Van-e valakinek mostanában tapasztalata programozó tandfolyamokkal, bootcampekkel? Pl. Progrmasters, Progmatic stb.? Akár jó akár rossz?
Én egy 100% állásgaranciával hirdetett, akciós (több millió forint helyett pár százezer forintos) 6 hónapos szoftverfejlesztő bootcamp-et végeztem el.
A tanulmányi szerződés igen hosszú leírású volt, az apróbetűs részekben volt elrejtve a lényeg: azt kínálta a cég, hogy 500 000 forintos AKCIÓS (egyébként 2,5 millió forintban állapították meg a kurzusok értékét) tandíj ellenében kiképzik a jelentkezőket, valamint állást biztosítanak számukra, KÖTELEZŐ jelleggel - tehát a szerződésben vállalod, hogy az általuk kijelölt cégnél dolgozol 1.5 évet - vagy ha mégsem dolgozod le ezt az időt, akkor ki kell fizetned a képzés teljes (2.5 milliós árát). Természetesen ezeket az információkat nem hangoztatták előre, a marketingjükben az akció és a biztos állás szerepelt + rengeteg elégedett, milliókat kereső szakváltók stb...
A képzés minősége átlagos volt, gyakorlatilag az oktató többször linket küldött el, hogy melyik ingyenesen elérhető videót nézzék meg. A tananyag viszonylag jól össze volt állítva logikailag stb... de az oktató ritkán tudott érdemben válaszolni a felmerülő kérdésekre, ami azért szerintem kicsit gáz és a sztereotípia is igaz, hogy valóban megtalálható az interneten minden, gyakorlatilag azt csinálta az oktatást szervező egyén, hogy az internetes ingyenes anyagokat összeollózta és rendszerezte, hogy mit mi után kell megnézni, megtanulni. Szóval az oktatásról körülbelül ennyit, volt egy vizsga a végén, az semmi extra nem volt, ha gyakoroltad és komolyan vetted akkor simán elvégezted.
Az oktatásról kb ennyit, a döbbenet ezután érkezett: a velük szerződésben álló céghez közvetítettek, ahol NEM szoftverfejlesztői állást kínáltak (amit a kurzuson tanultam), hanem tesztelőit, amit ha elutasítok akkor 2 millió forintot kell fizetnem a bootcampet szervező cégnek, ugyanis az volt az akció feltétele, hogy 1.5 évet le kell dolgoznom a velük szerződésben álló cégnél (ez a 100% állásgarancia). Mivel nem akartam 2 millió forintot fizetni és manuális tesztelő sem akartam lenni nevetséges bérért (minimálbér + br. 5000 forint), ezért elkezdtem állásokat keresni, hátha szerződésszegéssel ott tudom hagyni a céget és egye fene kifizetem nekik a kért összeget ha találok egy jól fizető szoftverfejlesztő állást. A szomorú valóság pedig az, hogy hiába adtam be a jelentkezésemet több helyre, egyedül egy kis cég jelzett vissza, aki bruttó 360 000 ajánlott a munkámért de a 2 körös interjú után nem jelentkeztek többet (tehát 3 hónap alatt nem tudtam elhelyezkedni sehol hiába próbálkoztam). Úgyhogy beletörődtem, hogy le kell húznom itt a másfél évet aztán bízok benne hogy fogok kelleni valahova, ezért teszek is, ha vége a napi 8 és fél órás tesztelői munkának (dokumentumot kapunk, hogy mit milyen módon kell tesztelnünk és mindent dokumentálni) akkor otthon programozok és projekteket csinálok a lehető legjobb tudásom szerint hogy egyszer tényleg teljes munkaidős programozóvá válhassak.
Én csak annyit javasolok, hogy nagyon olvasd el a szerződést mielőtt aláírod bármelyik bootcamp-et kínáló céggel, annak minden pontját és részletét nézd meg, és ha elvégezted a kurzust akkor ne várj csodát se állásajánlatok se a bérek tekintetében.
Én se javaslom a bootcampeket, mert valóban nem keresik a nem egyetemet végzett fejlesztőket.
Magánéleti okok miatt nem volt lehetőségem nekem se egyetemre menni, így egy 2 éves technikusi képzést választottam esti szakon, ahol a tananyag (fizikát és a matekot leszámítva) közelít az egyetemi színvonalhoz. Az első év végén felvettek gyakornoknak egy céghez, mert az interjún elég jól teljesítettem, de miután új főnököt kaptunk, már csak tesztelésre kellek én is. Szóval lehetsz bármennyire tehetséges, a munkaerőpiacon nagy hátrány, ha nincs diplomád. A mi tanáraink is arra készítettek fel minket, hogy leginkább tesztelőként tudunk majd csak érvényesülni. Annyi a pozitívum, hogy nálunk a nappalisok közül 1-2 srácnak sikerült elhelyezkednie végül valóban fejlesztőként, de ez akkor is kis arány.
A másik a tananyag. A bootcampeken (és nálunk is) rengeteg mindent nem tanítanak, amit egyetemen igen. Nem kifejezetten programnyelvek, vagy technológiákra kell itt gondolni, hanem mondjuk tiszta kód elvek, programtervezési minták, alkalmazás rétegek stb. Mind mind olyan dolog, amit ha nem tudsz, akkor hiába vagy tehetséges, a munkád nem lesz jó. A bootcampek többsége maximum 1 éves, ami szintén kevés ahhoz, hogy komplex fejlesztő váljon belőled. Azokról pedig inkább nem is beszélnék, akik 1-2 nyelvet tanítanak meg 3 hónap alatt, és utána azt ígérik, hogy keresett leszel a munkaerőpiacon ezzel a tudással.
2/4: nagyon köszi!
"az oktató ritkán tudott érdemben válaszolni a felmerülő kérdésekre, ami azért szerintem kicsit gáz "
Ez tényleg gáz. Voltaképp ez a fő bajom, hogy tök lutrinak tűnik, mennyire kompetens emberek fognak oktatni. Bár van ahol van nyílt nap, vagy legalább név/fénykép fel van téve róluk, mondjuk abból nem derül ki sok.
Ez a tandíjas dolog is gáz, pláne, hogy a végén minimálbérért dolgoztatnak... durva.
Mindezt elolvasva nem lenne egyszerűbb egy könnyebb egyetemen egy infós szak levelezőn?
Vagy akár csak az otthoni tanulás szabadidőben?
#6 én azt vettem észre hogy kevés ember tudja magát rávenni az otthoni tanulásra, főleg munka mellett. És azok akik nekiállnak is, sokszor elvesznek a "tutorial hell" ben.
Egyetem meg kemény és akkor jó ha elmész mellette gyakornoknak
7# Az nem lehetséges, hogy otthon tanul, majd mikor úgy érzi már megüti egy nagyon béna kezdő szintjét, aki mondjuk csak core javát ismeri és console applikációt csinált csak, akkor felvételizik mondjuk a BMEre, majd rögtön passzivizálja magát és elhelyezkedik diákmunkában?
Diákmunka terén rettenetesen egyszerű munkát találni. Olcsó alkalmazni és jobban néznek a munkáltatód, ha mögötted van a BME.
2 passzivizálás lehetséges egymás után, az 1 év tapasztalat.
Utána felvesz nagyon kamu tantárgyat, amire be sem jár és abból is pár kreditet és így csak még 1 év múlva rugják ki.
Tehát a végére lesz 2 év tapasztalat és oda írhatja a CV-be, hogy BMEn tanult, de végül ott hagyta, mert számára fontosabb volt a munka.
#8 azért ez nem ilyen egyszerű
-Elsőéveseket a cégek nem annyira szeretnek alkalmazni mert kb semmit sem tudnak.
-Első félévben nem tudsz passziváltatni
-Nem mindenki fog BME re bejutni csak úgy
- Régebben érettségizetteknek kell az emelt valamiből ami sokaknak nincs meg
Persze lehet tárgyfelvétellel szórakozni, de ennyi erővel komolyan is veheted a dolgot.
És igen könnyebb diákként munkát találni de ott is meg kell lennie az alapoknak, ha webfejlesztő akar mondjuk valaki lenni akkor legalább egy weboldal elkészítéséig el kéne jutni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!