót), van egy fejük, általában az orrukon veszik a levegőt, néha esznek és néha kakálnak is. Sőt ugyanolyan budin végzik a dolgukat mint mi. Miben más a kettő? Amikor te azt állítod a kérdésben: "Azért van ez így, mert ennyire elburjánzott a programozók szakmai igénytelensége?" Akkor ez hogyan is van?


Elburjánzott vagy sem?


Böngészők: piaci igény. X cég kitalál valami újdonságot (pl. egy új formátumot a streemingre, mert hatékonyabb lesz ld. pl. egyik a maga korában népszerű porno oldal története a 2000-es évek elején) és a felhasználók elvárják, hogy "2 napon belül akarom használni mert látnom kell az új módon a tartalmat". Van 2 napod arra, hogy bele tegyél valami újat.


"Az OOP nem gyógyír, nem varázsszer, hanem egy eszköz. Az egyik eszköz a sok közül, aminek esztelen, végnélküli alkalmazása mára nem hasznossá, hanem egyenesen kontraproduktívvá vált." Erre konkrét példát mutass, és mutass egy valóban jól használható alternatívát. Akkor miben fejlessze ki Gizike az új adójogszabálynak megfelelő módosítást?


"Azt kéne már fontolóra venni, hogy a futásidőben minden másodperc gyorsítással valójában több ezer, több tízezer, százezer ember életéhez adjuk hozzá az a futtatásonkénti egy másodpercet. Erre mutat rá a cikk szerzője is a legelső példájában." Mutass ilyen érdemi(!) alkalmazást, ami valóban érdemi több tízezer embert érint és fontos az az 1 másodperc futásidő gyorsítás? Ld. pl. fent egy számlázó rendszer, de akár egy word is. Az azt kezelő ember lényegesen lassabb már mint a mostani gépek.

2023. máj. 4. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/49 anonim ***** válasza:
81%

Nagyjából hasonló a véleményem, mint #1-nek. Kicsit részletesebben kifejtem.


Egyrészt: azért ha megnézzük a mostani oprendszereket, jóval több, és jóval összetettebb feladatot látnak el, mint mondjuk a 2-3 évtizeddel ezelőttiek. Az oprendszerek mellett ez igaz az egyéb alkalmazásokra is.

"Ez súlyos tévedés, amire a cikk is kitér."

Mármint az a "cikk", amit az internet egy teljesen ismeretlen, eldugott szegletében található blogocskában írt valaki, akinek összesen 9 bejegyzésre futotta egy év alatt? Ez aztán a releváns és hiteles írás! Tudod, ez mi? Egy ember magánvéleménye, nem pedig szakmai elemzés. Elnézve a többi bejegyzését, ez egy eléggé kisarkított véleményeket felvonultató, sok ponton valótlan dolgokat állító kis blogocska.

"a hivatkozott cikk szerzője egy nemzetközileg elismert fejlesztő"

Igen, nyilván. Olyannyira elismert fejlesztő, hogy a nevére (?) rákeresve a Google első oldala csak két, már nem élő üzletembert adott ki hasonló névvel. Olyannyira elismert fejlesztő, hogy még a teljes nevét sem vállalja. Olyannyira elismert fejlesztő, hogy még egy normális domaint sem tudott magának venni, HTTPS-re pedig már végképp nem futotta, hiába létezik Let's Encrypt. Kifejezetten érdekes, hogy ez a nemzetközileg elismert fejlesztő egy lengyel VPS-en tanyázik, egy olyan hosting cégnél, ami Lengyelországon kívül teljesen ismeretlen, és természetesen magyarul ír. Valami ebben a történetben nekem nagyon sántít. ;-) A blog ismertségére és komolyságára utal a kommentek minősége is. Nem tudom, hogy az illető mit fejleszthet nemzetközi szinten, de hogy nem szoftvert, az 100%.

"Nem lettek sokkal jobbak és funkciógazdagabbak sem."

A "jobb" egy szubjektív és megfoghatatlan jelző, mindenki azt ért rajta, amit szeretne. Így egy szakmai kérdésben egyszerűen hülyeség ezzel előhozakodni.

Hogy nem lettek funkciógazdagabban? Nyilván van erre is példa. Mondjuk a Jegyzettömb tényleg nem sokat változott a legelső verziója óta. Viszont ha egy átlagos operációs rendszert megnézünk, azért ne legyél már annyira csőlátású, hogy nem veszed észre a technológiabeli fejlődést! (Vagy ha nem veszed észre, akkor lehet, hogy nem kéne ezen a kérdésen agyalnod.) Mondjuk hasonlítsuk össze az MS-DOS-t, ami teljesen feltelepítve is pár MB volt, és mondjuk a Linux Mintet, ami a telepítés beállításaitól függően párszáz MB-tól pár GB-ig terjedhet. Előbbinek nem volt grafikus felülete, kizárólag a FAT12 és FAT16 fájlrendszereket támogatta, nem volt multitaszk támogatás (esetleg bizonyos megszakításokra ráülő TRS programokkal lehetett operálni, de ez azért távol van a multitaszktól), nem volt felhasználókezelés, a processzkezelés annyiból állt, hogy volt egyetlen futó program, és az azt csinált, amit akart, a hálózati funkcionalitása pedig külső segédprogram nélkül elképesztően minimális volt. A memóriának az első 640 kB-ját tudta közvetlenül kezelni, az afölötti részt már csak különböző trükkökkel. (Hiába volt EMS meg XMS driver, az indítandó programnak bele kellett férnie a 640 kB-ba. Indítás után persze az adott program úgy garázdálkodott a RAM-ban, ahogy akart, de alapból az oprendszer nem támogatta a "többletmemória" kezelését.) A háttértárak kezelése is eléggé kezdetleges volt, a többi hardverről nem is beszélve. Persze, nem is volt szempont, hogy pl. USB meghajtókat, vagy 1920*1080-as felbontást támogasson, mert ilyen hardverek akkoriban hétköznapi forgalomban nem is léteztek, de ez nem változtat azon a tényen, hogy szükséges volt funkcióbeli bővítés ahhoz, hogy az azóta megjelent hardvereket a rendszer kezelni tudja.

Egy mai oprendszer pedig képes jópár hatékonyabb fájlrendszer kezelésére (bár a Windows azért még mindig nem jeleskedik ebben, de az NTFS, FAT32, exFAT, ReFS, UDF, és ISO9660-támogatás rég benne van, a Linux pedig ezek mellett támogatja az ext-"fájlrendszercsaládot", a Reisert, az XFS-t, a BtrFS-t, meg még jópár másikat). Képes kezelni a nagy méretű adathordozókat, a 640*480-nál jócskán nagyobb grafikát, képesek multitaszk működésre, a processzek egymástól való elkülönítésére, több felhasználó kezelésére, a GB-os nagyságrendű memóriák kezelésére, hálózatos működésre, és természetesen alapvető a grafikus felület (bár szükség esetén, pl. ha szerverre, vagy beágyazott rendszerként telepíted, akkor a legtöbb orpendszernél ez mellőzhető). Ezeket azért 3 MB-ban rohadt nehezen oldották volna meg. (De egyébként ha nem akarsz grafikus felületet, meg minden egyéb csicsát, pl. egy Linux simán elfér 2 GB tárterület alatt, és már fél GB RAM is elég neki. A FreeBSD pedig még ennél is jóval kevesebbel beéri. Ha általános véleményt akarsz megfogalmazni, akkor ne csak a Microsoft bűvkörében kutakodj!)


Másrészt: igen, tetszik vagy sem, de ha elegendő az erőforrás, akkor a programozók nem fognak két hetet eltölteni azzal, hogy fél kB-ot megspóroljanak. Azt aláírom, hogy sokan tényleg "elfelejtettek" optimalizálni, de azt is azért vegyük figyelembe, hogy sokkal kisebb piaci hátrány, ha egy szoftverhez bővíteni kell a gépet, mint az, ha hónapokkal a konkurencia után dobják azt piacra.

Sőt, groteszk dolog, de sok felhasználó egyenesen lenézi azt, ha egy szoftver méretre kicsi. (Mert az akkor biztos, hogy gagyi.)


"Azt mondod, a Microsoftnak nem éri meg jobban optimalizálni a rendszerét?"

Ugyan nem nekem szólt a kérdés, de: igen, én is ezt mondom. Főleg, hogy a MS már nem csak az oprendszeréből, meg pár felhasználói szoftverből él, mint a '90-es években, hanem nagy erőkkel dolgozik azon, hogy az online jelenlétre koncentráljon. Miért erőltetik a Binget, ami a Google nyomában sincs? Hogy jelen legyenek abban a szférában, amiben ma a legnagyobb tőke van. Az oprendszer ma már egyre kevésbé lényeg. No, nem az mondom, hogy ne lenne még mindig egy kulcsfontosságú terület, de ma már nem annyira kulcskérdés, mint amilyen 20-30 éve volt, hiszen rengeteg dolog már online, interneten elérhető. Mi a munkahelyünkön Google Drive-ot használunk adattárolásra és -megosztásra, a Google online irodai programcsomagját használjuk szövegszerkesztésre és táblázatkezelésre, filmeket, tévét a többség már online néz, a kommunikációhoz webes szolgáltatásokat használunk (én azzal, hogy Thunderbirdöt használok levelezésre, és nem webfelületet, már jócskán különcnek számítok), de már a játékok egy része is "átköltözött" a webre. (Geforce Now például.) Nézd meg a Google-t! Egy egyszerű keresővel kezdték, és most már az ember lépten-nyomon belefut a szolgáltatásaikba. Nem megkerülhetetlenek, nélkülük is lehet létezni, de ha az ember nem kerüli őket célirányosan, akkor lépten-nyomon beléjük fut. És most ott tartanak, hogy a legnagyobb költségvetésű tech-cégek között ott vannak. A Microsoft is hasonlókat szeretne elérni. Lehet, hogy a mai pozíciójukat egy értelmezővel, meg egy oprendszerrel alapozták meg, de változott a piac, és ők pedig követik a változásokat. Egyszerűen anyagilag nem érdekük még több energiát feccölni a Windowsba, amikor úgyis piacvezetők, és a nagy pénz már egy ideje nem abban van, hanem a szolgáltatásaikban, és a webben.


"Ráadásul olyan környezetben, ahol piacvezető, abszolút egyeduralkodó, egy olyan pénzügyi háttérrel, ami neki rendelkezésére áll?"

Pont ezért. Nekik nem kell teljesítménnyel és minőséggel harcolniuk a felhasználók kegyeiért. Most ott tartunk, hogy a felhasználók közel 100%-a inkább vesz egy új gépet, csak azért, hogy a Windows fusson rajta. Persze, a pozíciójukat fenn kell tartani, de ezt nem a szoftverek minőségével, hanem marketinggel érik el. Arra viszont elképesztő mennyiségű pénzt költenek. Már az oktatási rendszerekbe is befészkelték magukat, ahol így vagy úgy, de nyomást gyakorolnak a tanárokra, hogy a Microsoft termékeit tanítsák, lehetőleg úgy, hogy a tanulók - a leendő fizetőképes felhasználók - még csak ne is ismerjenek más termékeket. Ehhez a Microsoft a legalitás határain belül (sőt, néha még azt át is lépve) bármilyen eszközt megenged magának. Tisztaszoftver program (minden tanárnak és tanulónak "ingyen" Ms Office, meg az iskoláknak "ingyen" Windows, amiért persze az állam fizet), intézmények támogatása cserébe azért, hogy kizárólag az ő termékeiket használják, kormányokkal kötött "együttműködési" szerződések, stb, stb. A lényeg, hogy a marketing-gépezet menjen, és minél inkább jelen legyenek a weben. Emellett a minőség jelentősége eltörpül.


"A cukrászkodás egy nagyon fárasztó tevékenység. Lehetne olyan gépeket tervezni és kivitelezni, ami a cukrászokat a fáradságos melótól kicsit tehermentesíti. Mégsem teszik. Hogy miért?"

Azért, hogy a cukrászoknak legyen munkájuk.

De a cukrász nem is a legjobb példa, ott azért elég nagy szerepet kap a kreativitás. És egyébként is rengeteg gép áll már a cukrászok rendelkezésére. De szerinted a repetitív munkafolyamatokat nem lehetne már rég automatizálni? Dehogynem! Csak kb. egy, az ipari forradalom kora óta nem látott mértékű ellenállásba ütköznének az ezt meglépő vállalatok, így ezért sem merik a "biorobotokat" lecserélni. (Meg azért sok vezető eléggé szkeptikus.) Pedig a gyártósori munkák kb. 100%-a automatizálható lenne, ami oké, egyszeri többletkiadást jelentene, de a robotokat nem kéne havonta fizetni, jobb a teherbírásuk, gyorsabbak, és általában pontosabbak is. Csak ameddig az emberek elég nagy része a legkisebb késztetést sem érzi arra, hogy azt a szervét érdemben fejlessze, aminek köszönhetően az emberiség nem egy Kongó-medencében ragadt kis barlanglakó élőlénycsoport, addig komoly változásra ne számítsunk.


"A CEO kb. lehányja azt, hogy a fejlesztői gárda fapadon ücsörögve dolgozik"

Ez azért nem teljesen van így. Vannak olyan munkakörök, ahol az alkalmazott kiszolgáltatott, de azért egy programozó nem egy elnyomott kis csicskás, akinek összedől a világ, ha az egyik munkahelyről kilép. Mond valamit az Activision neve? Na, ők pont azért léptek ki az Ataritól, mert nem tetszettek nekik a körülmények. Bárki megteheti, hogy munkahelyet vált, vagy egyáltalán el sem fogadja a munkát, ha nem megfelelőek a körülmények. Vagy akár egymaga, vagy pár hasonló sorstársával együtt összeáll, és vállalkozást alapítanak.


"Azt kéne már fontolóra venni, hogy a futásidőben minden másodperc gyorsítással valójában több ezer, több tízezer, százezer ember életéhez adjuk hozzá az a futtatásonkénti egy másodpercet."

Ez azért megint kicsit sántít. Részben igaz, de 1-2 másodpercen rugózni tök értelmetlen. Ennél bőven több holt idő van a felhasználók tevékenységében.


"A python és a natív assembly között pedig van azért néhány lépcsőfok."

Valóban van, de az alapelvben nincs. Ha ragaszkodunk ahhoz, hogy mindent az utolsó órajelciklusig ki kell maxolni, akkor ott a C sem jöhet szóba. Bár én is úgy látom, hogy a Python (és a JS) ma kicsit "túlhasznált" nyelvek, és ott is erőltetik, ahol semmi keresni valójuk nem lenne, de szerintem ez már egy másik kérdéskör.


"A kétezres évek elején még az emberek többségének 128 vagy 256 MB memória volt a gépükben és interneteztek. Ma egy gépben négy GB memó az alap, ami a magasabb számnak, a 256 MB-nak is a tizenhatszorosa és a böngésző majd, hogy be nem kakil a hatodik, hetedik site megnyitása után."

Ebben van igazság. Csak a helyzet az, hogy ha most én előállnék egy olyan weboldallal, ami 2000 környékén volt divatos, egyrészt a webfejlesztői szakma pofánröhögne, másrészt meg a felhasználók is ízekre szednének. Sajnos tényleg igaz, hogy sok weboldal beáldozta a funkcionalitást a "divat" és a dizájn oltárán. Mert lényegesebb, hogy ha debil módjára 46-szor megpörgeted a telódat, a weboldal mind a 46-szor az aktuális pozícióhoz igazítva rendezze át az oldalt. A felhasználó már prüszköl, ha neki kézzel kell nagyítania, vagy kicsinyítenie a weboldalt. 2000-ben ez egyáltalán nem volt szempont. Egyébként nagyrészt ezzel egyetértek, sajnos túlságosan a "divat" irányába ment el a web, ami gyakran a használhatóság kárára megy. De ez pont olyan dolog, amiről a fejlesztők nem tehetnek. Ezért is gyűlölöm a webes szférát (mármint nem a fejlesztőket, hanem magát azt a munakört), mert 80%-ban (kis költői túlzással) arról szól, hogy a tegnapelőtt megjelent új divat szerint átírtad-e már az oldaladat, és nem az a lényeg, hogy az adott funkciót kényelmesen be tudja-e tölteni az az oldal. Csak egy példa, amin tegnap fennakadtam: a MÁV új online menetrendje. Lehet, hogy tényleg stílusosabb lett, mint a régi, de lassabb, és macerásabb. Maga a töltési idő is zavaró. Legalábbis az elődjéhez képest. A beállítások macerásabbak. Nehezebben kezelhető, és néhol hibás is. De legalább sokak szerint szép és "modern". :-) (Még szerencsére a "régi" is él, bár ott már a jegyárakat nem tüntetik fel, azt csak az újnál lehet...) És sok hasonló van. Főleg olyan cégeknél és szolgáltatásoknál, ahol lényeges a "kirakat". Szóval azzal, hogy a webes szféra nagyon rossz irányba megy, egyetértek. Csak erről nem, vagy nem csak a fejlesztők tehetnek.

2023. máj. 4. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/49 anonim ***** válasza:
76%

A "cikkel" kapcsolatban pedig pár megjegyzés:


"Veszel-e autót, ha 100 litert eszik 100 kilométeren? Mit szólnál 1000 literhez? A számítógépekkel mindig ezt tesszük."

Nos, ez hamis érvelés. A számítógépek jó ideje kb. hasonló energiafogyasztásúak, főleg, ha a megjelenítőt (monitort) is belevesszük. Sőt, némelyek még jóval kevesebbet is fogyasztanak, mint az elődeik. Egy Raspberry Pi még pár darab ceruzaakkuról is közel egy órán át képes üzemelni. (LCD kijelzővel együtt.) Nézzük meg, hogy egy 286-os gép CGA monitorral meddig menne ennyi energiával. ;-) Ebben a hasonlatban erősen keveredik a telejsítmény, és az energiahatékonyság. Ha az autós példánál maradunk, akkor inkább azt lehetne kérdezni, hogy miért megyünk csak 80-nal, amikor az autó képes lenne 200-zal is menni? Nos, talán remélem, hogy ezen felbuzdulva nem akar senki 200-zal csapatni a közutakon, csak hogy "kihasználja az autója teljesítményét".


"Ennek ellenére minden második weboldal küzd a zökkenőmentes, 60 képkocka/mp sebességű görgetés fenntartásáért."

Hát nem tudom. Mondjuk a francnak se jutott eszébe FPS-eket méregetni, de én jó ideje nem tapasztaltam görgetésbeli problémákat.


"amely a Google által kreált Chrome böngészőben fut, 13 másodpercet vesz igénybe a közepes méretű e-mailek megnyitásához"

Én mondjuk Firefoxot használok böngészőként, de megnéztem: a GMail.com-on a legutóbbi érkezett e-mail jóval kevesebb, mint 1 másodperc alatt nyílt meg. De mint írtam fentebb, Thunderbirtöt használok, ott meg végképp nem tapasztaltam ilyen problémát. Illetve de... olyan 10 éve, amikor a GMail IMAP elérése még piszok lassú volt. (Sőt, a legelején még nem is volt ilyen.) Milyen érdekes, azóta ezt kifejezetten gyorsra megcsinálták. Szóval mégis csak van pozitív változás bizonyos területeken?


"Minden egyes billentyűleütésnél csak egy apró téglalap alakú területet kell frissítenie, és a modern szövegszerkesztők ezt nem tudják 16 ms alatt megtenni."

Mondjuk azért van némi "kis" különbség egy szöveges módú full-screen editor, meg egy fejlett, grafikus szövegszerkesztő között. Igazán ironikus, hogy ezt a "nemzetközileg elismert Fejlesztő Úr" eddig nem ismerte fel. Az ugye megvan, hogy mondjuk egy Word, vagy LibreOffice Writer nem csak annyit csinál, hogy egy 9*8-as, a képernyőn fixen elhelyezkedő területet ír felül a karakteres memóriába való írással? Ott azért figyelni kell (szoftveresen) a betűkészletre, a betűméretre, a környezetre, ami ugyebár itt már pixel szervezésű, és nem egy fix karakterrácson helyezkedik el.

Az írás többi része is hemzseg a valóságot nélkülőző túlzásoktól.


"A webalkalmazások akár 10-szer gyorsabban is megnyílhatnak, ha letiltják az összes hirdetést."

És meg is szűnnek, vagy fizetőssé válnak azok az alkalmazások. Vajon ki fizetne mondjuk a Gyakorikérdésekért, vagy akár egy GMailért csak azért, hogy ne legyenek hirdetések? Az emberek többsége még egy rohadt Netflixet is sajnál befizetni, és azon rugóznak, hogy hol csalhatnának. Sajnos az ingyenességnek is "ára van". El kell viselni a reklámokat.

Ja, és nem. Hacsak nem valami átverős kamu, vagy isten háta mögötti warez oldalról van szó, sehol nem fog a betöltési idő a tizedére csökkenni a reklámok letiltásával.


"Ha eltávolítjuk ezeket, az internet őrült gyorssá válik.

Hát nem. Mivel ez - főleg egy kulturált weboldal esetében - csak töredéke az összes adatmennyiségnek.

2023. máj. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/49 anonim ***** válasza:
81%

Összességében:

Nekem a véleményem az, hogy tényleg sok helyen el van hanyagolva az optimalizálás, és akár önszántukból, akár a menedzsment nyomására, de az erőforráshatékonyságot beáldozzák a fejlesztői idő oltárán. De azért a világ nem ennyire kisarkított. A PC-met több, mint 5 éve vettem, és kisebb fejlesztéseket leszámítva tökéletesen működik ma is. Linux Mint 21.1. Nem csak Microsot és Windows létezik. A notimban 4 GB RAM van, egy alsó kategóriás proci, és semmi problémám nincs a teljesítményével. Ha Win10-et tettem volna rá, persze, összecsinálta volna magát. Csak én már '15-ben, amikor a Win10 megjelent, úgy volta vele, hogy köszönöm, eddig elég sok mindent elnéztem a MS-nak, de ezt a békát már nem nyelem le. Most ott tartok, hogy kényelmetlenül érzem magam, ha Windowst kell használnom. És amikor zsír új gépeken a Win11 nyűglődik, én meg vígan elvagyok a rendszeremmel, akkor valahogy nem érzem azt, hogy olyan pocsék irányba menne a szoftveres világ. Vannak problémák persze. De ha az ember a megoldásra törekedne, és nem a hisztire, akkor a problémák többsége egyszerűen nem létezne. Akkor sem lenne problémamentes az életünk, akkor is lennének bosszúságok, de mondjuk feleennyi, vagy negyedennyi. És azt sem érzem, hogy mondjuk a mostani rendszerem ne nyújtana többet, mint mondjuk a Win98.

2023. máj. 4. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/49 A kérdező kommentje:

"Igen, nyilván. Olyannyira elismert fejlesztő, hogy a nevére (?) rákeresve a Google első oldala csak két, már nem élő üzletembert adott ki hasonló névvel. Olyannyira elismert fejlesztő, hogy még a teljes nevét sem vállalja."


Az a blog, amiről írsz, az én blogom. A magam szórakoztatására csináltam, nem is erőltetem, hogy komolyabb látogatottságra tegyen szert. Az írás ami ott helyet kapott, ha alaposabban olvastad volna, nem az enyém, amit jelzek is, már az első mondatban.


Az eredeti cikk egy németországban élő, meglehetősen jól képzett, igen jó hírű fejlesztőtől származik.

2023. máj. 4. 11:41
 18/49 anonim ***** válasza:
21%
Tehát a saját bloggodat reklámozod és a saját véleményedet adod elő úgy, mintha azt valaki más írta volna? Azért tudod, hogy ez nem szép dolog. Főleg nem ilyen módon nézettséget generálni a saját blogodnak. Köszönjük. Úgy gondolom innen kezdve minden más az értelmetlen. Ez a kérdés egy bújtatott reklám ami ütközik az oldal szabályzatába.
2023. máj. 4. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/49 anonim ***** válasza:
76%
Van a mondás: "költség, idő, minőség - válassz kettőt". A legtöbb cég a költséget és az időt választja. Leginkább ezért rosszak a szoftverek.
2023. máj. 4. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/49 anonim ***** válasza:
22%

"Az a blog, amiről írsz, az én blogom."

v.ö.

"Itt egy cikk, ami az enyémhez hasonló véleményen van"

2023. máj. 4. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!