Linux felhasználók, mennyire értetek egyet Richard Stallman nézeteivel?
Röviden: Stallman utálja az óriásvállaltokat , a microsoftot , az applet stb
Anarchista nézeteket vall , ami szerintem alapvetően jó dolog , csak éppen az anarchia megvalósíthatatlan.
Interjú (magyar): [link]
[link] :
Stallman „örül” Steve Jobs halálának:
"Nem örülök annak, hogy meghalt, de boldog vagyok, hogy eltávozott."
Az ubuntu valójában egy kémprogram: [link]
Ellenzi a Steam-et is…
Ha az Ubunturól az a véleménye hogy kémprogram , akkor mi a helyzet a Kubuntu , Lubuntuval ? Mert azok nem unityt használnak , mi több már egyiket sem a canonical fejleszti , hanem közösség.
Azt mondja csak akkor használunk igazán szabadszoftvet , ha rendszeren lévő összes program nyílt forrású és ugyebár ingyenes.
Nehezményezi , hogy a legtöbb Linux tartalmaz non-free szoftvereket.
Én például szeretem a Debiant is , amiről köztudott , hogy csak nyílt forrású szoftvereket használ , és ez még a driverekre is kiterjed.
Viszont!
Szinte 90%-ig biztos vagyok benne , hogy még egy Debian alatt is engedélyezni kell a non-free tárolókat , mert nagy sansszal csak szabadszoftverrel sok minden nem fog működni (kivéve ha hatalmas szerencsénk van az adott hardverrel)
Konklúzió: Végső soron a user ugyanott tart , akár valamelyik ubuntut vagy debiant használ , amennyiben mindkettőben vannak nem szabad/nem nyílt forrású szoftverek.
Egyébként…. Szerintem hiába a nyílt forráskód , valszleg senki nem fogja felfedezni , hogy a forráskódban a 3333333333. sorban van egy függvény ami a gépen található fájlokat küldi el az NSA-nak.
Mit gondoltok erről ?
"Nehezményezi , hogy a legtöbb Linux tartalmaz non-free szoftvereket. "
meg az hogy számodra "szükséges" a nem szavad szoftver, mivel mondjuk azt kérik tőled, azt várják el hogy azt használd stb.(munka, iskola stb.), persze meglehet nélkülük is lenni, de akkor meg állandóan basztatnak hogy váltsál már el valami másra stb.
ami mondjuk rossz, mert szinte rá kényszerítenek hogy vedd meg, mert csak úgy tudod elvégezni azt a bizonyos feladott, mivel abban a bizonyos formában kérik
"Szinte 90%-ig biztos vagyok benne , hogy még egy Debian alatt is engedélyezni kell a non-free tárolókat , mert nagy sansszal csak szabad szoftverrel sok minden nem fog működni (kivéve ha hatalmas szerencsénk van az adott hardverrel) "
sajna több mint 90%
" Szerintem hiába a nyílt forráskód " nem hiába "ha szabadságot akarunk, akkor azt ki kell harcolnunk, küzdenünk kell a szabadalmaztatott szoftver ellen, meg kell próbálnunk kitörni a csapdájából. "
azt az amazonos cuccot már én is észre vettem, zavart is, csak hát sokat nem tudtam vele kezdeni csak kb. annyit hogy eltávolítottam az indítópultból és kikapcsoltam az: Online találatok megjelenítése a dashban
(vagy legalább is hasonló)
"Linux felhasználók, mennyire értetek egyet Richard Stallman nézeteivel?" egyetértek vele
az ember mindig maga alatt vágta a fát
lást: világháború, iskolákban az egymás gyalázása stb.
egymást írtottuk, ahelyett hogy mondjuk segítettük volna egymást
és akkor már rég nem csak a Marsig jutottunk volna "két lábon", hanem tovább
és nem mérgeznénk egymást mindenféle vacakkal(pl. az ételbe mindenféle vackot bele raknak és csak pislogok hogy az ugyan micsoda ami rá van írva)
Legkönnyebb legyinteni és bohócnak nevezni , de azért sok mindenben igaza van
Amit a mikorszopsz művel az tényleg undorító , plagizálták mások termékeit , majd eladták sajátjukként , ráerőszakolták a bugos , szar, túlárazott zárt rendszerüket az egész világra , és nem csak a rendszert hanem annak a winfoshoz kötött alkalmazásait (ie , mikorszopsz office stb) is , hogy még nehezebb legyen megszabadulni a selejtes plagizált termékeiktől. Hányingerem van attól az sztk keretes szemüveges testnevelésből felmentett pofájú nyikhaj gazdag bill gécitől is (bár már nem ő a vezető , de ő indította ezt az egész undormányt el)
Személy szerint az apple-el nincs bajom , 10% alatt van a részesedésük , nem zavarnak túl sok vizet.
Apám 10 éves laptopján minden megy Debian-nal úgy hogy csak open source szoftverek vannak rá telepítve (sőt be van állítva úgy , hogy meg se jelenjenek a zárt szoftverek) persze ő csak netezésre (iceweasel) és irodai dolgokra használja. Az egyik legrosszabb zárt program talán az adobe flash player... youtubeon html 5-el már némileg helyettesíthető , idővel elfog bukni a flash.
Az én laptopomon ez nem lehetséges , csak mert már magához a wifi driverhez is zárt forrású driver kell. Nvidia-ról nem is beszélve. Ezért már laptopon nem is használok Debiant ,és mivel nekem a kde tetszik, lecseréltem Kubuntura , mióta kihullott a canonical kezéből már egész jóra sikerednek az lts verziói , miután kellően testreszabom már tökéletes. . Asztali gépet nem csak én használom , arra Debian kde-t és Kubuntut tettem dualbootban.
….
A hatalom (állam) már a kezdeteknél felismerte , hogy az ember könnyen manipulálható , ezért is hozták létre a vallásokat (is) meg a többi agyrémet. Ma meg már ott tartunk , hogy teljes a kizsákmányolás , az emberek teljesen le vannak butítva , elhisznek mindent amit a tévében látnak , sokan még a reklámokat és az ezotériát is beszopják.
Lehetne még ezt folytatni egész nap , az élelmiszerek.... ott vannak például a gyorséttermek: undorító ízű , műanyag bullshitek a lehető legmagasabb áron.
Na mindegy , sajnos az anarchia csak utópia marad:/
a vallásról is megvan a magam véleménye, de azt most nem fejteném ki, csak annyit hogy van jó meg rossz oldala is
hát az én gépemen jelenleg windows van, linuxot akartam eredetileg, de annyira nem sikerült felraknom a videókártyám driverét hogy rá hagytam(de csak annyira hogy virtualboxban fut tovább), meg különben is kellet másra is: eleinte játékra(most már nagyon ritkán játszok), meg emez-amazra a suli miatt(office, meg a C#)
szerencsére a kis rendszereken(pl. raspberry pi-n) nem fognak elterjedni(legalább is remélem), mert ugye ingyen adja rá(már mint a windowst), viszont úgy meg nem adhat teljes értékűt, tehát ottan veri a linux őket + a szervereknél
én azt is sajnálom hogy a bsd-k is kis lét számban vannak, mondjuk ottan csak kettő tetszik számomra: freebsd, openbsd
megvannak az előnyei szerencsére az ingyenes és nyílt forráskódú dolgoknak is, egyszer majd nem fognak tudni úgy mit lépni a nagy cégek, aztán változtatniuk kell a dolgokon
vagy elcsesznek valamit és ha jól híre megy, akkor talán meg törik a hatalmuk valamennyire
Kedves kérdező, jó kis témát hoztál fel, erről egy csomót lehetne filozofálni (miért is nincs a Számítástechnika kategórián belül Filozófia alkategória? ;) ) - no megpróbálom összefoglalni a bennem kavargó gondolatokat.
Én Stallmant - és bocsánat a kategorizálásért - egy öreg hippinek tartom, aki a 70-es évek nosztalgikus ideológiáját akarja a modernebb évekre implementálni.
Viszont azóta sokat változott a világ, sokat változott a számítógép-használói társadalom összetétele, annak igényei.
A 1970-es/1980-as években a számítógép sokkal jobban igényelte a felhasználó tudatos közreműködését. El akartál indítani egy játékot? Nem csak szimplán rákattintottál az Asztalon egy ikonra, hanem LOAD "JATEK",8,1 és a RUN parancsot ki kellett adni (C64-en ha emlékszik valaki).
Meg akartad tanulni a számítógép használatát? Az iskolában egyből BASIC nyelvvel kezdtél.
Egy számítógépprogram megírásának volt "értelme", "tétje", mert önmagadtól el tudtál jutni elég magas szintre - most megnéz az átlagfelhasználó egy játékot, és ha saját kútfőjéből akarna arra a szintre eljutni, eléggé elkedvetlenedne.
Ebben a miliőben a nyílt forráskódnak nagyobb szerepe volt, mint napjainkban - mostanság egyre nagyobb tömegek jutnak számítógéphez ez által bár látszólag egyszerűsödik a számítógép használata, miközben belül egyre bonyolultabbá válik.
Egy mai "átlag" számítógép-felhasználó a nyílt forráskód előnyeiből közvetlenül vajmi keveset lát, mivel a számítógépet, mint szórakoztatóipari termékként használja, így nem igényli annak behatóbb megismerését - ráadásul az egész annyira összetetté vált, hogy még egy "szakértőbb" felhasználónak is nehézségére válik az egész terület megismerése.
Közvetve azt tapasztalhatja, hogy könnyen hozzáférhet dolgokhoz - de ez nem csak a forráskód szabadságának köszönhető, hanem az Internet rohamos elterjedésének, az azon ingyenesen és "szabadosan" (ezt mindjárt megmagyarázom) elérhető "adathalmok" (nem csak információk) hatalmas garmadájának.
Viszont ennek a "szabadosságnak" megvan a hátránya is:
- az egyszeri felhasználó jobban ki van téve biztonsági kockázatoknak (és lazábban is kezelik az adataikat)
- egyre több adatot termelünk, viszont ez a hatalmas digitális világ eléggé sérülékeny (Vint Cerfre utalva)
- irreális elvárásokat támasztanak a gépekkel és a szakmával szemben (ez által higul is a szakma), hisz minden "szabad", "ingyenes" (ezt a két fogalmat össze is keverik)
- a "szabadság" oltárán a (nagyvállalatok) feláldozzák az egyszeri felhasználó privát szféráját: töltsd fel képeidet, dokumentumaidat a felhőbe (hogy azok alapján megismerhessék vásárlói szokásaidat)
Szóval szép ez a Stallman-féle szabadság, csak szerintem ez - hála a tömegeknek - átment "szabadosságba". JÓmagam informatikusként kollegákkal beszéltük: nem számítottunk (a spanyol inkvizicióra ;) ) ilyen "szép új világra" (jó sejtettük - hála a cyberpunk/sci-fi irodalomnak - de nem számítottunk rá).
Vagyis inkább vérzik pár helyen az amit mond...kémkedés...
Talán úgy lehet teljesen kiiktatni a kémkedéseket egy átlagfelhasználónak , hogy először is "leöli kapával a merevlemezről a vindózt" telepít minimum egy Debiant , minden zárt cucc nélkül , tesz rá egy tort , arra adblockot , ghosteryt és noscriptet és így talán - mondom talán - 100%-os "védelmet" kap.És lehet még sokat is mondtam...
Lehet a fent leírtak szerint számítógépet használni ? Lehet , csak rengeteg ficsőrről le kell mondani.
Emmiatt (is) marad eléggé utópisztikus...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!