Ti is észrevettétek ezt az ellentmondást a Linux-felhasználók körében?
Linux kipróbálása előtt:
-Próbáld ki a Linuxot, ingyen van és jobb, mint a Winfos!
-Ja, Linux a király, installáld fel, minden menni fog egyből, sőt, ha van valami kidobásra ítélt régi géped, nyugodtan tedd fel rá, Linux-szal biztos használható lesz!
Linux kipróbálása után:
-Figyeljetek csak, felinstalláltam, tényleg működött sok dolog egyszerre, de ha megnézek a youtube-on egy flash videót teljes képernyőn, akkor szaggatni kezd, valamint nem kapcsol ki magától a képernyővédő, hogy lehetne ezt megoldani?
-A flash sz*pás, az adobe nem támogatja eléggé a Linuxot!
-Hát miért kapcsolna ki egyből a képernyővédő, miért nem kapcsoltad ki előtte magadtól?
-Moderátorok töröljétek a témát a wiki flash és xscreensaver nevű cikkje világosan leírja mi a teendő ilyenkor!
-Kipróbáltam amit a wiki mond, sajnos nem jött be.
-Biztos szar a videókártyád, nem csoda hiszen intel integrált egy több éves netbookban, mégis mit vártál.
-Windows alatt tökéletesen működött.
-A winfos alatt megy, mert az adobe csak azt támogatja.
-Jaja, a kártya lesz a szopás, szerezz egy másik netbookot és biztos menni fog!
-Ne arra gondolj, hogy nem megy a flash meg felugrik a képernyővédő, kit érdekelnek ezek a marhaságok! Gondolj arra, hogy a terminálból bármit meg lehet csinálni, nem kell kattintgatni, mint a winfosban!
Újabb értékes vitaindító... Nem élhetek muzsikaszó nélkül...
Ami nem megy, ne erőltesd, a te sorsod a Windows, nem vetted még észre?. Annyira uncsi, komolyan.
"A flash sz*pás, az adobe nem támogatja eléggé a Linuxot!"
V: Átlagos Intel Pentium IV-es gépen, 3 GB RAM és 256 MB-os integrált Intel vidi kari mellett nálam az intenzívebb bőngészős flash-játékok FPS átlagértéke Windows-al 10 FPS, Linux-szal 30 FPS. Nos?
[Youtube teljes képernyőn: ha nem 720px HD-ben próbálom nézni akkor nem észlelek semmiféle szaggatást.]
Az Adobe valóban nem, a Google Chrome azonban saját beépülőt szállít, továbbá létezik az OSS repository-ban alternatív flash-lejátszó komponens.
"Hát miért kapcsolna ki egyből a képernyővédő, miért nem kapcsoltad ki előtte magadtól?"
V: Szoftver kérdése. Létezik médialejátszó amely képes letiltani lejátszás közben a képernyővédőt, továbbá az Enlightenment asztali környezet rendelkezik "bemutató mód" funkcióval, még fel is ajánlja annak aktiválását, ha észleli hogy "elrántottad" a képernyővédőt amikor beindult.
"Moderátorok töröljétek a témát a wiki flash és xscreensaver nevű cikkje világosan leírja mi a teendő ilyenkor! "
V: Tipikus fapados hozzáállás, az OSS attól szép hogy mindenre van alternatív megoldás...
"Kipróbáltam amit a wiki mond, sajnos nem jött be."
V: Mert végső soron nincs két egyforma hardver konfig, és szélsőséges esetben előfordulhat hogy X hardverrel X megoldás, Y hardverrel meg épp Y megoldás működik.
"Biztos szar a videókártyád, nem csoda hiszen intel integrált egy több éves netbookban, mégis mit vártál."
V: Aki azt gondolja, hogy minden hiba kályhája a videó kártya, az intenzíven téved. A Linux másképp optimalizálja az erőforrásokat mint a Win, de nagyban függ a kimeneti teljesítmény graf. felület hardverigényeitől is. (ld. LXDE <-> GNOME lényeges az eltérés pl.)
"Windows alatt tökéletesen működött."
V: Nekem is szaggatás nélkül elfutott a Pacman Windows 98 alatt. Azt hiszem ez kevés a büszkeséghez.
"A winfos alatt megy, mert az adobe csak azt támogatja."
V: Ez ilyen formán nem igaz. Van 'legacy' jellegű támogatás Linux platformra, de ahogy a Sun Java, úgy az Adobe Flash is kiváltható OSS csatornán..
"Jaja, a kártya lesz a szopás, szerezz egy másik netbookot és biztos menni fog!"
V: Vagy a CPU gyenge. Vagy a RAM kevés/lassú. Vagy a szoftverkörnyezet túl teljesítményigényes. Egy ilyen mondatot ilyen konklúzívan kijelenteni, enyhe dilettantizmus gyanúját veti fel bennem.
"Ne arra gondolj, hogy nem megy a flash meg felugrik a képernyővédő, kit érdekelnek ezek a marhaságok! Gondolj arra, hogy a terminálból bármit meg lehet csinálni, nem kell kattintgatni, mint a winfosban!"
V: Erre csak annyit tudok mondani, hogy ez a tipikus "bort iszik és vizet prédikál" jellegű megközelítés. A terminálozáshoz nem kell feltétlen linux, a '90-es években az MS-DOS is áttörést jelentett a mindennapi feladatok automatizálásában. Ja, hogy azóta felgyorsult a világ? Én kérek elnézést.
Konklúzió:
A Win egy "dobozos" rendszer, egy "minden az egyben" hűbelebalázs platform, amin állítólag minden nemes egyszerűséggel összekattintgatható....vagy nem.
A Linux viszont egy széles körű, dinamikusan fejlődő és akár egyéni igények szerint is összeválogatható platform, rengeteg különféle kiadással, amelyek valahol mind-mind egy-egy eltérő célközönséget céloznak meg. Léteznek a kifejezetten gyenge teljesítményű hardverre optimalizált kiadásoktól a professzionális célszoftverekig (pl. Ubuntu Studio) a legkülönfélébb alternatívák, ebből csak egy a Linux Mint amit a legtöbben ajánlanak Windows-ról újonnan áttérőknek.
Szerencsére nem mindenhol ugyanolyan a légkör...
T.
"Ja, Linux a király, installáld fel"
Te most gyerekekről beszélsz, nem Linux-felhasználókról, ugye?
A történet ott kezdődik, hogy ha vásárolsz egy jogtiszta Windowst, akkor használd azt, ha neked úgy jó. Egyikünknek sem fizet a Linux Zrt részesedést azért, hogy ajánlgassuk akárkinek meg győzködjünk arról akárkit, hogy jó vagy pláne jobb.
Csak általában úgy merül fel a probléma, hogy Wannabe hacker-cracker-codermaster pistike warezol egy vindózt és 3 percen belül elkezdi terjeszteni a viagrás szarait százmillió helyre, miközben (mivel nem megy neki a legújabb warezolt crackelt fps játéka) szidja a Linuxot hogy milyen szar és nem jó semmire, hiszen fél óra telepítés és pontosan nulla byte doksiolvasás után nem teljesen úgy működik, ahogy ő azt elképzelte.
Pl nincs ikon a szomszédja wifijének feltörésére. :)
(A flash tényleg nem a legjobb, de nekem azért megy a youtube vele szépen és mivel tudok olvasni, így minden felmerülő problémát meg tudok oldani).
Összegezze: ha beleteszed az időt (és a Windowsba a pénzt is), akkor mindkét rendszert meg lehet csinálni működőképesre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!