Lólengés. Miért nem a legnehezebb gyakorlatot válasszák?
Teljesen laikus vagyok a sport témákban, ezért felvetült bennem néhány kérdés pl. a lólengéssel kapcsolatban.
Ma néztem reggel az olimpiát és éppen a lólengés volt.
Elvégeztek egy komplett gyakorlatot és a bírók értékelték a feladatot. A végén ki volt írva a nehézségi szint és még sok apró információ.
Látom, hogy a nehézségi szint a legtöbb esetben 6,2-,6,9-ig terjed. Ebből tovább gondolva talán 10-ig van skálázva.
Így laikusként felmerült bennem néhány kérdés:
1. Ha valóban 10-ig terjed ez a nehézségi skála, akkor miért nem a legnehezebb feladatból készülnek fel a sportolók?
2. Mihez viszonyítják a gyakorlatot? Azaz megpróbálom máshogy feltenni a kérdést. Van egy olyan mozgás, hogy magyar vándor. Mi annak a referenciája? Tehát mihez viszonyítanak a pontozáskor? Elvégezte már valaki tökéletesen a feladatot? Mert én még csúcspontszámot semminél nem láttam?
Tudom, hogy kegyetlen nehezek a gyakorlatok, de a sportolók egész életükben erre készülnek, hogy egyszer olimpián legyenek. Így 10-15 évig is gyakorolhatnak. Egy ilyen lólengés mennyi idő lehet talán 1-2 perc? 10-15 év alatt csak be lehet gyakorolni a mozdulatokat tökéletesre. Miért nem állítják össze a lehető legnehezebb gyakorlatot és arra készülnek fel?
Mint a kérdéseimből látszik nem vagyok szakavatott, de nagyon kíváncsi lennék a válaszra, főleg aki ezt tanulta. Mert talán 100-150 mozgásnál nem hiszem, hogy lenne több a lólengés gyakorlatban.
most csak a kötelezőket hozzák,lehetőleg hiba nélkül.
majd a döntőben jön a brillírozás.
szia, már ősrégi a kérdés de hátha valakinek még segíthet. Azzal kezdeném, hogy csak és kizárólag angolul tanultam a tornát ezért ezek nem szakszavak, magam próbáltam meg leírni magyarul. De mindegy is, remélem érthető:))
A nehézségi pontszám, amit te láttál, az nem 1O-ig terjed, hanem elméletben korlátlan, minél nagyobb, annál jobb. A gyakorlatban nyilván nem lehet végtelen nagy a nehézségi szinted, 7 alatt szokott lenni a pontszám. Ez úgy tevődik össze, hogy csinálsz a ferfiaknál 1O, a nőknél 8 elemet, amiknek van egy meghatározott nehézségi szintje (A-O.1 pont, B-O.2 stb). Ezek mellé még kapsz mondhatni bónusz pontokat, amit úgy kell elképzelni hogy ha talajon van dupla szaltód, akkor O.5 pont, ha van hátra- és előreszaltód is az is O.5 pont stb, van még pár ilyen elvárás. Sajnos a lólengés "bónuszpontokat" nem tudom milyen követelmények teljesítése esetén kapod. Végül vannak még olyan bónusz pontok is, amiket azért kapsz ha két vagy több elemet összekötsz, azaz közvetlenül egymás után csinálod. Ez nyilván nehezebb, mert nagyobb az esély a hibára, ezért kapsz érte plusz pontot.
Na már most ezek alapján egy versenyzőnek az edzőjével mérlegelnie kell, hogy inkább könnyebb gyakorlatokat mutat be, amiket szépen kivitelez, vagy pedig kockáztat és nehezebbeket csinál. Ebben az esetben van hogy nem olyan pontos formával csinálja, és nagyobb a kockázata az esésnek is. A végrehajtást, azaz azt hogy milyen szépen csináltat meg a gyakorlatot, azt pontozzás 1O-es rendszerben. 1O a tökéletes, hibátlan, ilyet még ebben a rendszerben senki nem ért el. Minél több hibád vagy pontatlanságod van, annál több büntetést kapsz. Pl ha leesel a lóról, az -1.O pont, ha a leérkezésnél egy picit ellépsz az O.1, ilyemsi. Ide tartoznak még a formai hibák is, pl ha nincs nyújtva a lábad, azaz túlságosan be van hajlítva a térdet, az is büntetőpont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!