Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Milyen matematikai tudással...

Milyen matematikai tudással kell rendelkeznie valakinek aki programozó szeretne lenni?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy nagyon kell hozzá a matek, viszont itt arra gondolok, hogy főként a matematika melyik ágait használja egy programozó. Illetve azt hallottam, hogy van benne egy minimális fizika is, ez mennyire igaz, illetve ha igaz, akkor a fizika melyik ága? Ezek lennének a kérdéseim

2023. ápr. 10. 14:18
1 2 3 4 5
 11/48 anonim ***** válasza:
42%

Akkor már csak el kell végezni egy egyetemi képzést, és minden adott lesz! Hajrá.

Ja angolra feküdj rá, kelleni fog, doksikhoz

2023. ápr. 10. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/48 A kérdező kommentje:
#11 Tudom, hogy kell az angol, de nincsenek problémáim az angollal. A nyelvérzékem is jó
2023. ápr. 10. 18:27
 13/48 anonim válasza:
29%

4


Te mik ezek a fos altalad bevezetett definiciok?


Tesom Hollandiaban bankban dolgozik, nem kell semmi matek Pythonban dolgoznak egy cegre-fejlesztett (megvasarolt) modulokbol.


Ismetlem csak M.o-n elvaras egyetemen ez a matek, de nem kell.


14 eves kolyok csinalt jatekot: [link]


Szerinted mekkora matek tudasa volt? Semennyi.


Igen kell egy kis matek ha sajat alakzatokat akarsz csinalni, vagy mesz statisztika agon tovabb.


De meg mindig a napjainkban a vilag nagyreszen nem kell a matek, ez egy bevett magyar hulyeseg.


"Kombinatorika: a problémamegoldó képesség növeléséhez és az optimalizáláshoz szükséges a kombinatorika,"


Gyonyoru megfogalmazas egyebkent.


Igen, kell a matek hogy lediplomazz, utana 95% ban ahogy masok is irtak nem kell.


Ismerosom USA ban el, Cryteknel is dolgozott, nem jart egyetemre, nem tanult semmi matekot. Most beszeltem vele, es olyan jol el hogy kopni nyelni nem tudtam.


Magyarorszag total le van maradva, de etesd a gyereket hogy kell a matek, mert mondom ha egyetemre akar jarni akkor igen kell, az sem mindegy hogy hova. De csak a diplomahoz, utana kb. kidobhatod azt a rengeteg felesleges matek tudast szinte.


Jobb lenne ennyi matek kovetelmeny helyett mondjuk Pythont, meg C-t, C++, C#, MySQL-t, R-t, webfejlesztest tanulni, tobb szamitogep architekturat.


Fogsz tanulni majd grafelmeletet most en is irhatnek egy gyonyoru mondatot hogy mi az, de a legtobb helyen nem ilyeneket fognak kerdezni, hanem hogy adnak egy projektet kapsz 1 hetet es csinald meg. Vagy ott helyben kodolj le valamit es magyarazd el.


Nem Newton egyenleteket fognak kerdezni meg ilyen hulyesegeket mint a 4-es irta.


Lehet o meg nem lepett ki az IT szferaba es fogalma sincs mirol beszel, de mar tanulja a dolgokat es ahogy latom meg az elejen tart ha komolyan ezeket sorolta fel mint matekos targyak.

2023. ápr. 10. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/48 anonim ***** válasza:
29%

Ha nagyon alacsony sziten játék fejlesztő vagy és a GPUn futó shadereket írod, akkor rengeteg matek kell, meg fizika.


Amúgy ... kb semmi.


Nagy banki rendszert fejlesztek. Abszolút 0 matek kell hozzá. 6. osztályos szint bőven elég.


Ezen kívül egy gyógyszeripari szoftveren dolgoztam. Ott volt, hogy nagyon pontos számításokat végző és adminisztráló kódot kellett készíteni, de ott is mint programozó semmit matek tudás nem kellett. Az aki használja azt a rendszert már kérdéseke, de azok nem programozók :D

2023. ápr. 10. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/48 anonim ***** válasza:
18%

Az x86-os PC védett módban, alapértelmezésben négy kilobájtos szegmensekben kezeli a memóriát. Minden egyes program ilyen méretű szegmensek többszörösében fut.

Ha egy PC-ben mondjuk hat GigaBájt memória van, akkor nem is kell mondanom ez hány ilyen szegmentumot jelent, mivel már ehhez sem kell semmiféle matek. Ha nem elég az operatív memória és bekapcsol a SWAP, ahhoz sem kell semmiféle matek tudás, hogy kiszámolódjon és lefoglalásra kerüljön az igényelt SWAP szükséges mérete.

Ahogy ahhoz sem kell, hogy egy PC-n futó oprendszer ezeket a kis memória-töredékeket lekezelje. Mert mi is ez? Menet közben kell a kilépő taszkok által lefoglalt memóriát felszabadítani, a belépő taszkoknak újakat lefoglalni. Ugyanezt tenni, ha egy program ír a heap-re vagy olvas a háttértárról. Mondjuk amikor egy szövegszerkesztő beolvassa a, ki tudja mekkora fájlt.

Ezek a memória foglalási/felszabadítási tevékenységek folyamatosak, és random jellegűek, ami azt eredményezi, hogy a memória és a SWAP, idővel fragmentálódik, töredezik, hiszen ahogy kilép az első, második program, az elsők között lefoglalt memória szegmensek is felszabadulnak, ahova a legközelebb futni kivánó programot kell beolvasni, neki stacket, heapet biztosítani, már ha oda befér. Így aztán adódik a helyzet, hogy egy program négy-öt részét, amiket szintén szegmenseknek (kód, adat, stack, extra, stb) hívnak, ilyen korábban használt helyekre kell betördelni, vagy meg kell próbálni a használatban lévő szegmenseket átmozgatni, a bennük lévő adattartalommal, a futó programmal és annak adataival együtt. Ez az allokáció. Ilyenkor át kell írni a program memória-foglaltsági tábláját is. Mindezt valahogy nyilván kell tartani, ráadásul, a PC processzorát megépítő legények jóvoltából még ún. címfordítás is létezik, hogy az úgynevezett virtuális címek, a valóságos, azaz fizikai címekre legyenek leképezve. Négy bites eltolás, szegmens, offset, anyám tyúkja, csak, hogy ne unatkozzunk. Ehhez az egészhez nem kell semmi különösebb, talán csak annyi, hogy az ember megalkot egy rendszer, amiben kezeli a szabad és a foglalt címeket egy táblázatban (global descriptor table), megteremt egy három, vagy négy, esetleg öt szintű memória védelmi rendszert. Nehogy megtörténhessen olyan, hogy az egyik program, ami mondjuk éppen egy vírus, a még tiszta állományokat megfertőzze, vagy hogy más kártevő ne postázhassa el a password fájlunkat a hekkereknek, ufóknak vagy az indonéz hegyi pásztorok szövetségének. Ki kell még dolgozni a szegmensek, lapok kezelésének néhány módját, mondjuk olyanokat mint first fit, best fit, worst fit, stb. és az ezeket a módokat hatékonyan szelektáló, hasznosító algoritmust.

Mert ha ilyen nincs, vagy nem elég jó, akkor a PC beteg szamár módjára lelassul, használhatatlanná válik. Jön a laphiba, a page fault, windows esetében a kék halál és annak következményei.


Na, ezt a vázlatosan ismertetett, laza, könnyen áttekinthető, egyszerű, különösebb tudást, matekot nem igénylő, pitiáner műveletet hívják memória menedzsmentnek. Ilyet persze bárki képes írni, hat általánossal, esetleg héttel. Nem nagy röfögés az egész.


Talán ezen a példán keresztül mindenki számára belátható, felfogható végre, hogy a programozás nem igényel semmiféle matekot.

2023. ápr. 10. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/48 anonim ***** válasza:
45%

Ha egy fika programozó akarsz lenni mint az itt hozzászólók nagyrésze akik garázscégeknél vagy max gyűjtőmultinál helyezkednek el alacsony beosztásban akkor nem kell matek.


Ha egy IT God akarsz lenni aki komplex AI alapú üzleti döntéstámogató rendszereket fejleszt vagy üzleti folyamatokat becsül meg illetve nem elégszik meg a sima beosztott státusszal hanem Tech Lead, CTO, IT vezető pozit akar betölteni akkor jobb ha az üzleti folyamatok értelmezéséhez a gazdasági, technológiai ismeretek mellé erős matematikai készség tárul.

2023. ápr. 11. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/48 anonim ***** válasza:
24%

Egy programozó szakmai életében, ami kb. 40 év, a matematika minden ágára szükség van. Vagy többé, vagy csak kevésbé, alkalomszerűen.

Aki nem tanult halmazokról, gráfokról, projektív geometriáról, kombinatorikáról, játékelméletről, valószinűségszámításról, topológiáról, stb, stb, stb, az nem fog tudni programozni, jó, vagy legalább megfelelő kódot írni, de a legtöbb esetben még jó szart sem.

Hülyíthetik itt egymást az olcsók, a kívül rekedtek, de attól a vér nem válik vízzé. A sufnicégeken kívül, másutt nem véletlenül várják el a diplomát.


Egy térinformatikai rendszer, vagy menetrend szervező program fejlesztésében hogy venne részt olyan, aki nem tanult gráfelméletet, aki soha nem hallott az utazó ügynök problémáról? Mit csinálna ott, vakarná a lompost?


Egy kriptográfiai rendszer implementálásában mit is csinálna egy olyan, aki nem tanult számelméletet, statisztikát, valószinűségszámítást? Felmosna, felsöpörne?


Egy szimplább sakk program, vagy egyszerűbb logikai játék írásánál mit lehetne kezdeni olyannal, aki nem tanult matematikai logikát, aki azt sem tudja a játékelméletről, hogy azt eszik-e vagy isszák? Ő főzné a kávét?


Nem folytatom a példák sorolását mert még elbőgitek magatokat.


Aki azt állítja, hogy nem kell matek, vagy hogy elég a 6. osztályos matek, az nem programozó és soha nem is dolgozott akként.

Akad néhány, valahogy diplomássá lett veréb, akik azt hangoztatják, hogy az egyetemen tanultakból semmit nem hasznosítanak, csak hát, tévednek. Hülyék ahhoz is, hogy ezt helyesen megállapítsák. A passzív logika, a passzív matek észrevétlenül is dolgozik bennük, jobb eredményeik lesznek mint a sületleneknek, ha akarják, ha nem. Már ha tényleg megtanulták, ahogy dolgozik az emberekben az idegen nyelv tanulásánál, használatánál a passzív szókincs. Csak utóbbit olykor felismeri az ember, a matekot meg jobbára nem. Egy teljesen átlagos műveltségű, 35. életévében járó ember ismer legalább száz olyan szót, ami valamelyik, általa nem beszélt idegen nyelvben előfordul és ismer legalább még háromszázat, ami apró, de felismerhető módosulattal, hangzóváltással egy idegen nyelvben is ugyanazt jelenti, mint magyarul. Ehhez jelzem, hogy 100+300 szóval, meg némi pici nyelvtannal bármely nyelven el lehet totyorogni.


Sonka - sonku, sunca. Pásztor - pastor. Baj - bai.

Medve, kovács, csütörtök, drága, furulya, cigány, ez egy se magyar szó.


Hogy az informatika révén polgárjogot nyert angol szavakat már ne is soroljam, mint pendrájv, vincseszter (harddiszk), processzor, monitor, backup, szerver, hekker, efpées, bit, bájt, cédé, dévédé, kodek, pixel, stb.


Nem kell matek?

Ilyet leírni. Édes f.szom


Nektek nem kell! De ti annyit is értek.

2023. ápr. 11. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/48 anonim válasza:
75%
Ha összefoglaljuk, akkor vannak olyan részek, ahova kell és vannak ahova nem. Én informatikusokat tanítok egyetemen és azt nagyon fontos elmondani, hogy az egyetemi képzés arra nevel, hogy lényegében bármilyen területen megálld a helyed. Szóval erre a kérdésre az a válasz, hogy attól függ az informatikán belül mivel szeretnél foglalkozni.
2023. ápr. 12. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/48 anonim ***** válasza:
57%

#13

"Tesom Hollandiaban bankban dolgozik, nem kell semmi matek"

És olyan minőségű a munka is, amit végeznek.

Persze, bemehetsz nulla tudással egy atomerőműbe dolgozni, viszont csak a szerencsén fog múlni, hogy nem robban fel az egész.


"Ismetlem csak M.o-n elvaras egyetemen ez a matek, de nem kell"

Egyrészt, nem, nem csak Mo.-on. Ez elég sok helyen elég fontos. Google beugró gyakorlatilag matekfeladatokból áll. Amelyik cég ad magára annak a programozás feladat, amit interjún csinálnod kell, igazából egy matek feladat.

Másrészt, jól teszik és oka is van ennek. Magyarországi fejlesztők okkal vannak a legjobbak közt. Pl. itt a top 5-ként szerepelnek a magyar fejlesztők.

[link]


"De meg mindig a napjainkban a vilag nagyreszen nem kell a matek, ez egy bevett magyar hulyeseg."

Jah, hülye google, microsoft és apple fejlesztők. Elvárják a matekot. :DDDD

Te nem vagy valami okos, igaz? :DDD


"utana 95% ban ahogy masok is irtak nem kell"

Mint matek nem kell, mint logikai képesség igen, mert az meg napi szintű problémáknál elő jön és matek nélkül normális helyen gyorsan felsül az ember.


"Most beszeltem vele, es olyan jol el hogy kopni nyelni nem tudtam"

A kommented minősége alapján veled kb. egy majom is el tud beszélgetni, szóval csak ne dícsérjük agyon a haverod, hogy téged lenyűgözött.


"Magyarorszag total le van maradva, de etesd a gyereket hogy kell a matek"

Jah, végül is csak a top 10 legjobb országban van, ha a fejlesztőket nézzük, de biztos le van maradva. :DDDD


"Jobb lenne ennyi matek kovetelmeny helyett mondjuk Pythont, meg C-t, C++, C#, MySQL-t, R-t, webfejlesztest tanulni"

Ez egyébként bizonyítottan nem igaz. Megfelelő matematikai ismerettel és 1-2 programozási nyelv után. Egy-egy újabb nyelv már nem okoz nagy gondot, szóval csak az idődet pazarolnád.

Ez pl. pont egy elmaradott hozzáállás, amit te hirdetsz.


"hanem hogy adnak egy projektet kapsz 1 hetet es csinald meg. Vagy ott helyben kodolj le valamit es magyarazd el"

És ezek rendszerint matematikára épülnek. Az esetek 99%-ában nem a nyelvi képességeidet mérik, mert ha holnap új nyelvet kell használni a cégnél, akkor elvárják, hogy azt képes legyél megtanulni 1-2 hét alatt. Itt kifejezetten a matematikai ismereteidet szokták nézni.

Meg lehet nézni a youtube-on ,hogy milyen kérdések vannak a google, full gráfelmélet.


"Nem Newton egyenleteket fognak kerdezni meg ilyen hulyesegeket mint a 4-es irta."

Nem, mondjuk egy fában különböző bejárásokat fognak kérdezni, hogy melyik esetben mi az optimális és ezt tudnod kell indokolni, ami matek.


"Lehet o meg nem lepett ki az IT szferaba es fogalma sincs mirol beszel"

Ő lehet. Én a világ egyik vezető IT cégénél dolgozom és kell a matek.


"ahogy latom meg az elejen tart ha komolyan ezeket sorolta fel mint matekos targyak"

Egyébként elég ostoba vagy, ha úgy értetted, hogy ő tárgyakat említett.

2023. ápr. 12. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/48 anonim ***** válasza:
71%

"Google beugró gyakorlatilag matekfeladatokból áll."


Idaig olvastam, aztan ennel a hazugsagnal abbahagytam :)

2023. ápr. 12. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!