Mi történt a gyalogló chattel?
7-8 éve még sokkal jobb volt. Néhány hete ismét feljárok.
Most felnéztem, alig vannak fent 50-en. Akivel beszélgettem, ok nélkül kitiltották. Egy csomó szobát megszüntettek A regisztrálatlanokat hol beengedik, hol nem.
Mindenki panaszkodik, hogy nehéz regisztrálni és durva a moderáció.
A gyalogló facebookján viszont az (új?) tulaj olyanokat ír, hogy jobbá akarták tenni a chatet, nem tudnak nit csinálni, ha nem jönnek az emberek..
De nekem úgy tűnik, ők üldözik el az embereket az intézkedéseikkel..Nem tudom, ennek mi értelme, mintha tönkre akarnák tenni a saját chatüket.
Pl. mi változott?
Hát már nekem sem játszik annyira fontos szerepet az életemben chat, mint régen, de akkor is feljárnék néha...
#2: Például változott az Internet: régen az IRC vagy a webes csevegőszolgáltatások - mint a Gyalogló Chat, a chat.hu - voltak az elterjedtek, most a közösségi média - Facebook (azon belül a Messenger azonnali üzenetküldő), a Tiktok, stb...
Változtak az Internetet használók: akikkel te régen, 7-8 éve beszélgettél, megváltoztak, nem érnek rá adott csevegőoldalakat használni.
Mivel egy csevegőszolgáltatás fenntartása - pláne ha nincs mögötte valós, tevékeny közösség - pénzbe kerül, ezért a régi tulajdonos eladta, az új tulajdonos meg pénzt akar realizálni belőle. Ez van, ilyen a piacgazdaság.
3:
Jó, de elég nehéz úgy pénzt keresni a csevegőoldallal, hogy elüldözöd a felhasználók 70%-át.
Egyszerűen nem értem.
"Pl. mi változott?"
Például az online kommunikációs szokások. A chatelés a 2000-es években élte fénykorát, és bár azóta is bizonyos körökben nagyon népszerű (egyes, főleg szakmai IRC-csatornákon még ma is pezsgő élet van), az emberek többsége inkább a közösségi média felé fordult, és általános jelenség, hogy veszített a varázsából az idegenekkel folytatott kötetlen csevegés. Utóbbinak is több oka van, egyrészt: azért nem teljesen veszélytelen dolog, és sokakat ezért is visszatart; másrészt: ma már az összes ismerős, haver, barát fent van valamelyik platformon, és a többség inkább velük beszélget, mint idegenekkel. (10-20, de akár még 7-8 éve sem volt ennyire általános az online jelenlét.) Illetve az újdonság varázsa: régen ez egy újnak ható dolog volt, ezért a vonzereje is nagyobb volt.
Továbbá általánosságban is megváltoztak az internethasználati szokások. Régebben az időleges, de aktív jelenlét volt a jellemzőbb, ma inkább a folyamatos, de nagyrészt oasszív jelenlét. Közérthetően: régebben az volt a jellemző, hogy az ember leült a gép elé, és puszta szórakozásból chatelgetett. Most az a jellemző, hogy folyamatosan online (leginkább a telefonoknak köszönhetően), és ha kap valami értesítést, akkor válaszol rá. Most már ritkább az, hogy az ember leül másfél órára, hogy na, akkor most chatelek.
A szakmai(bb) diskurzusok is áttelepültek más platformokra. Például hazai szinten erre az oldalra. (Bár mint említettem, az IRC-szervereken a szakmai csatornák még mindig virágkorukat élik.)
"Jó, de elég nehéz úgy pénzt keresni a csevegőoldallal, hogy elüldözöd a felhasználók 70%-át.
Egyszerűen nem értem."
Nem mindenki ért mindenhez. Ennek az "állatorvosi lova" az iWiW. Jócskán megelőzte a korát, már akkor népszerű volt, amikor a MySpace, vagy a Facebook még épp, hogy csak a szárnyait bontogatta (sőt, időben is előbb volt), és mindaddig töretlenül szárnyalt a népszerűsége, ameddig a Telekom (vagy tudja a fene, hogy akkor éppen hogy hívta magát) meg nem vette. Ott aztán egy inkompetens vezetépshez került az egész, akik csak a pénzt látták, és a lehető legkevesebb befektetéssel akartak minél több pénzt lehúzni róla. Ennek az lett az eredménye, hogy érdemi fejlesztések alig voltak (egy kezem is sok hozzá, hogy megszámoljam), és miközben a tulajdonos csak ült tétlenül, a felhasználók szép lassan elvándoroltak a konkurenciához. Akkor kaptak észbe, amikor már megállíthatatlanul elindultak a lejtőn.
De hasonló utat jár be a Freemail is. Az, hogy még létezik, az egyedül annak köszönhető, hogy - amikor még tényleg jó volt - olyannyira beégett a köztudatba, hogy még azóta is rengetegen használják. Közben pedig érdemi fejlesztések ott sincsenek, a rendszer egyre instabilabb, és eljön az az idő, amikor már az egykori hírneve sem lesz elég a felhasználók megtartásához. Az is el fog néptelenedni.
Ugyanez van a Gyalogló Chattel is. Van egy inkompetens vezetés, akik szeretnének pénzt csinálni a szolgáltatásból, de baromira nem értenek hozzá, hogy hogyan kéne ezt rendesen üzemeltetni.
#7: Nem mondanám ezt teljes "inkompetenciának".
A Facebook, a Google azért tudott előre törni, mert - hallgatva az "idők szavaira" - "rájöttek", hogy nem elég a hagyományos "kirakunk pár reklámot a mindent ingyen elváró felhasználóknak és abból lesz a bevétel" (mert ezen szolgáltatások fenntartása pénzbe kerül), hanem a felhasználókból (a bennük kialakított dopaminfüggőségből), az általuk megosztott tartalmakból (legyenek azok akár privát jellegűek) lesz a bevétel.
Ez persze jó a cégnek, de az utóbbi évek gazdasági monopólium és adatvédelmi botrányai (illetve a pszichológusok figyelmeztetései) rámutattak arra, hogy ennek vannak hátulütői.
Persze jönnek létre nyílt forrású, saját magad a közösségednek hosztolható, federált/elosztott, végponttól-végpontig tartó titkosítást nyújtó, adatvédelemre jobban ügyelő, a felhasználót kevésbé terhelő megoldások, de azok kiszolgálása is pénzbe kerül, az azokra történő átmigrálás a megszokás miatt nehézkés.
Köszönöm a hosszú válaszokat.
Én azt abszolút értem, hogy változtak a felhasználói szokások, csak az bosszant fel, hogy pl. több ismerőstől hallottam, hogy újra megpróbálnák a chatet, felmentek a gyaloglóra, aztán léptek is ki, mert pl. a moderátorok rájuk szálltak, vagy eleve nem is engedték regisztrálni őket, mert hamis adatokat adtak meg (azt honnan tudják?:))
Szóval persze eljárt felette az idő, de még mindig feljárnának kb. 34-x ennyien, ha normálisan működne.
"Szóval persze eljárt felette az idő, de még mindig feljárnának kb. 34-x ennyien, ha normálisan működne."
Igen.
Mint ahogy az iWiW-et is kb. 1 milliárdan használnák ma, ha annak idején nem bénázzák el. (A Fb meg valószínűleg csak egy mellékes fejezet lenne a közösségi oldalak történetében.)
De sajnos nem így történt, és nem így történik a Gyalogló esetében sem.
Én csak annyit tudok javasolni, hogy esetleg próbáljatok ki más chat-platformokat is, a chat.hu például még létezik az egykori nagyok közül, bár pár éve, amikor legutoljára fent voltam, már elég lagymatag volt az élet, a normális tagok eltűnek, a perverz barmok maradtak... de ki tudja, egy próbát talán megér. Vagy felmentek valami IRC-szerverre, a legtöbb enged saját csatornát is létrehozni, aztán mehet ott a chatelés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!