Miért csak a focit nem veszik komolyan az olimpián a sportágak közül?
"A krikett konkrétan az egyik, ha nem a legnézettebb sportág a világon. A labdarúgással van kb fej-fej mellett. Össze sem lehet hasonlítani egy vízilabdával, egy öttusával vagy kézilabdával."
A második mondat igaz ebből. Az első mondat pedig félig. Az, hogy a krikett az egyik legnézettebb, az szám szerint egyes egyedül annak köszönhető, hogy Indiában majdnem 1 milliárd ember él. Tehát lokálisan van hatalmas nézőszáma, ami megdobja a statisztikát rendesen. De például a labdarúgással ellentétben (és a focihoz képest), Észak-és Dél-Amerikában, Európában, Afrikában, a Távol-Keleten alig-alig nézik. Attól, hogy kevés helyen, lokálisan van egy kiugróan nagy nézettsége az nem azt jelenti, hogy a legtöbb helyen nézett és ismert. De például a krikettet alig nézik Angliában, holott angol sport! Angliában a sport tv csatornák alig adnak krikett meccset legyen szó T20-ról vagy Test-ről, ellenben foci, de még rögbi meccset is gyakrabban látsz ott a tévében. Pakisztánban és Indiában a többi labdajátékot és a csapatsportot a KRIKETTHEZ KÉPEST, nem űzik komoly szinten, ott azért egyenuralkodó a krikett.
Ha - tegyük fel a fikció kedvéért - a krikett Indiában egy full ismeretlen sport lenne, akkor a krikett nézettsége globálisan, világszinten nagyjából sehol sem lenne. Ausztrália és Új-Zéland is jó krikettben, de Ausztráliában az ausztrál foci népszerűbb, Új-Zélandon pedig a rögbi. Amikor foci VB van, arról szó szerint az egész világ tud. Amikor krikett VB van, vagy Test arról ki tud? A résztvevő országokon kívül (igen kevés ország játszhat tesztmérkőzést, meg van szabva, hogy melyeknek van jogosultsága. Ez a T20-nál is így van amúgy) SENKI. Tehát a focihoz képest, marketingben és hírverésben a krikett sehol sincs.
Mert oké, nézettsége matematikailag nagy a krikettnek, de a krikett nagy számú nézettségének a jelentős részét EGY nagy népességszámú ország teszi ki lényegében. Abban igazad van, hogy Pakisztán-India krikett meccset többen nézik, mint a téli és nyári olimpiát együtt véve. Ez is tény, mert tény.
"Az, hogy a krikett az egyik legnézettebb, az szám szerint egyes egyedül annak köszönhető, hogy Indiában majdnem 1 milliárd ember él"
Egyrészt, Indiában nem majdnem 1 milliárd ember él, hanem sokkal több, mint 1 milliárd. Már 1,4 milliárdan vannak. Ez az egyik.
A másik, attól még igaz, hogy az egyik, ha nem a legnézettebb sportág a világon. Mit számít, hogy az a sok ember egy meghúzott határon belül él? Mitől lenne más ez, mintha India területén létrehoznánk 100 országot (amit amúgy a nyelvi széttagoltság alapján simán meg lehetne tenni)?
Az egyik legnézettebb sportág a világon.
Pont azokat a sportágakat nem nézi a lőtéri kutya se, amikben mi vigéckedünk.
"A másik, attól még igaz, hogy az egyik, ha nem a legnézettebb sportág a világon. Mit számít, hogy az a sok ember egy meghúzott határon belül él?"
Azért számít mert az ismertség szempontjából, hiába a nagy LOKÁLIS nézőszám, attól még kevésbé ismert GLOBÁLISAN. Nem attól lesz valami világszinten ismert és népszerű, mert EGY országban nagyon sokan nézik, hanem attól, hogy a világ legtöbb országában is ismerik és sokan nézik. E tekintetben a krikett messze a foci alatt van népszerűségben/ismertségben még akkor is, ha nézettségben a statisztikai eredmények hasonlóak.
Legyünk őszinték, hány VILÁGSZINTEN IS ismert krikettjátékos van? EGY SEM. Mert a világ legjobb krikettjátékosainak a nevét, maximum 2 országban ismerik.
Ellenben kimondott, hogy C. Ronaldo vagy Messi, őket az EGÉSZ VILÁGON MINDEN ORSZÁGBAN ISMERIK, tudják, hogy kik ők. De ha kimondod, hogy Mike Tyson vagy Muhammad Ali, vagy azt, hogy Michael Jordan, az ő nevüket is ismerik, bármelyik országban is jársz a világon. Egy krikettlegendát hol ismernek általánosan világszinten? Sehol. Legfeljebb Pakisztán, Indiában és még 1-2 országban.
A világ legjobb baseballjátékosának (vagy baseball legendájának) a nevét ha kimondják hol ismerik? USA-n és Japánon kívül kb. sehol.
Tehát a nézettséget ne keverjük össze az ismertséggel és a népszerűséggel.
"De, a krikett nézettsége van akkora, sőt, magasabb, mint a kosárlabdáé vagy a bokszé, amik példaként lettek említve. Én legalábbis a nézettségről beszélek, nem arról, hogy földrajzilag hogy oszlik el az adott embermennyiség. Mert az már földrajz. A nézettsége az egyik legnagyobb a krikettnek."
Viszont még most sem sikerül megértened, hogy a nézettség az nem egyenlő az ismertséggel és a népszerűséggel. A kosárlabdát és az ökölvívást a világ összes országában kivétel nélkül ismerik, míg a krikettet pedig alig pár országban ismerik, hiába nézik szám szerint többen a krikettet. Amúgy pedig pont attól lesz valami ismertebb, ha földrajzilag jobban eloszlik. Ugyanis ha földrajzilag csak egy szűk helyre, egy adott területre koncentrálódik egy viszonylag nagy nézettség, attól még nem lesz belőle globális ismertség.
"Viszont még most sem sikerül megértened, hogy a nézettség az nem egyenlő az ismertséggel és a népszerűséggel."
Mert még most sem érted meg, hogy nem globálisan diffúz ismertségről, hanem nézettségről beszélek :)
Ilyen, amikor valaki, mint te, képtelen megérteni, amit a másik ír, és csak a sajátját fújja.
"Mert még most sem érted meg, hogy nem globálisan diffúz ismertségről, hanem nézettségről beszélek :)"
Te pedig századjára sem vagy képes felfogni, hogy amiről te beszélsz a lokális nézettségről, az nem befolyásol önmagában semmit sem. Egy sport népszerűségét pedig igenis globálisan diffúz ismertség határozza meg. Én pontosan értem, hogy te miről írsz, csak éppenséggel nincsen igazad, ezt nem sikerült megértened még mindig. :)
"Na, most szépen leírtátok, hogy miért nem lett eddig olimpiai sportág ez a kettő, csak van aki nem érti ahogy látom: Hiába érdekelnek sok embert, egyszerűen nem globálisan elterjedtek, csak leginkább a hosszabb-rövidebb ideig angolszász befolyás alatt élő országokban."
Na végre! Neked sikerült megértened, míg a 26-os válaszolónak egyáltalán nem. Így van, nagyon kevés országban ismerik a krikettet alapvetően, és a nagyon kevés országok egyike pont India, ahol önmagában rengeteg ember, így szám szerint tényleg sokan nézik, viszont világszinten (globálisan) fingja sincs a világ jelentős részének, hogy mi az a krikett.
A baseball-t még kevesebben játszák és nézik, DE sokkal többen ismerik. Ez többnyire az amerikai filmeknek is köszönhető, valamint annak is, hogy sok ember világszerte hord baseballsapkát divatból, annak ellenére, hogy soha nem baseballozott az életében. Valamint ugye ott az alvilág, utcai bandák... ott mi is az egyik elterjedt közelharci fegyver? Hát a baseballütő. Sőt, világszinten többen használják a baseballütőt fegyverként verésre, mint arra, hogy valóban a baseball-t űzzék, mint sportot.
Japánban azért (is) lett annyira népszerű a baseball, mert az iskolai oktatásban (általánostól középiskoláig, de sokszor egyetemen is) is szerepel, mint iskola utáni klubtevékenység, amit a diákok fanatikusan csinálnak.
A baseballal pedig az a gond, hogy hiába ismerik (bár az, hogy ismerik az túlzás... inkább csak tudják, hogy van ilyen sport, de a baseball szabályait már nem ismerik) világszerte, komolyabb szinten csak 3-4 országban csinálják, a legtöbb helyen népszerűtlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!