Számít-e az, hogy programozó diákmunkát mennyire neves cégnél csinálok és mennyire szépíthetek azon a CV-ben, hogy ott mikkel foglalkoztam? (Többi lent részletesebben)
Egy nagyon nagy IT-s cégnél dolgozok jelenleg programozóként diákmunkán. Ebből ered az első kérdésem, hogy mennyire számít ez majd pl HR-nek, mikor majd látja említve?
Második kérdésem pedig azért merült fel, mert belsős dolgot csinálok és nem tudom, hogy mennyire tud más cég utánanézni annak, hogy mivel foglalkoztam itt. Nyílván nem hazudnék nagyot, de szeretnék színezni a dolgokon picit (amivel nem is hazudnék, mert olyanokat írnék bele ami pár napos tanulással pl pótolható vagy csak gyakorlatom hiányzik).
Persze, hogy számít a cég imidsze, a betöltött pozíció és az eltöltött idő.
Nyugodtan szépíts a dolgokon + csiszold az önéletrajzodat, pont az a lényeg, hogy a következő állásinterjún úgy el tudd adni magadat, hogy megnyerő legyél + megadják az általad kívánt bért.
"mikor majd látja említve?"
Ez elsősorban attól függ, hogy látja-e említve?
Számít biztosan, de nagyon multinál egy pici részlet feladatot kapsz, amit agyon specifikálnak.
Én direkt egy kis céget választottam első munkahelynek egyetem alatt, ahol mindenre volt rálátásom, nagy felelősséget adtak már egy gyakornoknak is és kb mindent is csinálni kellett, pedig nagy multiktól is kaptam ajánlatot.
Szóval szerintem nem a cég számít, hanem a tudás és, hogy azt tudod demonstrálni, előadni.
Szerintem számít, mondjuk nem mindegy hogy egy IBM, egy Blackrock vagy egyéb jónevű multinál vagy, vagy pedig józsi 4 fős IT cégénél aminek Linkedinje sincsen.
Sztem semelyik cégnél se tudnak igazán utánnanézni, hogy mit csináltál, de ha állítasz valamit, belekérdeznek, nem tudod és nincs rá magyarázatod az nagy - pont lesz.
CV ben meg lehetsz kreatív, HR sokszor azt se tudja kiket keresnek. Beírják pl h CI CD pipeline ami egy elég devopsos dolog lenne ha mély tudásod van róla, de a valóságban programozóként sokszor kb annyit kell tudnod hogy mire kattints pull requesteknél.
Vagy legyél tisztában linux rendszerrel ami a valóságban annyi hogy mountolva van egy linux alapú tárhely és egyszerű unix commandokat kell használnod.
#4
Ezt alá is tudod valahogy támasztani? Mert én csak az ellenkezőjével találkoztam.
A multinál is sok mindennel kell foglalkozni, csak nyilván mindennel nem tud, mivel nagyobb projektek vannak általában, viszont cserébe rálát olyanra is, amivel nem feltétlenül foglalkozik.
A kkv-knál meg a legtöbb esetben pont az a baj, hogy ha foglalkozol is mindennel, akkor se feltétlenül jól, mivel náluk nincs meg az a luxus, hogy adott esetben a senior besegítsen, magyarázzon, optimális megoldás szülessen. A cél ott annyi, hogy valahogy menjen.
Ez egyébként a magyar kkv-knál kifejezetten gyakori, hogy egy rakást szart raknak az asztalra és azt hiszik, hogy értenek hozzá.
6# Nálam senior kollégák rettenetesen durván reviewták a kódot.
Hiába működött, ha nem volt elegáns, jó a megoldás és optimális, akkor nem mehetett tovább. Sokszor emiatt újra kellett terveznem teljesen dolgokat.
"náluk nincs meg az a luxus, hogy adott esetben a senior besegítsen"
Nem tudom, hozzám képes volt a senior kolléga oda ülni és 1 órán át magyarázni pontosan mi mért van és mért jobb X megoldás Y-nál és az elején naponta órákat szántak rám, annak ellenére, hogy eleve kézzel fogható tudással kerültem oda.
"egy rakást szart raknak az asztalra és azt hiszik, hogy értenek hozzá"
Nálunk, pont hogy nagy cégekhez közvetítenek ki munkaerőt és többnyire azt veszem észre, hogy a belsős projekteken nagyon durván oda figyelnek, hogy minden jó legyen és minden nagy cégnél, ahova kiközvetítik őket ámuldoznak, hogy milyen rossz a kód minőség és a fejlesztő csapat.
Lehet én a kivételnél vagyok, de egyenlőre bevált és tényleg olyan helyen vagyok, ahol szerintem a legjobban fejlődök.
Persze egyetem után én is tervezem, hogy tovább megyek valami multihoz és kimaxolom a fizetésem.
Ezzel szemben vannak ismerőseim nagy cégeknél és konkrétan alig csinálnak valamit és saját elmondásuk alapján szinte ugyanazon a szinten vannak most, mint amikor elkezdték.
Lehető ők is kívételek.
Nálunk multinál ugyan úgy durva reviewk vannak pull requesteknél és nem egy eset volt ahol újra kellett rendeznem a kódomat azért, hogy optimálisabb legyen.(és átláthatóbb)
A különböző unit és regression tesztekről nem is beszélve amik ellenőrzik hogy nem cseszted -e el a kód többi részét csak azért mert megváltoztattál egy outputot.
Mentorálással sem éreztem hogy gond lenne, egy csomószor ültem le a főnökömmel vagy éppen a felettesével és megmutatták hogy hogyan lehet dolgokat jobban csinálni.
Szerintem nagyon cég függő hogy mi-hogy megy. Vannak rémtörténetek kiscégekről akik kihajtják a beledet is és nagycégekről ahol meetingről meetingre ugrálsz.
#7
"Nálam senior kollégák rettenetesen durván reviewták a kódot."
"Nem tudom, hozzám képes volt a senior kolléga oda ülni és 1 órán át magyarázni pontosan mi mért van"
Jó, akkor máshogy mondom. Ezt az a cég teheti meg, akinek van pénze.
Általában a multinak van és a kiscégnek nincs, mivel ez úgymond pénz kidobás egy profitorientált cég szemében, ami miatt kevesebbet kereshet, így normális esetben pont a multinál működik ez.
"ahova kiközvetítik őket ámuldoznak, hogy milyen rossz a kód minőség és a fejlesztő csapat"
Szerinted milyen cégekhez közvetítenek ki? Ahol nyilván nincs meg a megfelelő kompetencia.
Mellesleg lehet, hogy a multikról is eltér a fogalmunk, én itt kifejezetten IT cégekre gondoltam (multi és kkv esetén is), így akármennyire multi egy bank, őket nem értettem ide.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!