Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Windows és Linux?

Windows és Linux?

Figyelt kérdés

Sokszor olvasom, hogy egyesek csak Windowst használnak, mások a Linuxot istenítik. Részemről Windows, de kipróbáltam a Linuxot is.


Nem értem, miért erőltetik a Linux rendszereket, amikor kb. irodai alkalmazásokhoz és zene/videó/internetre elég csak, amit tud. Aki nem ért a gépekhez, az kb. az első problémáig döcög el, aki játszik, annak kevés, aki komolyabban dolgozik a géppel, szintén nem jó, akkor miért várják, hogy a Linux egyszer majd elterjedjen?


Nekem olyan fapadosnak tűnt minden próbálkozáskor, és a VGA-drivernél mindig meghalt a dolog. Nyomtatót nem próbáltam, de nem hiszem, hogy valami nagy hardvertámogatása lenne.


Ti próbáltátok már a Linuxot? Tapasztalatok?



2016. jan. 1. 21:33
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/105 ejbenjaro ***** válasza:
100%

Miben jobb a Linux:

- Legálisan és ingyen juthatsz hozzá és használhatod. A Windowst ugye, a mai magyar valóságban az felhasználók jelentős százaléka nem jogtisztán szerzi be.

- Mivel legálisan jutottál hozzá, nem kétes forrásból, így kisebb az esélye, hogy azok, akik a törést biztosítják a rendszeredhez nem tesznek még bele valami extrát is (pl valami hátsókapu, trójai stb), amit olyan dolgokra használhatnak fel, amit te nem szeretnél.

- A Linux disztribúciók a felhasználó tudásának függvényében nagyjából a végtelenségig testreszabhatóak.

- Régebbi, gyengébb számítógépen is tud gyors és használható lenni, nem kell elavult rendszert használni, vagy új gépet venni, mert az operációs rendszernek már kevés a vas.

- Kevésbé kell aggódni (egyelőre) a vírusok és egyéb kártevők miatt.

- Ha telepítesz egy Linux disztribúciót alapban kapsz egy csomó, a mindennapi használat során, hasznos szoftvert, és még így sem foglal annyi helyet a merevlemezen, mint a Windows, ami alapban jóformán csak az operációs rendszer, meg egy-két fapados program, amit a felhasználók első alkalommal cserélnek is lefele.

- Sok helyen használják, pl TV-ken, SetTopBoxokon, Routereken, és igen, telefonokon is, elvégre az Android is a Linux kernelre épült.

- stb.

2016. jan. 2. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/105 anonim ***** válasza:
100%

"Ennyi az előnye, hogy ingyenes?"

Meg hogy igen túlnyomórészt szabadon elérhető/terjeszthető a forráskód (is).


Nem fenyeget a BSA (pontosabban most már a NAV), kevésbé vagy korlátozva a szoftverszabadalmak béklyóitól, nincsen beépített (ámbár kikapcsolható) kémprogram:

[link]

2016. jan. 2. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/105 A kérdező kommentje:
Köszi a felsorolásokat 21:24-nek és 21:36-nak. Ilyesmire gondoltam, ezek már hasznos, meggyőző válaszok. Mentek a zöld kezek!
2016. jan. 2. 21:54
 34/105 anonim ***** válasza:
100%

Leírom, én miért használok Linux disztrót. (Linux Mint)


- Az öreg gépemen gond nélkül fut. Ugyanis nem vagyok hajlandó egy-két évente új gépet venni, csak hogy az operációs rendszer el tudjon indulni rajta. (És akkor még semmi mást nem indítottam el, csak bekapcsoltam.) Pl. egy Win7 meg sem tudna nyekkenni a gépemen, az utolsó az XP volt, ami Win képes volt futni rajta. Egy lassan 10 éves gépen ügyködök úgy, hogy alig érzem rajta a korát.


- A rendszeres és rutinszerűen működő frissítések nagyon szimpatikusak. És nem csak az op. rendszer frissítéséről van szó, hanem bármilyen, tárolóból telepített programé. És újraindítani sem kell hozzá a rendszert.

(A Win-nel kapcsolatban csak azt tudom, hogy ha jön a rendszerfrissítés, akkor azt abban a percben a pofámba tolja, hogy ő nagyon szeretne frissíteni és újraindulni, és lehetőleg most dobjak el kapát-kaszát. De ezt minden más felhasználói progi maga kell, hogy intézze.)


- Tetszik, hogy az alaprendszerre szabadon választhatok grafikus (desktop) környezetet. Erős gépre csilivilit, gyenge gépre kímélősebbet. Nekem egy közepes igényű van fent, mert nekem az pont jó. Ráadásul ezt ha akarom, úgy testre szabhatom, ahogy nem szégyellem.


- Tetszik a szabadság. Hozzáértéstől függően olyan szinten átszabható a rendszer, hogy a végén tényleg alig lehet ráismerni. És most nem a megjelenésre gondolok, hanem a működésre, viselkedésre.


- És a lényeg, hogy ez a rendszer kb. 3-4 éve van fent. Azóta nem töredezettség-mentesítettem, nem vírustalanítottam, az "operációs rendszer újratelepítést" meg már nem is értem, hogy az micsoda. :)) Nem lassult semmit, nem zanzult bele a saját "registry"-jébe, működik, teszi a dolgát. És meggyőződésem, hogy ha 3 évig ki sem kapcsoltam volna, akkor is ugyanígy működne, ha a gép maga el nem romlik. Egy Windows-ból ezt nem nézem ki. Ahogy már írták: nem csoda, hogy a komolyabb szerverek igen nagy részén valamilyen Linux (*nix) alapú rendszer ketyeg.


De félreértés ne essék, én nem szidni akarom a Windows-t, csak azt írtam le, számomra mik a Linux disztrók előnyei a Winnel szemben.

2016. jan. 3. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/105 Tom Benko ***** válasza:
80%
Hűha, komoly gondok vannak itten. Mit értesz az alatt, hogy komolyabban foglalkozik a gépével? Fapadosnak tűnik? tíz éve, amikor először telepítettem, nekem is annak tűnt. Ez van. Ha nem értesz hozzá, ne használd, és ne szapuld.
2016. jan. 3. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/105 anonim ***** válasza:
80%

Egy másik hasonló témában már leírtam (így akik olvasták, már nem lesz új nekik amit most írok).


Feljött megint a 70 éves "Marika néni" aki életében nem látott gépet...

"Mikor fog Marika szervert üzemeltetni ... Hétköznapi felhasználásról beszélek."


Háromféle ember gépére érdemes linuxot telepíteni:

1. aki ért hozzá és kihasználja a lehetőségeit

2. aki nyitott az új dolgokra és objektív

3. akinek fingja sincs arról hogy mit használ vagy mit csinál


3. típus a "Marika néni" is! Telepítettem már úgy felhasználó gépére linuxot, hogy ő windows-t kért. Először felajánlottam neki ezt helyette (heves tiltakozás volt a válasz, mert "nem értek én az ilyenekhez") majd közöltem vele, hogy ez az "új verzió" a windowsból. Így már rögtön tetszett neki a dolog (linux mint xfce-ről van szó, tehát xp-re piszkosul hasonlít teljesítményben és kezelésében is így hihetőbb volt mint egy win8 - ami egyébként használhatatlan lett volna 10-12 éves gépén) és láss csodát, tökéletesen meg volt vele elégedve, mert nem lassult be a windowssal ellentétben, nem kell 2 hetente vírust irtani teamvieweren keresztül (aktív védelem mellett) csak használja és működik!


És ez az amire VALÓBAN szüksége van egy átlag felhasználónak. Ha bekapcsolja a gépet, akkor minden szarakodás nélkül induljon és működjön. Nem a frissítések telepítésére / konfigurálására akar várni, nem a vírusirtó ellenőrzésére, nem a kéretlen toolbarok betöltésére (hangsúlyozom: Marika néniről beszélünk, aki mindenre rákattint, ha másért nem, de véletlenül biztosan) és nem szeretik 2 hetente a "szerelőt" hívni, mert megint lassú a gép és a "gyerek valamit elnyomkodott". Ez kell a hétköznapi felhasználóknak.

Ebben jobb a linux!


Most arra nem akarok kitérni, hogy technikailag mindez hogy lehetséges, mert így is hosszú lesz megint amit írok, de szerintem ezzel megválaszoltam a kérdésed.


Továbbá:

Kedvenc érv a linux ellen, hogy "nem akarok a parancssorral bűvészkedni" és "nem fogok megtanulni programozni, hogy használjam" (igen, ez az érv egy külön misét is megérne.. ezt még régebben írta valaki)


1. windows alatt is van rengeteg dolog amit másképp nem lehet megoldani. pl szimplán zavar a 8GB-os hiberfil.sys és szeretnél tőle megszabadulni: [link]

de ez csak példa, több ilyen is van...

Nem véletlenül találta ki a windows a parancssor mellé a powershell-t. Nyilván nem azért mert olyan szuper a kattintgatós felülete...

2. linux esetében is lehet grafikus felületen kezelni a gépet. programok telepítése, törlése és használata vígan megy. az egyetlen dolog ahol ESETLEG szükséges lehet az átlag felhasználónak parancssorhoz fordulnia, ha egy driver nem működik megfelelően. bár itt sem marika néni, hanem aki telepítette a gépet (tehát legalább a 2. típusú felhasználóra) gondolok. ezt említettem első hozzászólásomban is, de annyira nem érzem bonyolultnak a:

sudo apt-get update <-frissítés

sudo apt-get install egyikprogram másikprogram <-telepítés parancsokat.

de visszakanyarodva, tulajdonképpen ezt sem kellett volna, hiszen synaptic csomagkezelőből gond nélkül telepíthető lett volna CSAK EGÉRREL. de szerintem ez a két sor egyszerűbb mint 6-7 kattintás.


Na és mi van ha egy program nincs benne a tárolókban?

1: letöltöd is futtatod binárisként (kb mint windowsban a portable programok)

2: kb majdnem biztos hogy van deb csomag. letöltöd, rákattintasz, jelszó, települ. örülünk.

3: keresel ppa forrást. ez egy rövid kis sor, amit netről kimásolva hozzáadsz a szoftverforrásokhoz (szintén grafikus felületen) és utána (szintén grafikus felületen) csomagkezelőből telepítheted mint a többit. utóbbi bazi nagy előnye (főleg windowssal szemben) hogy lazán frissül a rendszerrel együtt a programod is és az is naprakész.

2016. jan. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/105 A kérdező kommentje:

Pont, hogy nem egyszerűbb a terminál, mint az egerezés. Számold össze, hány betű nyomkodása a 6-7 egérkattintással szemben - ha már ilyen piti dolgokon rugózol.


Az egyszerűbb felhasználó nem feltétlenül hülye. A Windows alatt sem kell mindenre rákattintani, és akkor nem lesz vírusod. Ésszel kell használni a számítógépet.


Aki meg hülye, az a Linuxos gépet is elrontja, ne mondd már, hogy nem.


Ja, és a 8 GB-s hiberfil.sys kit és miért kellene, hogy zavarjon? Csak azért nem kéne csesztetni a rendszert, mert "lehet és tetszik, hogy az van, amit akarok".

2016. jan. 3. 10:44
 38/105 anonim ***** válasza:
61%

A fő kérdésre válaszolva:

Én úgy 1,5-2 évig csak linuxot használtam, nem volt mellette windows. De mikor az upc megküldte az új modemet akkor nem mertem bevállalni linuxon, ezért felraktam a windowst. Ismerve a linuxnak annak a tulajdonságát, hogy lehet nem ismeri fel, lehet szpni fogok.


Több linuxot is próbáltam előtte egyik sem nyerte el a tetszésemet, kivéve annál amit sokáig nyúztam. Nagyon alapvető dolgokra használom a gépet, zenehallgatás, film, torrent, net, youtube videók letöltése. Ezekre teljesen megfelelt a linux. Tette a dolgát, nem hisztizett, nem volt vírusos, nem lassult.

A használt disztrót szándékosan nem írtam le, mert van akinek nem jött be, de a másik ami nálam nem szuperált, az meg másnak jó volt.


Véleményem: Nem annyira a linux a problémás, hanem az azt használók tábora. Egy átlag ember nem akar semmit se bepötyögni semmiféle fstabba, sokkal szívesebben használ segédprogramot. Viszont mégis egy adott disztrón, bárhol nézed sose a kattintgatós módszert adják meg segítségnek a fórumokon, hanem a terminálost. Ha megkérdezed hogyan kell letölteni youtuberól, akkor csak parancssorral, meg kerülő megoldásokkal próbálnak segíteni, hiszen arra is van/volt nagyon jó grafikus program. Ilyen linux "közösséggel" mindig visszamaradottabbnak fog tűnni a linux a windowshoz képest annak aki csak használni akarja a gépet.

2016. jan. 3. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/105 anonim ***** válasza:
Kérdező, te hány éves vagy és mi a szakmád, mivel foglalkozol?
2016. jan. 3. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/105 anonim ***** válasza:
84%

#38, #39


A terminálos megoldások azért népszerűbbek, mert rendszertől függetlenül működnek. Pl az "apt-get install" tökéletesen működik szerveren is ahol grafikus felület sincs és desktopon is ahol pedig megoldható lenne egérrel.

Egyébként felfele nyilat nyomva behozza az előző sort így nem kell mindent újraírni. Szóval nekem speciel kényelmesebb. (Nyilván ízlések és pofonok..)


"Az egyszerűbb felhasználó nem feltétlenül hülye."

Nem mondtam, hogy hülye de össze vissza kattintgat. Nekem nem kell bemutatnod, teamvieweren folyton segítséget kell nyújtani. (fogorvosnak, fogtechnikusnak, ügyvédnek, könyvelőnek... csupa "buta" embernek.)

A gond ott van, hogy nem tudják mit lehet és mit nem. Simán letöltenek egy zene.mp3.exe fájlt és fel sem tűnik nekik, hogy nem mp3 a kiterjesztése. De erről felmérés is készült, az emberek 70%-a (ha jól emlékszem) megbukott a teszten. Forrást is írhatok: CHIP magazin novemberi vagy decemberi száma. Miről is beszélünk akkor?


"Aki meg hülye, az a Linuxos gépet is elrontja, ne mondd már, hogy nem."

A vírust windowsra írják. Ergó a kártevők 98%-t kiszűrtük. Ha mégis rákerül: nincs futtatásjog a fájlhoz. Kattinthatsz rá kettőt... nem történik semmi. (Ez windowsnál már alapból nem így működik.) Majd ha a felhasználó ad neki futtatási jogot (jobb gomb, tulajdonságok, stb..) akkor elindítható, de a rendszerhez még mindig nem fér hozzá. Kell neki a rendszergazdai jog, hogy kárt tudjon tenni. Itt sem csak egy felugró ablak kér rendszergazdai jogot (mint windows esetében az UAC) és egy kattintással szerzel jogot, hanem meg kell adni a jelszót is. Igaz, kissé macerásabb, de ennyi mindent nem lehet "véletlenül" megtenni. Azontúl nem töltögetnek le össze vissza mindent, mert csomagkezelőből vagy szoftverközpontból telepítenek így ellenőrzött a forrás.


Nem egyszer kellett adware-t írtanom mert leszedett valaki egy ingyenes programot csak olyan oldalról ahonnan nem kéne. És rányomott a download gombra (ami egy hirdetés volt) és utána reklamált hogy hiába van adblock, akkor is tele van reklámmal a gép. (keress csak rá itt gyakorikérdéseken is... ha 100 ilyen kérdés nem volt, akkor egy sem) http://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=rekl%E1m&kat..


Csak azért nem kéne csesztetni a rendszert, mert "lehet és tetszik, hogy az van, amit akarok".


1. a gép azért van hogy az igényeimnek megfelelően működjön. Nem, nem a redmonti cég igényeinek megfelelően, hanem az ÉN igényeimnek megfelelően.

2. mikor egy ősrégi gépben van 40GB-s hdd akkor igenis számít az a plusz 1-2GB amit a hibernálás felzabál feleslegesen. Jöhetne a kérdés, miért nem vesz pluszba hdd-t. Filléres dolog.. Valóban! Csak épp nem hajlandó rá költeni.

2016. jan. 3. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!